Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Kentsel dönüşüm kredisi artık bankalar tarafından sunulabilmektedir. 6306 no’lu yasa ile beraber risk teşkil eden binaların yıkılması ve yeniden yapılmasını öngören faaliyetler ile devreye alınan kentsel dönüşüm için kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar hangileri sorusu merak edilmeye başlanmıştır. Bu süreç ile ilgili bankaların hangileri olduğunu ve başvuru seçeneklerini sizlerle yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Afet riski altında bulunan alanların dönüştürülmesi kanunuyla beraber uygulamaya alınan kentsel dönüşüm, riskli binalar yerine sağlıklı binaların yapılması içindir. Türkiye’deki tüm binaları kapsayan bu süreçle ilgili yeni yasa ve kanunlar kapsamında bankalarla görüşmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar hangileri konusunda Akbank, İNG, Vakıfbank, Denizbank, Halkbank, İş Bankası, Şekerbank ve Ziraat Bankası gibi bankalar hizmet sunmaktadır.

Ziraat Bankası Kentsel Dönüşüm Kredisi

Ziraat Bankası’ndaki kentsel dönüşüm kredisi 120 aydır. İş yerleri için uygulanan vade oranı 84 ay olarak belirlenmiştir. Konutların yenilenmesi ve değer kazanması amacıyla sunulan kredide konutlar için yıllık yüzde 4 oranında destek sağlanmaktadır. İş yerleri için bu oran yüzde 3’dür.

Denizbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Denizbank ve diğer bankalara yapacağınız başvurular için öncelikle risk tespit raporu başvurusu yapılmalıdır. Raporun sonucuna göre bina riskli ise 2/3 oranında dönüşüm yaptırılması kararlaştırılır. Bu süreçte yüklenici firmanın hangisi olduğuna dair karar verildikten sonra önce firmayla sözleşme imzalanır. Ardından bankaya başvuruda bulunulur.

Kentsel dönüşüm kredisi başvurusu yapıldıktan sonra ilgili belgeler bakanlık birimlerine gönderilir. Gelecek onayın ardından inşaat süreci başlar. Tam anlamıyla inşaatın bitmesi ve tapuların teslimiyle beraber kentsel dönüşüm de tamamlanmış olunur.

Denizbank kentsel dönüşüm kredisinde 24 ay vadeye kadar ödemesiz dönemden yararlanılabilir. Ayrıca her kredide inşaatın tamamlanması garantisi vardır. Ek olarak riskli yapıların tespiti için hazırlanan raporun da indirimli alınması sağlanabilir. Bankalar bu konuda tüketicilerine fazlasıyla destek sunmaktadır.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahiplerine kentsel dönüşüm kredisi sunan Vakıfbank, riskli yapılarda en az 1 sene oturan sınırlı hak sahiplerine ve kiracılara da bu imkanı vermektedir. Bankanın sunduğu kredinin genel özelliklerine bakıldığında;

  • Kredi desteği alacak olan tüketicilerin gayrimenkullerinin riskli alanda bulunması şartı vardır. Ayrıca bu alanlar teknik raporlarla da tespit edilmelidir.
  • Kanunda yer alan desteklerden yararlanabilmenin en önemli şartı, riskli yapı olarak tespit edilen binanın anlaşma yapılarak tahliye edilmesidir.
  • Hak sahiplerine sunulacak olan faiz destekli kredi tutarı Vakıfbank’ta 125 bin TL’dir. Birden fazla bölüme sahip olan hak sahipleri için ise bu rakam 625 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Vakıfbank’ın kullandıracağı bu kredide standart konutlar için senelik %4 faiz desteği verilmektedir. Bununla beraber A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip olan konutlar için %5 faiz desteği sunulmaktadır. Bireysel iş yerleri için bu oran %3’tür. Ancak A sınıfı enerji verimliliği sertifikası bulunan iş yerleri için yıllık %4 olarak belirlenmiştir. Bankada sunulan azami vade ise 10 senedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi için Gerekli Evraklar

Yukarıda kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar hangileri sorusunun yanıtları kapsamlı bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca bu kredi için bazı belgelerin hazırlanması şartı vardır. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi başta olmak üzere gayrimenkule ait olan tapu, gelir belgesi ve riskli binanın tespit raporu inceleme formu bankalara sunulmalıdır. Her banka şuan için farklı miktarlarda kredi sunmaktadır. Bazı bankalar krediyi 125 bin TL ile sınırlandırırken bazılarında 1 milyon TL’ye kadar kentsel dönüşüm kredisi kullandırabilir.