İhtiyaç Kredisinde Eş Onayı Var mı?

Son zamanlarda ihtiyaç kredisinde eş onayı var mı konusuyla ilgili merak edilen pek çok soru sorulmaktadır. Genelde ihtiyaç kredisinde eş rızası aranıyor mu ya da konut kredisinde eş rızası alınmalı mı gibi konularla ilgili yapacağınız araştırmalarda sizlerle paylaşacağımız bilgilere ulaşmanız mümkündür. Bu konuda kanunlarda eş rızasının hangi durumlar için geçerli olduğunu da sizlerle paylaşıyor olacağız. Ayrıca ihtiyaç kredisinde eş onayı var mı sorusuyla beraber konut kredileri için de sürecin nasıl işlediğini aktarıyor olacağız.

İhtiyaç Kredilerinde Eş Onayı

Evli tüketicilerin ihtiyaç kredilerinde eş rızası yani eş onayı alıp almadığı merak konusudur. Dünyanın bazı ülkelerinde ihtiyaç kredileri için eş rızası şartı vardır. Örnek olarak İrlanda’da kredi alım sürecinde eş onayı olmadan hizmet verilemez. Yani sözleşmeyi en son eşiniz imzalayarak kredi alabilirsiniz.Ayrıca birinci dereceden akraba ve eş dışında onaya gerek duyulmamaktadır.

Eş Muvafakatnamesi Nedir?

Bankaların kredili hizmetlerden dolayı teminat altına almak istediği konutlarda, konut sahibinin evli olmasından dolayı eş rızasını talep ettiği belgeye, eş muvafakatnamesi adı verilir. Ayrıca ihtiyaç kredisinde eş onayı var mı konusundan ziyade konut kredileri için bu sürecin işlediğini söylemek doğru olacaktır. Yani eşin rızası olmadan alınan ipotekler, açılacak dava ile beraber geçersiz sayılır.

1 Ocak 2002 yılında yürürlüğe giren bir kanunla aile konut kavramına yer verilmiştir. Bu aşamada eşlerden biri, diğer eşin rızası olmadıkça konutla ilgili kira sözleşmesini fesih edememektedir. Ayrıca aile konutu da eş rızası olmadan devredilemez. O halde yapılan bu düzenlemeyle beraber aile konutunda eşlerin hakkının olduğu açıkça belirtilmiştir.

Hangi Durumlarda Eş Muvafakatnamesi Gerekli?

Konut kredisinde bu belgenin olması önemlidir. Yani aile konutu olacak bir yaşam alanı için kredi sunulduğundan dolayı bankalar koydukları ipoteğin geçersiz olduğu iddialarını engellemek için eş rızası almaktadır. Haliyle konut kredilerinde bu belgenin neden bu kadar önemli olduğu anlaşılmıştır. Ek olarak bu durum boşanmak üzere olan bireylerde de geçerlidir. Çünkü boşanan çiftlerden biri farklı bir eve taşınmak isteyecektir. Fakat konut kredisiyle yeni bir ev alma işlemine başvurulursa, boşanma olmadan alınacak yeni ev her iki tarafın hak sahibi olmasını sağlar.

İhtiyaç Kredisinde Eşin Borcu Sicili Etkiler mi?

Eş rızasıyla beraber kredi çekerken eşin borcu da merak edilen konular arasındadır. Elbette ihtiyaç kredisinde eş onayı var mı konusuyla beraber eşin diğer borçları da önemlidir. İlk olarak ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen bir kişi, eşinin kredi notu nedeniyle kredi alamayabilir. Yani aylık gelir ne kadar yüksek olsa da kredi puanı düşük olan kişiler doğrudan eşlerini de etkilemektedir. Bu tür durumlarda ipotekli ya da kefilli kredi kullanma yoluna gidilebilir.

Kredi kullanan eşin krediden onay alması için kredi sicili değerlendirmesi uzun zamandır bankalar tarafından yapılmaktadır. Özellikle de konut kredisinde eş rızası olmadan hizmet alınmayacağı bilinmelidir. Ancak ihtiyaç kredisinde düşük miktarlı kredi alırken bu sürece dikkat edilmediğini söyleyebiliriz. Genelde 10 bin TL ve üzerindeki krediler için eşin siciline bakılmakta ve hızlıca kredi hakkında detaylı bilgiler sunulmaktadır.

Eşim İcralık Oldu Kredi Çekebilir miyim?

Eşler arasında kredi notu farklılıkları olmaktadır. Bu nedenle ihtiyaç kredisinde eş onayı var mı sorusuna benzer olarak icralık halinde yapılması gerekenler bilinmelidir. Eğer aylık gelir belgeniz, talep edeceğiniz kredi için yeterli ise rahatlıkla kredi alabilirsiniz. Ancak gelir durumunuz düşük ve aynı zamanda eşiniz icralık ise kredi alma şansınız oldukça düşüktür.

Eşinin borcundan dolayı kredi çekemeyen kişi sayısı da günümüzde artmaktadır. Bu tür durumlarda kolay kredi veren ya da kefille kredi veren bankaları tercih etmeniz önerilir.