KOBİ Destek Kredisi 2019 Başvurusu

KOSGEB anlaşmalı bankalar KOBİ destek kredisi 2019 yılı için çok sayıda destek paketi yayınlamıştır. Bu kapsamda hangi şartlarla KOBİ kredisi alabileceğinizi bilmeniz gerekir. Ayrıca esnafların da bu konuda birbirinden farklı paketler kullanabileceği belirtilmektedir. Bu süreçte devlet destekli bankalar, çeşitli şart ve kurallara göre esnaflara destek sunarken KOBİ’lerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılamalarını da sağlamaktadır. Yazımızın devamında KOBİ destek kredisi veren bankalar ile beraber bu bankaların sunduğu tüm destekleri öğrenebilirsiniz. Son olarak KOBİ destek kredisi 2019 yılı için güncellenmiş ve esnaflarla paylaşılmıştır.

KOBİ Destek Kredisi Alma Şartları

KOBİ’lerin kredi almadan önce uyması gereken bazı şartlar vardır. İlk olarak KOSGEB’in düzenlediği eğitime katılması gereken başvuru sahiplerinin ayrıca bu eğitimi başarılı bir şekilde tamamlaması şarttır. Daha sonra uyulması gereken şartlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

  • Başvuru süresi boyunca son 1 sene içinde aynı faaliyet konusunda farklı bir firmanın olmaması gerekmektedir.
  • Daha önceden banka ya da finansman kuruluşlarıyla finansal anlamda sorun yaşanılmamış olması önemlidir.
  • Destek kredisi alırken farklı bir kurumda çalışmamak gerekir.
  • Sadece KOSGEB’in destek verdiği bir sektörde faaliyet gösterme şartı bulunmaktadır.

18 yaşından büyük ve vergi levhası olan herkesin bu şartları sağlayarak KOBİ destek kredisi 2019 başvurusu yapması yeterli olacaktır.

KOBİ Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

KOBİ destek kredisi veren bankalar başta Halkbank olmak üzere TEB, QNB Finansbank, Denizbank ve Akbank olarak sıralanmaktadır. Her banka özel olarak sunduğu esnaf paketleriyle KOBİ’lere yardımcı olur. Ayrıca sunulan destek paketlerinin farklı alanlarda olduğu da unutulmamalıdır.

QNB Finansbank KOBİ Kredileri

Acil KOBİ kredisi kapsamında 50 bin TL’ye kadar alabileceğiniz bu desteklerde, kredi kullanım şartlarını sağlamanız yeterlidir. Elbette KOBİ beyannamesinin olması ve daha önce bankalardan sorun yaşanmamış olma şartı bulunmaktadır.

Akbank KOBİ Kredileri

Tarım kredisi, ticari konut kredisi, ticari taşıt kredisi, taksitli ticari kredi ve gayri nakdi kredi konusunda hizmet sunan Akbank, sadece şubelerden başvuru kabul etmektedir. Üstelik bu krediler kısa vadelidir. Sonuç olarak KOBİ destek kredisi 2019 yılı için oldukça kapsamlıdır.

Halkbank KOBİ Kredileri

Devlet destekli bankalardan olan Halkbank, esnaf kredilerinde en çok desteği sunan bankadır. Özellikle de ülke ekonomisine sunduğu katkılarla adından sıkça söz ettiren Halk Bankası, faizsiz krediler, faiz indirimli krediler ve nefes kredisiyle dikkat çekmektedir. Bu yüzden KOBİ destek kredisi 2019 başvurusu yapacak olanların doğrudan Halk Bank şubelerine gitmesi yeterlidir. KOBİ’lere web kredi sunan bankanın 50 bin TL’ye kadar düşük faizli kredi verdiği de bilinmektedir. Esnaflar acil nakit ihtiyaçları için bu krediden yararlanabilir. Diğer kredi türleri ise KGF teminatlı krediler ve istihdam kredileridir.

TEB KOBİ Kredileri

AR-GE destekleri başta olmak üzere KOSGEB ve AB desteği de sunan Türkiye Ekonomi Bankası ayrıca sıfır faizli işletme kredileriyle gündemdedir. Ek olarak gayri nakdi kredi, nakdi kredi ile teknoloji kredisi gibi farklı alternatifler de sunulmaktadır.

Denizbank KOBİ Kredileri

Nefes kredisi veren bankalardan olan Denizbank ayrıca esnaflara ticari taşıt kredisi, iş yeri kredisi ve taksitli ticari kredisi gibi seçenekler sunmaktadır. Bu yüzden KOBİ destek kredisi 2019 başvurularında mutlaka Denizbank’ın da değerlendirilmesi gerekir.

Bu bankalara başvurmadan önce KOSGEB girişimcilik sertifikasına sahip olunmalı ve KOBİ beyannamesi de hazır olmalıdır. Eğitim tamamlandıktan sonra 90 gün içinde KOBİ beyannamesinin teslim edilmemesi halinde destekten yararlanılamaz. Şimdiden 2020 KOBİ destek kredileri konusunda araştırma yapan esnafların aslında 2019 yılında da uygun faiz oranlarından faydalanabileceği unutulmamalıdır. KOSGEB resmi web sitesinden ya da bankaların yaptığı duyurulardan, bu tür kredilerle ilgili gelişmeleri de takip edebilirsiniz.