İcralık Eve Kredi Çıkar mı?

İcralık eve kredi sürecinde uygulanan bazı yöntemler vardır. Bu konuda icralık eve kredi çıkar mı hakkında detaylı araştırmalar yapılmaktadır. Öncelikle bankalar borçlarına karşılık olarak haciz gönderdiği evlerin fiyatları günümüzde daha ekonomiktir. Bu durum aynı zamanda tüketicileri ev almaya teşvik edebilir. Birtakım faktörler eşliğinde bu tür evlerle ilgili aksiyonlar alınmaktadır. Haliyle bankalar aracılığıyla satışa çıkarılan evin nasıl alındığıyla ilgili bilgiler yazımızın devamında paylaşılmıştır. Ayrıca icralık eve kredi çıkar mı hakkındaki diğer detayları da takip edebilirsiniz.

Bankaların Satışa Çıkardığı Ev Nasıl Alınır?

Bankaların satışa çıkardığı evler, tüketiciler tarafından satın alınabilir. Bu kapsamda bankalar bazı şartlarla hizmet verecektir. Teminat olarak üzerinize kayıtlı arsa, araç ya da farklı bir ev var ise rahatlıkla bu imkanlardan yararlanabilirsiniz. Ancak bankalar el koydukları evler için satış takibini kendi avukatlarına yaptırmaktadır. Doğal olarak karşılaşılabilecek zararlar bu şekilde önceden önlenebilmektedir.

Tüketiciler, bankaların icra koyduğu evleri alabilmek için ihaleleri takip etmesi gerekir. Çünkü icralık eve kredi çıkar mı konusuyla ilgili olarak düzenlenen ihalelere göre en yüksek teklifler değerlendirilir. Bankaların icralık evlerle ilgili belirlediği rakam aslında evin gerçek değerinin altındadır. Bu yüzden yeni bir ev sahibi olmak isteyenler bu bedelin biraz üzerinde teklif vererek ihaleyi kazanabilir.

İcralık Evi Kredi Çekerek Alabilir miyim?

İhaleyi kazanan tüketicilere banka tarafından bilgi aktarılır. Aynı banka üzerinden kredi alarak ev sahibi olabileceğinizi unutmayın. Ancak bu süreçte evin krediyle alınması durumunda ihale bedelinin %25’i, bankaya nakit olarak yatırılmalıdır. Bu durum her banka için geçerlidir. Zaten ihaleye girecek olanlar bu nedenle hazırda nakit para bulundurma yükümlülüğünü taşımak zorundadır.

İlgili bankaya ödeyeceğiniz ihale bedelinin %25’inden sonra kredinizin onay sürecine geçilecektir. Onaylanan kredilerin de her ay düzenli bir şekilde ödenmesi gerekir. Ödemelerin düzensiz olması ya da yapılamaması halinde, başlangıçta teminat olarak alınan araç, arsa ya da gayrimenkul icraya verilecek ve satılacaktır. O halde icralık eve kredi çıkar mı konusunda sürecin bu şekilde devam ettiğini söylemek doğru olacaktır.

İcralık Ev için Konut Kredisi Hizmetleri

Bankanın ihaleye açtığı evi konut kredisiyle satın alabilirsiniz. Ancak bu kredi için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. İlk olarak satın alınmak istenen evin bedeli, konumu ve talep ettiğiniz kredi miktarı banka tarafından değerlendirilecektir. Daha sonra faiz oranları sizlerle paylaşılacaktır. Günümüzdeki pek çok banka dosya masrafı da talep etmektedir. Elbette faiz oranlarını karşılaştırarak daha uygun faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

İcralık Ev için Konut Kredisi Alma Şartları

Bu krediden faydalanmak için öncelikle tüketicilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Ayrıca düzenli bir aylık gelir şartı da vardır. Kredi notunun yüksek olması ve daha önce bankalardan sorun yaşamamış olması da gerekir. Aslında bu şartlar genel konut kredisi kullanma şartları ile aynıdır. Yapılacak değerlendirmelerle beraber kolayca kredi kullanabilir ve icralık evi ihale yoluyla satın alabilirsiniz.

Bankaların Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankalar belirli dönemlerde konut kredisindeki faiz oranlarını düşük tutmaktadır. Eğer icralık eve kredi çıkar mı konusunda alacağınız aksiyonlarla beraber kedi almak istiyorsanız düşük faizli konut kredilerine başvurmalısınız. Güncel konut kredisi faiz oranları ise aşağıdaki gibidir;

  • Ziraat Bankası yüzde 1,55
  • İş Bankası yüzde 1,72
  • ICBC yüzde 1,74
  • Halk Bankası yüzde 1,75
  • Vakıfbank yüzde 1,79
  • Kuveyt Türk yüzde 1,84
  • İNG Bank yüzde 1,89
  • Garanti Bankası yüzde 1,91
  • TEB yüzde 2,04
  • Yapı Kredi yüzde 2,05

Bu oranların değişken olabileceğini ve mutlaka bankalardan da bilgi almanız gerektiğini unutmayın.