İskansız Eve Kredi Verilir mi?

İskansız evler için kredi veren bankalar günümüzde çokça araştırılmaktadır. Ayrıca iskansız eve kredi verilir mi konusunda da ciddi bir arayış söz konusudur. Öncelikle inşaatların tamamlanmasının ardından gerçekleştirilmesi gereken iskan belgesi başvurusu, ev için oturma izni almak demektir. Bazı durumlarda iskan belgesi alamayan ticari alan ve evler bulunmaktadır. İskan belgesi alamayan evlere su ve elektrik aboneliği de verilmez. Tüm bu nedenlerden ötürü iskansız eve kredi veren bankaların bilinmesi ve gerekli süreçlerin başlatılması önemlidir.

İskan Almanın Önemi

Ev için iskan almak, söz konusu evin tüm özelliklerinin eksiksiz olması anlamına gelir. Dış cephe özelliklerinin yanı sıra apartman boşluğu ve asansör boşluğu gibi pek çok faktör, iskan alma sürecinde sağlanması gereken şartlar arasındadır. Yapı kullanım izni olarak da bilinen bu belge için bazı bireyler kredi çekmek durumunda kalabilir.

İskan belgesi, bir yapının onaylandığı şekilde inşaatının bittiğini ve artık oturumunun yasal olarak gerçekleşebileceğini gösteren evraktır. Belediyelerin imar birimleri tarafından düzenlenen iskan belgesi bu yüzden önemlidir. Belgenin alınmaması birtakım sorunları beraberinde getirmektedir. Can ve mal kaybına neden olabilen iskansız evlerin ayrıca birçok hizmetten yararlanamadığı bilinmektedir. Elektrik, su ya da buna benzer hizmetler iskansız evlere verilmediği için her tüketici bu konuda gerekli süreçleri bilmeli ve ona göre gerekli aksiyonları almalıdır.

Satın alınan bir konutun iskanının olmaması halinde bireyler önce araştırma yapmalıdır. İskan belgesi aynı zamanda oturma izni olduğu için belgenin alınma süreci de bilinmelidir. Zorunlu olan bu belgenin alınmaması halinde ciddi cezaların da yaptırıma tabii olduğu unutulmamalıdır.

İskansız Evlere Kredi Veren Bankalar

Sıralanan bu bilgilerle beraber iskansız eve kredi verilir mi araştırması yapılmaktadır. Öncelikle ipotek ettirilebilecek farklı bir konutun olmaması durumunda, evin toplam değerinin %75’ine kadar kredi verildiği bilinmelidir. Kredi miktarı ise tüketicinin gelir seviyesine ve kredi notuna bağlı olarak değişebilir.

Her banka bu konuda farklı hizmetler sunmaktadır. Çünkü iskansız evlere kredi çıkıp çıkmayacağı da merak konusudur. Bazı bankalar iskansız evler için kredi sunarken, bazıları da bu hizmeti vermemektedir. 2019 yılı için iskansız eve kredi verilir mi sorusunun cevabının yanıtı ‘evet’ olmakla beraber aşağıda bu krediyi sunan bankalar ve özellikleri paylaşılmıştır.

İskansız eve kredi veren bankalardan ilki Ziraat Bankası’dır. Yüzde 1,98 faiz oranıyla beraber aylık taksit 2,188 TL olacak şekilde toplam maliyeti 263 bin TL olarak kredi alabilirsiniz. Yapı Kredi Bankası da bu konuda hizmet sunmaktadır. Ancak faiz oranı %2,33’tür. Aylık taksit oranı 2,487 TL olan iskansız ev kredisine başvurmak için şubeye gitmeniz yeterlidir.

İskansız eve kredi veren bankalar arasında İNG bankası da bulunmaktadır. Yüzde 2,26’lık faiz oranıyla aylık 2,426 TL olacak şekilde toplamda 290 bin TL’ye kadar kredi sunan bankaya başvurarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İskan Kredisi Almak için Gerekli Belgeler

Konut kredisiyle hemen hemen aynı özelliklere sahip olan bu kredi için evin tapusu başta olmak üzere iskan, kat irtifakı ve kat mülkiyetini gösteren belgelerin hazırlanması şarttır. Ayrıca krediyi alacak olan kişi nüfus cüzdanını da bankaya sunmalıdır. O halde iskansız eve kredi verilir mi konusunda olumlu yanıtlar alabilir ve dilediğiniz krediye sahip olabilirsiniz. Bununla beraber konut kredilerinden faydalanmak için kredi notunun yüksek olması gerektiğini unutmayın. Bankalar bu konuda her tüketicinin finansal geçmişini araştırmakta ve uygun olması halinde kredilere olumlu yanıt vermektedir. Aksi durumda ipotek şartı ile konut kredisi alınabilir.