İNG Konut Kredisi Başvurusu

Uygun faiz oranlı konut kredisi kampanyalarına devam eden İNG bank aynı şekilde uygun vadelerle hizmet sunmaktadır. Bu yüzden İNG konut kredisi başvurusu yapmadan önce bazı bilgilere ulaşmanızda yarar var. O halde kredinin özellikleriyle beraber örnek maliyet hesaplamalarını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

İNG Bank Konut Kredisi Özellikleri

İNG konut kredisinde eşit taksitli ödemeler mevcuttur. Ayrıca geliri sabit olan tüketiciler ile beraber faiz oranını sabit tutmak isteyenlerin İNG konut kredisi başvurusu yaptığı bilinmektedir. Öte yandan eşit ana paralı ödemeli kredi almak isteyenler de İNG şubelerine başvurabilir. Vadeye göre faiz oranlarının değiştiği konut kredisinde artan ya da azalan taksitli seçenekler de mevcuttur.

İNG Bank Konut Kredisi Faiz Oranları

120 ay vadedeki aylık faiz oranı %1,69 olan bu bankada yıllık akdi faiz oranı %20,28’dir. 100 bin TL’de 500 TL’lik kredi tahsis ücreti de ödenmektedir. 120 ay vadede 100 binlik konut kredisinin aylık taksit tutarı ise 1,951 TL olmaktadır. Aynı rakamı 60 ay vadede almak isteyen tüketiciler ise %1,70’lik faiz oranıyla aylık 2,672 TL ödeyerek satın almak istediği konuta sahip olabilmektedir. Elbette İNG konut kredisi başvurusu yaparken bu rakamların değişken olabileceği unutulmamalıdır.

İNG Bank Konut Kredisi Kullanım Şartları

Her kredide olduğu gibi 18 yaşını doldurmadan konut kredisine başvurulamaz. Buna ek olarak geçmiş dönemdeki kredi çalışmalarının da uygun olması gerekir. Yani kredi notu, konut kredilerinde en büyük etkenlerden biridir. Kredi notu düşük olan tüketicilerden bazı belgeler talep edilebilir. Bunun yanı sıra gelirin resmi olması şarttır. Yani kayıtlı bir gelir belgesi ile konut kredisine başvuru yapılabilir.

Evli tüketicilerin eş rızasını yazılı olarak bankaya sunması gerekmektedir. Ayrıca satın alınmak istenen konutun tapuda ‘mesken’ geçme şartı da vardır. Son olarak konutun yapı kullanma izin belgesinin de alınmış olması gerekmektedir. Bu şartlara uyum sağlayan her tüketici rahatlıkla İNG konut kredisi başvurusu yapabilir ve talep ettiği krediye sahip olabilir.

Kullanmak istediğiniz konut kredisi tutarını belirledikten sonra başvuru formu doldurmanız gerekiyor. Bu formda yer alan bilgilerin de hatasız olarak doldurulması şarttır. Ayrıca bankanın talep ettiği evrakları teslim ettikten sonra ekspertiz ücreti ödenmelidir. Raporun çıkmasının ardından tapuya giderek ipotek evraklarıyla ilgili süreçleri tamamlamanız önemlidir. Tapu işlemlerinin de sonlanmasıyla beraber tüm evraklarla birlikte yeniden bankaya giderek kredi sözleşmesini imzalamalısınız. Bu işlemlerden sonra artık konut kredisini alacak ve sahip olmak istediğiniz evi satın alabileceksiniz.

İNG Bank Konut Kredisi Başvuru Belgeleri

Her kredinin kendine has başvuru evrakları bulunmaktadır. Bu aşamada nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi ve tapu fotokopisi, konut kredisi için gerekli belgeler arasındadır. Elbette gelir belgesinin olma zorunluluğu da bulunmaktadır. Çünkü gelirini beyan edemeyen tüketiciler herhangi bir bankacılık hizmetinden yararlanamaz. Konut kredisi dışındaki taşıt ve ihtiyaç kredilerinde gelir belgesinin olmaması halinde ipotek ve kefil süreci başlatılmaktadır.

Gelir belgesi, tüketiciler için ayrıca düzenlenmiştir. O halde İNG konut kredisi başvurusu yaparken emeklilerin emekli aylık dökümü, gayrimenkul kira geliri olanların tapu belgesi, çiftçilerin ise çiftçilik belgesini hazırlaması gerekir. Özel sektörde çalışan ya da memur olan kişilerin ise maaş bordrosuyla İNG şubelerine gitmesi yeterlidir. Son olarak şirket ortaklarının imza sirküleri, bilanço, güncel vergi levhası ve oda kayıt belgesi ile bankaya ulaşması gerekmektedir.

Konut kredisi hesaplama işlemleri için İNG’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bankaların güncel konut, ihtiyaç ve taşıt kredileri faiz oranlarını ve krediler hakkındaki tüm bilgileri de sitemizden takip etmeyi sürdürebilirsiniz.