İş Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu

Sabit faizli taşıt kredisi seçeneği sunan İş Bankası bu konuda uygun vadelerle hizmet vermektedir. Tüketiciler İş Bankası taşıt kredisi başvurusu yapmadan önce bu bilgilere ulaşarak alacakları aksiyonları belirlemelidir. O halde yazımızın devamından faiz oranlarının yanı sıra vade oranlarını ve daha pek çok bilgiye anında ulaşabilirsiniz.

İş Bankası Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Şu an için güncel taşıt kredisi faiz oranları %1,79’dur. 10 bin TL’yi 36 ay vade ile taksitlendirdiğiniz zaman aylık taksit tutarı 402 TL olacaktır. 48 ay vadede ise aylık tutar 336 TL’dir. Bankanın taşıt kredisindeki maliyet oranı ise %2,18 olarak belirlenmiştir.

İş Bankası Taşıt Kredisi Özellikleri

Sıfır kilometre araç satın almak isteyenler İş Bankası’na başvurarak sadece araç rehin ile kredi kullanabilmektedir. Bu süreçte bireysel müşterilere kullandırılacak olan taşıt kredilerindeki tutarlar da belirlenmiştir. O halde İş Bankası taşıt kredisi başvurusu sürecinde ‘0’ km araçlar için nihai fatura değerinin 120 bin TL’ye kadar olan bölümü için %70’i kullanılabilmektedir. 120 bin TL’nin üzerinde olan bölümü için de %50’si baz alınarak hesaplanmaktadır.

İş Bankası İkinci El Araç Kredisi

İkinci el araç satın alımında ise noter satış bedelinin aşılmaması gerekir. Bu süreçte taşıtın kasko değerinin 120 bin TL’ye kadar olan kısmı için de %70 oranında kredi imkanı sunulur. Kredinin genel özellikleri bu şekildedir. En yakın İş Bankası’na uğrayarak konuyla ilgili süreci başlatabilir ve 48 ay vadeye kadar araç kredisi alabilirsiniz.

İş Bankası Araç Kredisi Başvuru Belgeleri

Bankadan araç kredisi almak isteyen tüketiciler her kredi için farklı belgeler hazırlamak durumundadır. Bu anlamda ilk olarak taşıt kredisi başvuru formunun doldurulması gerekir. Ayrıca sürücü belgesi fotokopisi ya da nüfus cüzdanı ile beraber banka şubelerine gidilebilir. Gerekli olan diğer belgeler ise gelir belgesi, sıfır km araçlar için araca ait olan proforma fatura, ikinci el araçlar için de motorlu araç tescil ve trafik belgesi gerekmektedir.

Başvuru belgeleri arasında gelir belgesinin her tüketici için değişken olduğu unutulmamalıdır. Memurlar ve özel sektör çalışanlarının maaş bordrosunu hazırlayarak bankaya sunması gerekir. Bununla beraber şirket ortakları taşıt kredisi çekmek istediğinde;

  • İmza sirküleri
  • Oda kayıt belgesi
  • Güncel vergi levhası
  • Gelir tablosu
  • Bilanço gibi belgeleri hazırlamalıdır.

Son olarak çiftçiler de taşıt kredisi alabilmektedir. Çiftçilerin İş Bankası taşıt kredisi başvurusu sırasında arazi tapu fotokopisi ve çiftçilik belgesini bankaya sunması yeterlidir. Gayrimenkul kira geliri olanların ise ilgili kira kontratı ve tapu belgesiyle başvurması gerektiği unutulmamalıdır.

Taşıt Kredisinde Kredi Notunun Önemi

Her kredide olduğu gibi taşıt kredilerinde de kredi puanı çok önemlidir. Çünkü kredi notu yüksek olmadan herhangi bir bankacılık hizmetinden yararlanılamaz. Bununla beraber bankalar tüketicilerin geçmiş dönemlerdeki finansal alışkanlıklarına bakmaktadır. Eğer tüketicinin ödenmemiş bir borcu var ise ve borçlarını da sürekli geciktiriyorsa, kredi alması zorlaşır. Bu durum tüm bankaların tüm kredilerinde aynıdır. Bazı bankalar ipotek ve kefil şartı ile kredi sunarken bazıları da tamamen kredi notuna göre hareket etmektedir.

İş Bankası ve Kredi Notu

O halde İş Bankası taşıt kredisi başvurusu yapmadan önce kredi notunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Kredi notunu ücretsiz olarak banka şubelerinden sorgulayabilirsiniz. Ya da Findeks adı verilen uygulama ile beraber tüm finansal geçmişiniz ile beraber kredi puanını sorgulayabilirsiniz. İş bankası taşıt kredisi karşılaştırma yaparak da diğer bankaların sunduğu kredilerin faiz oranlarını değerlendirebilirsiniz. Zaten her tüketici bu tür kredilerde tamamen bütçesine uygun olarak hareket etmektedir. Ödenmeyen borçlar nedeniyle araçlara rehin konulacağı da unutulmamalıdır.