Kapatılan Kredi Kartı Tekrar Açılır mı?

Kredi kartları ülkemizde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Haliyle kapatılan kredi kartı tekrar açılır mı ve buna benzer sorular sıkça sorulmaya başlanmıştır. Çünkü kredi kartı kullanımının artması aynı zamanda borçlanmaları da beraberinde getirmiştir. Söz konusu borçlanmalar nedeniyle idari ve yasal takibe düşen tüketicilerin kredi kartı tamamen iptal olmaktadır. Tüketiciler şu sıralar kapatılan kredi kartlarının yeniden kullanılıp kullanılamayacağına dair bilgileri merak etmektedir.

Kapatılan kredi kartını açtırmak isteyen tüketicilerin uygulaması gereken bazı işlemler bulunuyor. Öncelikle sadece Türkiye’de değil tüm dünyada bu kartların yaygın olarak kullanıldığı biliniyor. Ek olarak doğru bir şekilde kullanılan kredi kartlarının herhangi bir soruna neden olmadığını söyleyebiliriz. Fakat aktardığımız üzere borçlanmalardan kaynaklı kapatılan kredi kartlarıyla ilgili süreç çok daha farklıdır.

İptal Edilen Kredi Kartı Geri Alınır mı?

Kapatılan ya da geçersiz olan kredi kartlarının öncelikle imha edilmesi gerekiyor. Çünkü bu tür kartlar çalınmaya veya kopyalanmaya karşı ciddi bir risk oluşturmaktadır. Bununla birlikte kredi kartı iptal işlemlerinden sonra iptal olan kartı ATM’ye taktığınız zaman otomatik olarak kart ATM’de kalacaktır. Yani bir nevi kart imha işlemi tamamlanmış olacaktır. Buna ek olarak kapatılan kredi kartı tekrar açılır mı sorusunun yanıtı da ‘evet’ olmaktadır. Yeniden bankaya giderek gerekli başvuruları yapabilir ve kartı kullanıma açabilirsiniz.

Herhangi bir aracı kuruma gerek duymadan sadece bankaya başvurarak iptal edilen kartınızı çıkarabilirsiniz. Bankalar bu konuda yeniden kredi notu ve buna benzer detayları inceleyerek işleme onay verecektir. Bazı kullanıcılar daha önceden kapattıkları kredi kartını açtırmak için de ne yapması gerektiğini bilmeyebilir. Bu tür süreçler de farklı yollardan yararlanmanız gerekiyor.

Önceden Kapatılan Kredi Kartını Tekrar Açtırmak

Hizmet aldığınız banka şubesine giderek önceden kapattığınız kredi kartını açtırabilirsiniz. Kimlik bilgilerinizi takdim ettikten sonra yetkililer bilgileri kontrol edecek ve daha önceden bir kart kullanıp kullanmadığınıza bakacaktır. Olumlu olması halinde kartını kısa bir süre içinde aktif hale gelecek ve tarafınıza yeni bir kredi kartı sunulacaktır.

Daha önceden kapattığınız kredi kartını tekrar açtırmak için bankaya gitmeden de işlem yapabilirsiniz. Bankanın müşteri hizmetlerini arayarak bu konuyla ilgili hem bilgi alabilir hem de taleplerinizi iletebilirsiniz. Elbette kredi kartının yeniden açılması için temsilciler sizi kredi kartı merkezine aktaracak ve işlemlerinizi tamamlamanızı sağlayacaktır.

Son olarak kapatılan kredi kartı tekrar açılır mı sorusuna verilecek bir diğer yanıt, internet bankacılığını kullanmaktır. Bankadan herhangi bir şekilde kara kalem yememiş yani siciliniz bozulmamış ise web bankacılığından kredi kartı talebinizi aktarabilirsiniz. Bu talepler anlık olarak değerlendirilecek ve gün içinde onay veya ret yanıtı gelecektir.

Borç Yüzünden Kapatılan Kredi Kartı Tekrar Açılır mı?

Kredi kartının neredeyse tamamı borç nedeniyle kapatılmaktadır. Bu yüzden yeni talepler genelde olumsuz olarak değerlendirilir. Ek olarak sizlerle paylaştığımız yeni kart talepleri üzerinden bankaya başvurmanız yeterli olacaktır. Fakat kredi kartının iptal edildiği günden bugüne kadar olan banka sicili ve kredi notu detaylı incelendikten sonra tarafınıza bilgi geçilmektedir. Yani kapatılan kredi kartı tekrar açılır mı konusunda borçtan kaynaklı bir durum söz konusu ile hizmet alınamayabilir.

Yapılandırma Kapsamında Kredi Kartı Tekrar Açılır mı?

Kredi kart borcunuzun yapılandırma ile ödenmesi halinde aynı kartı tekrar çıkarmanız çok zor olacaktır. Çünkü kredi kartı yapılandırma işlemleri de hangi sebepten kaynaklı olursa olsun, kredi notunu ciddi anlamda etkilemektedir. Haliyle kapatılan kredi kartı tekrar açılır mı hakkında elde edeceğiniz bilgiler de farklı olacağı için öncelikle hem idari hem de yasal takibe düşmemeniz gerektiğini unutmayın.