İpoteksiz Kredi Veren Bankalar

Bazı bankalar, konut ve araç kredilerinde ipotek şartını sunmaz ancak ipoteksiz kredi veren bankalar ile ilgili ön araştırma yapılmadan kredi başvurusunda bulunulmamalıdır. Türkiye’nin önde gelen bazı bankaları, ipoteksiz kredi verirken gelir belgesi zorunluluğu devam ettirmektedir. Ayrıca ipoteksiz kredi kullanılacaksa bankanın aradığı şartlardan birisi kredi notunun yüksek olmasıdır. Düşük kredi notuna sahip olan bir tüketicinin ipoteksiz krediden yararlanma imkanı yoktur. İpotek, bankanın kredinin ödenmediği durumda kendisini garanti altına almasıdır. Genellikle ipotek olarak taşınmaz mallar gösterilmektedir. Bankalar, gösterilen bu ipoteklere, kredi borcunun ödenmemesi durumunda el koyabilir. Ancak ipoteksiz kredi veren bankalar, kredinin ödenmemesi durumunda el koyacak herhangi bir taşınmaz bulamamaktadır. Bu durumda gelirin bir kısmına el konulur. İpoteksiz kredi, karşılıklı güven esasına dayanır. Örneğin banka maaş müşterileri konut ve taşıt kredisi haricindeki ihtiyaç kredilerinde ipotek şartı ile karşılaşmaz. Ayıca kredi notu yüksek olan kişiler de sınırlı sayıdaki bankalardan ipoteksiz kredi kullanabilir.

İpoteksiz Kredi Veren Bankalar Faiz Oranları

İpoteksiz kredi veren bankaların faiz oranları birbirinden farklıdır. Örneğin Halkbank aylık yüzde 1,49 faiz oranı uygularken, Yapı Kredi’nin aylık faiz oranı yüzde 1,61’dir. Garanti Bankası ise aylık yüzde 1,65 faiz oranı ile kredi kullandırırken, Ziraat Bankasından aylık yüzde 1,68 ile kredi kullanılabilir. İpoteksiz kredi, kısa vadede ödenen düşük miktarlı kredidir ve İpoteksiz kredi veren bankalar, kısa vadede geri ödemesi tamamlanan kredi seçeneği sunar. Bu kredi türünde başvuru yapandan düzenli bir gelirinin olması, kredi notunun yüksek seviyede bulunması, ikamet adresini belgelemesi istenir. Bu kredi türünde taşınmaz ya da araç ipoteği yoktur. Bankalar gerek ipoteksiz gerekse diğer kredi türlerinde başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olmasını şart koşmuştur. İpoteksiz krediler genellikle ihtiyaç kredisidir. Konut ya da taşıt kredilerinde ipotek şartı vardır. Konut kredilerinde ipotek, satın alınan konut, araç kredilerinde ise satın alınan araçtır. İpotek, kredinin tamamı ödenmeden kaldırılmaz. Ancak ipoteksiz kredi veren bankalar üzerinden ipoteksiz konut ya da ev almak isteyenler, belli bir miktarını biriktirip kalanı için ipoteksiz ihtiyaç kredisi kullanabilir.

İpoteksiz Kredi Veren Bankalar İçin Gerekli Belgeler

İpoteksiz kredi veren bankalara başvuru için öncelikle TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi ya da pasaport sunulmalıdır. Bunun yanı sıra kredi başvurusunda bulunan kişi adına kayıtlı son 3 aya ait bir adet doğalgaz, elektrik, telefon ya da su faturası verilmelidir. Gelir belgesinin başvuru formuna eklenmesi şarttır. Serbest meslek sahipleri ya da ticaret erbabı, son yılın vergi levhası, bilanço ve gelir tablosu ya da işletme hesap özetini, Ticaret Sicil Gazetesi ya da oda kayıt belgesini vermelidir. Şirket ortağı olan kişiler için de aynı belgeler geçerlidir. Ücretli çalışanlar ise maaş bordrosu ya da maaş yazısı ile şirket imza sirküleri göstermelidir. Emekliler de emekli maaşı hesap cüzdanı ya da emekli maaşının yatırıldığı banka hesabın dekontlarını sunmalıdır. Gayrimenkul geliri beyan edenlerden istenen belgeler ise gelire konu tapu belgesi ve kira kontratıdır. Menkul geliri elde edenler de faiz gelirini gösteren hesap cüzdanını bankaya ulaştırmalıdır. Bu belgelere sahip olanlar ipoteksiz kredi veren bankalar aracılığı ile uygun şartlarda kredi kullanabilir.

İpoteksiz Kredi Veren Bankalar Başvurusu Nasıl Yapılır?

İpoteksiz kredi veren bankalara başvurular telefon bankacılığından, internet bankacılığından, cep telefonlarında SMS ile ve banka şubelerinden yapılabilir. Başvuru sahibinin kredi notunun yüksek olması durumunda başvuru kısa süre içinde olumlu sonuçlanır. Sonrasında ipoteksiz kredi veren bankalar üzerinden kolayca kredi kullanılabilir.