Kolay Hibe Alınacak İşler Neler?

Kolay hibe almak isteyenlerin başvuracağı devlet teşvikleri için projenin önceden belirlenmesi gerekiyor. Bu nedenle kolay hibe alınacak işler neler konusunda girişimcilerin bazı araştırmalar yapması önemlidir. KOSGEB ile beraber farklı kurumların projelere sunduğu desteklerle rahatlıkla iş sahibi olunabilmektedir. Ayrıca en kolay hibe alınacak proje ve işler konusunda sizlerle oldukça kapsamlı bir yazı hazırladık.

Devlet Hangi İşlere Hibe Veriyor?

Küçük ve orta ölçekli işleri destekleme ve geliştirme idaresi tarafından sunulan hibeler günümüzde Ticaret Bakanlığı , Dış işleri Bakanlığı, TÜBİTAK, Kalkınma Ajansları, Türkiye İş Kurumu ve Kredi Garanti Fonu gibi kurumlar tarafından sunulmaktadır. Buna ek olarak talep edilen sektöre göre başvurulacak kurumlar da birbirinden farklıdır. Örneğin, uluslararası bir proje için Dış işleri Bakanlığına, tarımsal projeler için Tarım ve Orman Bakanlığına başvurmak gerekir.

Bu kurumlar arasında en donanımlı olanı şüphesiz KOSGEB’dir. Son zamanlarda kapsamını artıran bu kurum akılcı ve uluslararası projelere de destek sunmaktadır. Yazımızın devamında kolay hibe alınacak işler neler sorusunun yanıtını KOSGEB tarafından veriyor olacağız.

En Kolay Hibe Verilen Projeler

Kolay hibe alabileceğiniz işler arasında oto yıkama sektörü ilk sırada gelmektedir. Oto yıkamacı açmak isteyenlere destek sunan KOSGEB, sanayi bölgelerinde çok daha kapsamlı hizmet sunar. Buna ek olarak oto yıkama açmak için gerekli olan ekipmanları hazırladıktan sonra ve kurumlardan izin aldıktan sonra hizmet vermeye başlayabilirsiniz. Ayrıca oto yıkama sektöründe en önemli husus, konutlara 50 metre uzaklıkta kurulması gerektiğidir. Bununla beraber destek oranları KOSGEB tarafından belirlenmiştir.

Mağazacılık: Kolay hibe almak isteyenlerin hazırlayacağı bir diğer proje, mağazacılık sektörü üzerine olabilir. Öncelikle başarılı bir iş planı hazırladıktan sonra web üzerinden onay alan projeleri kontrol edebilirsiniz. Elbette söz konusu projeleri incelemek çok daha detaylı bilgi alabilmenizi sağlar. Buna ek olarak iş planlarının ne kadar önemli olduğu unutulmamalıdır. KOSGEB, hazırlayacağınız mağazacılık projesiyle ilgili işlere destek vermektedir. Kuruma yapacağınız başvurunun ardından kısa sürede geri dönüş alabilir ve eğitimlere katılarak girişimcilik sertifikası alabilirsiniz. Ardından da süreci yönetmek adına hibe başvurusunda bulunabilirsiniz.

Cafe: Getirisi yüksek olan cafe sektörü aslında kolay hibe alınacak işler neler sorusunun bir diğer yanıtıdır. Yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetleri ile beraber içecek sunum hizmetleri için KOSGEB desteği alınabilmektedir. Bu aşamada yine girişimcilik kursuna katılım sağlayarak başarılı olmanız gerekiyor. Daha sonra sektörle ilgili projenizi hazırlayarak kuruma sunmanız ve onay almanız durumunda bir girişimci olarak hizmet vermeye başlayabilirsiniz.

Tamirat: Genelde elektronik eşya tamiri için hibe veren KOSGEB ayrıca cep telefonu ya da bilgisayar tamiratı gibi projeler için de destek sunmaktadır. Toptan ticaret kategorisinde yer alan bu seçenek için alternatif olarak bilgisayar çevre birimleri konusunda araştırma yapabilirsiniz.

KOSGEB’in Üretime Verdiği Destekler

Çikolata Üretimi: Destek almak için çikolata üretimini de tercih edebilirsiniz. Aslında girişimcilik üzerine oldukça kolay ve kazançlı olan bu sektör aynı zamanda kolay hibe alınacak işler neler sorusuyla ilgili sunulan yanıtlar arasındadır.

Gıda İmalatı: Üretim konusunda neredeyse her sektöre destek veren KOSGEB,  toptan baharat ticareti ve dondurma üretimi gibi kârlı işler için de destek sunmaktadır.

Hediyelik Ürünler: Bireylere yönelik ya da turistik amaçlı olarak üretilebilecek hediyelik ürünler için KOSGEB desteği alınabilir. Ayrıca hediyelik eşya üretme konusunda da başvuru yaparak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Temizlik Şirketi: Ev ya da bina temizliği gibi alanlarda hizmet vermek amacıyla girişimcilik faaliyetinde bulunan kişilere de destek sunulmaktadır. O halde kolay hibe alınacak işler neler ile ilgili olarak;

  • Paketleme işleri
  • Web portalı
  • Fırın açmak
  • Reklamcılık faaliyetleri
  • Kuaför açmak
  • Çanta üretimi gibi alanlarda da kuruma başvuruda bulunabilirsiniz.