İşsizlik Maaşına Kredi Alabilir miyim?

İşsizlik maaşı, bireylerin iş yerlerinden ayrıldıktan sonra hak ettiği bir destektir. Ancak bu desteği alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. İlk olarak çalışanın isteği dışında uygulanan işten çıkarma durumunda İŞKUR birimlerine giderek maaş talep edilebilmektedir. Son zamanlarda birçok kişi işsizlik maaşına kredi alabilir miyim sorusunun yanıtlarını da aramaya başlamıştır. Bu süreçte yerine getirilmesi gereken şartların bilinmesi ve ona göre aksiyon alınması önemlidir. Ek olarak işsizlik maaşını göstererek kredi alınıp alınamayacağıyla ilgili tüm bilgiler, yazımızın devamında sizlerle paylaşılmıştır.

İşsizlik Maaşıyla Kredi Çekilebilir mi?

Acil nakit ihtiyaçları için kredi çekmek isteyenler öncelikle bankalara başvurmaktadır. Ancak bu başvurudan önce kredi skoru kontrol edilmelidir. Çünkü düşük kredi notuyla bankalara başvuru yaptığınızda hem olumsuz yanıt alırsınız hem de kredi notu düşmeye devam eder. Genelde ihtiyaç kredisi için başvuru yapan tüketiciler, bankaların işsizlik maaşına kredi talebine karşılık ret yanıtıyla karşılaşmaktadır. Bunun nedeni işsizlik ödeneğinin kalıcı değil, geçici olmasından kaynaklanır. Günümüzde 6, 8 ve 10 ay boyunca verilen bu ödeneği göstererek bankalardan kredi alma şansı bulunmamaktadır.

İşsizlik ödeneğine kredi alınamamasının bir diğer nedeni, bu tutarın düşük olmasından dolayıdır. En fazla aylık 2,030 TL olarak alınabilen bu ödeneği teminat ya da ek gelir olarak göstermeniz de imkansızdır. O halde ihtiyaç kredisi alınamayacağı gibi konut ve taşıt kredisi gibi ihtiyaçlar için de bankalardan hizmet talep edilememektedir.

Kolay Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Günümüzde işsizlik maaşına kredi alabilir miyim sorusunun yanıtı olumsuz olmakla beraber kolay kredi veren bankalar üzerinden hizmet alınabilmektedir. SGK üzerinden alınan işsizlik maaşı dışında birtakım teminatlar göstererek bankalara başvurmanız gerekir. Ayrıca iş bulana kadar geçiminizi sağlayacak olan bu ödenek ile herhangi bir kuruma da kredi başvurusunda bulunamazsınız.

Kapsamlı bir şekilde hizmet sunan bankalardan bazıları, dijital kredi veya şubeye gitmeden kredi adı altında hizmet sunabilmektedir. Bu bankalardan yararlanarak aynı gün içinde kredi alabilirsiniz. Öte yandan kredi skoru düşük olanlara da kredi imkanı sunan bu bankaların bazı şartları bulunmaktadır. Söz konusu bankalar;

  • TEB – CEPTETEB uygulaması
  • QNB Finansbank – Enpara uygulaması
  • Yapı Kredi
  • İNG Bank şeklinde sıralanabilir.

Kolay Kredi Almak için Gerekli Şartlar

Yukarıdaki bankalara yapacağınız başvurulardan önce sunulan şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. İlk olarak en az 3 aydan beri sigortanın yatırılıyor olması önemlidir. Yani başvuru sahibinin herhangi bir iş yerinde en az 3 aydır çalışıyor olma şartı vardır. Bu şartın yanı sıra ipotek ve kefil göstererek kredi alınabilir. Çünkü kredi skoru yüksek olmayan tüketiciler ancak bu uygulamalardan faydalanarak kredi alabilmektedir.

Kolay Kredi Almak için Gerekli Belgeler

Maaş bordrosu başta olmak üzere SGK bilgi kaydı, kimlik fotokopisi, varsa ipotek ve kefil ve diğer teminatları göstererek kredi alabilirsiniz. Haliyle işsizlik maaşına kredi alabilir miyim konusunda bir destek bulamayacağınız için ancak bu şartlara uyum sağlayarak bankalardan kredi talep edebilirsiniz.

En Çok Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Henüz yeni işe girmiş olan tüketiciler, gösterecekleri teminatlarla beraber bazı bankalarda 30 bin TL’ye kadar kredi çekebilirken, bazılarında ise 5 ile 10 bin TL arasında başvuru yapabilmektedir. Günümüzde işsizlik maaşına kredi imkanı sağlanmadığı için düşük kredi notuna kredi veren bankaların her zaman rağbet gördüğünü söyleyebiliriz. O halde CEPTETEB, Enpara, Yapı Kredi ve İNG Bank şubelerine giderek çok daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Üstelik bu bankalar kendi müşterilerine özel olarak kredi imkanı da sunmaktadır.