İptal Edilen Kredi Kartı Açılabilir mi?

Kredi kartları, farklı nedenlerden dolayı iptal edilebilmektedir ve bu durumla karşı karşıya gelen kart sahipleri, iptal edilen kredi kartı açılabilir mi sorusunu araştırmaya başlamaktadır. Kredi kartının iptal ettirilmiş ya da borcundan dolayı banka tarafından iptal edilmişse, bankanın müşteri hizmetleri birimi aranmalı, kartın iptal edilip edilmediği teyit ettirilmelidir. Müşteri hizmetleri biriminden kredi kartının iptal edildiği ile ilgili kesin bilginin verilmesinin ardından mevcut kredi kartı ile herhangi bir işlemin yapılması söz konusu değildir. Bu aşamada kredi kartının imha edilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü iptal edilen kredi kartının açtırılması durumunda mevcut olan kartın kullanılması mümkün değildir. Bu nedenle iptal edilen kredi kartı açılabilir mi sorusunun cevabı araştırılırken öncelikle iptal durumunda mevcut kartın işlevinin kalmadığı bilinmelidir.

İptal Olan Kredi Kartını Nasıl Geri Açtırabilirim?

İptal edilen kredi kartının geri açtırılması için bankanın müşteri hizmetleri birimi aranılarak kart iptalinin yaptırıldığını ancak yeniden kredi kartı kullanılmak istendiği bildirilmelidir. Bu durumda banka, yeni bir kredi kartı göndermektedir. Yeni kartın ikamet adresine ya da iş adresine gönderilmesi istenebilir. Başvuru sonrasında yeni gelen kredi kartının numarası, CVC kodu ve son kullanma tarihi, eski karttan farklı olmaktadır. Çünkü iptal edilen kredi kartı açılabilir mi denilerek başvurunun sonucunda iptal edilen kart tekrar kullanıma açılmamakta, yeni bir kredi kartı sunulmaktadır.

İptal Edilen Kredi Kartı Yeniden Kullanılabilir mi?

İptal edilen kartın yeniden kullanılmak istendiğine ilgili talep, banka şubelerine de yapılabilir. Bu durumda gerekli işlemlerin tamamı şubedeki müşteri temsilcisi tarafından yapılır ve yeni numarası ile kredi kartı belirtilen adrese gönderilir. Türkiye’de milyonlarca kredi kartı kullanılmaktadır ve bazı kullanıcılarda birden fazla kredi artı bulunmaktadır. Kredi kartları birçok durumda hayat kurtarıcı bir teknoloji olarak görülmektedir. Özellikle satın alınacak bir ürüne kredi kartı ile taksitle sahip olabilmek, ödemelerde bütçenin zorlanmaması için önemli bir ayrıntıdır. Ancak hatalı kullanılması durumunda kart borçları ödenemez boyutlara ulaşırsa, banka kredi artını iptal edebilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınması durumunda kart kullanıcıları, iptal edilen kartın yeniden nasıl kullanılabileceğine ilişkin cevaplar aramaya başlamaktadır.

Talep Edilerek İptal Edilen Kredi Kartı Açılabilir mi?

Kart kullanıcıları bazı durumlarda kredi kartını kullanmak istememekte, elinde kredi kartı olduğunda yüksek harcamalar yapabileceği endişesini taşımakta ve kredi kartını iptal ettirmektedir. Bankalar iptal başvurularını farklı çözümler sunarak ertelemek istese de kullanıcının kararlı olması durumunda kredi kartını iptal etmektedir. Kredi kartının iptal edilmesini isteyenler öncelikle bankanın müşteri hizmetlerini aramalıdır. Yapılan görüşmenin ardından kredi kartı iptal edilebilir. Ancak bir süre sonra kart kullanıcısı, iptal edilen kredi kartı açılabilir mi sorusunu sorarak müşteri hizmetlerini tekrar arayabilmektedir. Bu durumda iptal edilen kartın açılması söz konusu değildir. Tek yapılabilen, iptal edilen kredi kartının yerine yeni bir kredi kartının verilmesidir. Yeni iptal edilen kredi kartının aynısının tekrar kullanılması söz konusu değildir.

Bankanın Talebi İle İptal Edilen Kredi Kartı Açılabilir mi?

Kredi kartları, sadece kart kullanıcının talebi üzerine kapatılmaz. Banka da ekstre ödemelerini yapamayan, bu ödemeleri bir süre aksatanların da kredi kartlarını iptal etmektedir. İptal süreci başladığında borç için takip işleminin başlandığı bilinmelidir. Ancak banka kredi kartını iptal etmeden önce müşterisini SMS ile telefonla ya da e-mail ile uyarmakta, borcunun ödenmesi gerektiğini hatırlamaktadır. Tüm bunlara rağmen borç ödenmediğinde yasal takip süreci başlamaktadır. Banka tarafından iptal edilen kredi kartı açılabilir mi sorusu sorulduğunda, öncelikle bunun hemen mümkün olmadığı akıldan çıkarılmamalıdır. Çünkü böyle bir durumda kredi notu riskli tabir edilen seviyeye düşmekte, bu durumda borcun tamamı ödense bile iptal edilen kredi kartının yerine yeni bir kredi kartı almak için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir.