Kasko ve Trafik Sigortası Sorgulama

Teknolojinin gelişimi sayesinde trafik ve kasko sigortası sorgulama işlemleri kısa sürede tamamlanmaktadır. Bu süreçte firmalardan kasko teklifi alabilir ve sigortalarda tavan fiyat hesaplamalarından da yararlanabilirsiniz. Ayrıca sadece TC kimlik numarası kullanarak sigortaların bitiş tarihlerini de görebilirsiniz. Bu süreçte işlemlerin nasıl yapıldığına dair tüm detayları sizlerle paylaşıyor olacağız.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, Karayolları Trafik Kanununa göre yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Bu sigortayı yaptırarak araç sahipleri kendini hem de aracı koruma altına almış olur. Ayrıca kazaya karışılması halinde diğer insanların can ve mal kayıpları da teminat altına alınır.

Kasko Sigortası Nedir?

Aracın yanma, çalınma ya da kazaya karışması durumunda meydana gelebilecek zararları, aracın piyasa değeri kadar güvence altına almak için yapılır. Kaskonun olması durumunda araçtaki hasarların maliyetleri, sigorta şirketlerine devredilir. Bu durumda zararı da sigorta şirketi ödemiş olur.

Trafik ve Kasko Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Günümüzde trafik ve kasko sigortası sorgulama işlemleri e-Devlet kapısı üzerinden yapılabilmektedir. Bununla beraber plakadan sorgulama işlemleri de yapılabiliyor. Tramer sisteminden sorgulama yapılabileceği gibi sigorta durumları da kontrol edilebilmektedir.

Sigorta bilgi merkezi olarak bilinen Tramer sistemindeki amaç, trafikteki araçların kayıtlarını tutmak ve sigorta uygulamalarını tek elden yönetmektir. Tramer üzerinden zorunlu sigorta sorgulamalarının tamamı yapılabilir.

Tramer sorgulama yaparken araç sahiplerinden bazı bilgiler talep edilir. Bunlar;

  • Sigorta şirketi
  • Poliçe numarası
  • Araç plakası
  • Poliçe bitiş tarihi
  • Motor ve şası numarası
  • Yenileme numarası şeklindedir.

Ayrıca Tramer üzerinden araç hasar kaydı ile beraber mağdur bilgileri ve kaza tespit tutanakları da sorgulanabilmektedir.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Bu indirim, sigortanın başlangıç ve bitiş tarihleri arasında yer alan süreçte, sigorta sahibinin kusurlu olması durumunda oluşmayan hasarlardaki poliçe indirimidir. Hasarın oluşması halinde ise arttırım olarak yansımaktadır. %45’e kadar sunulan hasarsızlık indiriminde ilk kez trafik sigortası yaptıran kişi dördüncü basamaktan başlar. Bu dönemi kazasız tamamlarsa üst basamaklara kadar yükselebilir. Örneğin, 2. basamakta hasarsızlık indirimi %15 iken, 3. basamakta %30, 4. basamakta ise %45 oranında indirim yapılmaktadır. Hasar basamağını öğrenmek isteyenler TC kimlik numarası ile ya da plaka ile sorgulama yapabilir.

Kasko Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir?

1 yıllık kasko sigortası süresince, kazasız yenileme yapılması halinde yine basamaklar şeklinde uygulanan sistemdir. Trafik hasarsızlık sigortası gibi basamakları ve indirim oranları vardır. Bu süreçte ilk 12 aylık sigorta süresinden sonra kazasız yenilemede %30, ikinci 23 aylık süre sonunda %40, üçüncü 12 aylık süreden sonra %50 ve dördüncü 12 aylık süreden sonra %60 oranında indirim yapılmaktadır. Bu indirim her sigorta şirketi tarafından da yaptırılmayabilir. Yine de trafik ve kasko sigortası sorgulama yaparken firmaların bu hizmetleri sunup sunmadığını araştırmakta fayda var.

Araç Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olu?

Zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçlar ağır kusurlu sayılır. Bu nedenle trafiğe çıkmaları da yasaklanır. Sigortası olmayan araçların trafiğe çıkmaları durumunda, sigortalı olmadıkları tespit edilirse, ceza yaptırımıyla karşılaşmaktadır. Bu yüzden trafik sigortasının zorunlu olduğu unutulmamalıdır.

Kasko Yaptırmak Zorunlu mu?

Kasko zorunlu değildir ancak bu sigortadan yararlanmak mantıklıdır. Çünkü herhangi bir kaza olması durumunda trafik sigortası sadece karşı tarafın hasarını kapsar. Kazada hatalı tarafın siz olmanız duruunda ise trafik sigortası masrafları karşılamaz. Kasko sigortası yaptırarak tüm riskleri güvence altına alabilirsiniz. O halde trafik ve kasko sigortası sorgulama ile beraber mutlaka bu süreçlerden yararlanılması gerekmektedir.