İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları

Uzun vadeli konut kredisi için İş bankasını tercih eden tüketiciler oldukça uygun faiz oranlarından yararlanmaktadır. Bu yüzden İş Bankası konut kredisi faiz oranları araştırılarak bütçeye uygun hareket edilmelidir. Günümüzdeki pek çok banka bu süreçte faiz indirimine giderek ciddi bir rekabeti de beraberinde getirmiştir. Şimdi sizlere bu kredinin genel özellikleriyle beraber maliyet oranları, faiz oranları ve vade özelliklerini aktarmaya başlayacağız.

İş Bankası Konut Kredisi Özellikleri

Ev sahibi olmak isteyenlerin başvurduğu bu kredide tahsis ücreti, rehin tesis ücreti ve ekspertiz gibi masraflar, özel faiz oranlarından yararlanılarak kullanılmaktadır. Ayrıca ekspertiz raporundaki ev değerinin %80’ine kadar kredi alınabilir. Her şey dahil ev kredisinde faizin bir bölümünün katkı payı olarak ödenmesi durumunda, indirimli faiz oranları devreye girmektedir. Bununla beraber her taksitte eşit tutarlı ana para ödemesi yapılabilir. Bu durumda faiz azaltılabilir.

Düşük ödemelerle başlayan ev kredisinde İş bankası konut kredisi faiz oranları sabittir. Son olarak ev kredisinin vadesi boyunca belirleyeceğiniz aylarda toplu ödemeler yapma şansınız bulunmaktadır.

İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları

60 ay vadede 100 bin TL’lik konut kredisini %1,72’lik faiz oranıyla alabilirsiniz. Bu durumda maliyet oranı %1,76 olacaktır. Aylık taksit ise 2,685 TL’dir. Toplam maliyet tutarı da 162 bin TL olarak belirlenmiştir. Aynı krediyi 120 ay vadede alacak olursanız yine %1,72’lik faiz oranıyla karşılaşabilirsiniz. Maliyet oranı ise %1,75’e düşecektir. Aylık taksitin 1,975 TL olacağı bu kredide toplam maliyet 238 bin TL’ye tekabül etmektedir.

İş Bankası Konut Kredisi Kullanma Şartları

18 yaşını dolduran her tüketicinin bu krediye başvurma hakkı vardır. Ayrıca kredi çalışmalarında sorun bulunmayan tüketiciler çok rahat bir şekilde bu krediden yararlanmaktadır. Kredi notu da bu süreçteki en önemli kriterdir. Zaten kredi notu düşük olan tüketicilerin herhangi bir şekilde konut kredisi alamayacağı bilinmelidir. Elbette konuta ipotek koyulduğu için bazı durumlarda tüketicilere esneklik sağlanabilir.

Bireyler İş bankası konut kredisi faiz oranları konusunda bilgi sahibi olduktan sonra mutlaka gelirini belgeleyebilmelidir. Gelir belgesiz olarak konut kredisi almak mümkün değildir. Ayrıca evli olanların eş rızasını yazılı olarak bankaya sunma şartı bulunmaktadır. Bu durum daha önceleri uygulanmamakla beraber artık her banka tarafından talep edilmektedir.

Konut kredisinde satın alacağınız evin tapuda mesken olarak geçmesi gerekir. Son olarak evin yapı kullanma izin belgesi yani iskanının alınmış olma şartı vardır. Bu kullanım şartlarını sağlayan her tüketici rahatlıkla İş Bankasından konut kredisi alabilmektedir.

İş Bankası Konut Kredisi Başvurusu

Bankadan alacağınız konut kredisinden önce kredi tutarını belirlemeniz gerekmektedir. Elbette İş bankası konut kredisi faiz oranları üzerinden de bütçenize uygun vadeyi seçmenizde yarar var. Ardından tarafınıza sunulacak başvuru belgesini eksiksiz olarak doldurmanız önemlidir. Bu süreçte evrakların bankaya eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekir. Bu durumların ardından ekspertiz ücreti ödenmelidir. Raporun çıkmasından sonra bankadan ipotek evrakları teslim alınır. Daha sonra da tapuya iletilir.

Tapudaki devir işlemleri sona erdiğinde söz konusu evraklar bankaya iletilecektir. Banka tarafından son bir kez kontrol edilen evraklardan sonra kredi açılışı için sözleşmenin imzalanması yeterlidir.

İş Bankası Konut Kredisi Başvuru Belgeleri

Nüfus cüzdanı başta olmak üzere tapu fotokopisi, ikametgah belgesi ve gelir belgesiyle beraber konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bu süreçte çiftçiler çiftçilik belgesiyle, emekliler ise emekli aylık dökümüyle konut kredisine başvurabilir. Ayrıca şirket ortakları ve gayrimenkul kira geliri olanların da bankanın talep edeceği belgeleri hazırlaması gerekmektedir.