Kasko Nasıl Yapılır? Kasko Poliçesi Özellikleri

Kasko aynı zamanda kasko sigortası olarak da bilinir. Aracın çalınması, yanması ya da kaza geçirmesi gibi durumların ardından meydana gelebilecek zararları güvence altına alan bir sigortadır. Aynı zamanda mal sigortası şeklinde tanımlanabilir. Normalde zorunlu olmayan bu sigorta türü için kasko nasıl yapılır sorusu sıklıkla araştırılmaktadır. İsteğe bağlı olarak yapılan ve aracın herhangi bir durumda zarar görmesinin ardından bu hasarları karşılayan kasko sigortasının aslında yapılması gerekmektedir. Sonuç olarak kasko nasıl yapılır hakkında yazımızın devamını takip etmeniz yeterlidir.

Kasko Sigortası Hakkında Bilgiler

Kara taşımacılığında kullanılan motorlu taşıtların hırsızlık, kaza, yanma ve buna benzer olumsuzluklar için maddi zararların karşılanması amacıyla kasko sigortasının yaptırılması çok önemlidir. Bu süreçte araçta meydana gelen olumsuzlukların tamamı hesaplanarak kasko yapılabilir. Aynı zamanda araç sahipleri de talep edeceği özelliklere göre kasko talebinde bulunabilmektedir.

Sigorta sahibi kişiler, hasarın yaşandığı gün itibariyle en çok 5 iş gününde hasar durumunu sigorta şirketine belirtmek durumundadır. Sigorta şirketine ayrıca var olan birden fazla sigorta bilgisi verilmelidir. Çünkü bazı bireyler kasko nasıl yapılır sorusuyla beraber taleplerini oluşturarak birden çok kasko poliçesi yaptırabilmektedir.

Aracın yurt dışında hasar görmesi halinde sigorta şirketi ödeme yapmayabilir. Ancak poliçede bu tür durumlarla ilgili herhangi bir maddenin bulunmaması halinde süreç bu şekilde işlemektedir. Araç sahibi tarafından belirlenen maddelere bağlı olmakla beraber 3. şahısların ya da farklı bir araçta meydana gelen zararların karşılanması durumunu, araç sahibi üstlenebilir.

Kasko Sigortası Yaptırırken Bilinmesi Gerekenler

Sigorta teminatları kişilerin ödeme gücü ve ihtiyalarına göre değişmektedir. Bu yüzden ihtiyaçlarınızı uygun bir şekilde belirlemenizde yarar var. Haliyle doğru sigorta poliçesine sahip olmanız için uzmanlardan da bilgi alabilirsiniz. Genelde hasar anında anlaşılan bu durumla birlikte fiyat konusunda dikkatli olmalısınız. Aynı durumda zorunlu trafik sigortası konusunda da bilgi alabilirsiniz.

Öncelikle sigorta poliçesinde yer alan aracın kasko bedeli, aracın yeni olması durumunda teslim fiyatıyla aynı olmalıdır. Aracın daha önce kullanılması halinde ise piyasa fiyatıyla aynı olması gerekir. Öte yandan ihtiyari mali mesuliyet ve ferdi kaza sigortasında gösterilen teminatlara ve ödenecek prim rakamlarına dikkat edilmelidir. Bazı durumlarda primin düşük gösterilmesi amacıyla daha düşük teminatlar söz konusu olabilir. O halde kasko nasıl yapılır konusunda ilk olarak bu bilgilerin kontrol edilmesi gerekecektir.

Mevcut aracın, değer artışından olumsuz etkilenmemesi amacıyla poliçenin enflasyon bazlı olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Son olarak sel, deprem ve grev gibi teminatların olup olmadığına da bakmanızda fayda var.

Düşük Kasko Sigortası Nasıl Yapılır?

Birçok araç sahibi düşük bütçeli kasko nasıl yapılır araştırmasına devam etmektedir. Genelde 3. tarafı kapsamakta olan sigortalar daha ekonomiktir. Çünkü böyle bir talep yaşanması halinde 3. kişilere verilen zararlar için ödeme yapılmaktadır. Sürücüler hırsızlık, yangın ve araç arızaları için aracı koruyamayacağından dolayı 3. tarafı kapsayan kaskolar daha uygun fiyatlıdır.

Kasko fiyatını düşürmek için aracınızın güvenliğini artırabilirsiniz. Örnek olarak aracınızı güvenilir bir otoparkta muhafaza edebilirsiniz. Ya da direksiyon kilidi ekleyerek hırsızlık gibi durumlara karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Kasko Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Kasko sigortası hesaplama yaparken bazı platformları kullanabilirsiniz. Bu platformlar en uygun poliçe fiyatlarını sizlerle paylaşmakla beraber kaskonuzu hızlıca almanızı sağlayacaktır. Uygun teklif almak için plaka ve kimlik numarasını sisteme girmeniz gerekiyor. Daha sonra ruhsat sahibi bilgileri ile araç ve ruhsat bilgilerini sisteme girerek uygun teklif alabilirsiniz. Genel olarak kasko nasıl yapılır sorusuyla beraber en çok fiyatların araştırıldığını söyleyebiliriz. Araçların modeline göre alacağınız fiyatlarla beraber kaskonuzu yaparak aracınızı güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.