Kömür Yardımı Başvurusu 2020

Devlet destekleri kapsamında yakacak yardımı almak isteyenler muhtaçlık yani ihtiyaç sahipliği kriterlerine göre destek alabilmektedir. Ayrıca kömür yardımı başvurusu 2020 için şimdiden araştırma yapan ihtiyaç sahiplerinin bu kapsamda hangi şartlara göre ne kadarlık yakacak desteği alacağını merak etmektedir. TTK yani Türkiye Taş Kömürü müdürlüğünün belirlediği programlar dahilinde başlatılan bu sürecin miktar ve sevkıyatı da merak konusudur. Öncelikle 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kömür yardımı yapılmasına ilişkin karara göre 2019 yılında oldukça kapsamlı bir yardım gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle kömür yardımı başvurusu 2020 için yapılması gerekenler yazımızın devamında paylaşılmıştır.

2020 Devlet Kömür Yardımı Alma Şartları

Kömür yardımı alabilmek için öncelikle ailelerin ya da kişinin muhtaç durumda olması gerekir. Maddi anlamda sorun yaşayan ve kış aylarında kömür kullanımı yapması gereken kişilerin alabileceği bu yardımı gerçekleştiren kurumlar, öncelikle muhtarlıklardan bilgi almaktadır. Muhtarlıklar kömür yardımı başvurusu 2020 için yardıma muhtaç bireyleri araştırarak liste hazırlamaktadır. Bu listeler daha sonra belediyelere ve bakanlığa bağlı olan kurumlara gönderilir. Detaylı bir şekilde incelenen bilgilere istinaden hangi ailelere kömür desteği verilip verilmeyeceğine karar verilir. Tek amaç, muhtaç kimseleri belirlemek ve yardımların gönderilmesini sağlamaktır.

Asgari Ücretli Kömür Yardımı Alabilir mi?

Geçim zorluğu yaşayan kişiler asgari ücretli bile olsa kömür yardımı alabilmektedir. Çünkü bu destekte aile bireylerinin sayısı, yaşanılan bölge ve diğer durumlar göz önünde bulundurulur. Haliyle gerekli dilekçenin uygun bir şekilde yazılmasıyla beraber asgari ücretliye kömür yardımı yapıldığı unutulmamalıdır.

Kömür Desteği Ne Zaman Veriliyor?

Her yılın Eylül ve Ekim aylarında başvuruları kabul eden belediyeler ile diğer kurumlar, gerekli kontrollerin ardından muhtaç kimselere destek olmaya başlar. Ayrıca kömür yardımı başvurusu 2020 konusunda şimdiden belediye ya da yardımlaşma kurumlarına başvurarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kömür Desteği Ne Kadar?

Her bölgeye göre farklılık gösterebilen kömür destekleri 2019 yılında 500 kilograma kadar dağıtılmıştır. Yani 20 ile 30 torba arasında dağıtılan kömürler bazı bölgelerde 1 tona kadar çıkabilmiştir. Çünkü ülkemizdeki her bölgenin iklimi aynı değildir. Bu yüzden başvuru yapıldıktan sonra onay alınması halinde yetkililer ne kadarlık bir yardımın sunulacağını sizlerle net bir şekilde paylaşıyor olacaktır.

2020 Kömür Desteği Sorgulama

Başvuru işlemlerinin yapılmasıyla beraber 2020 kömür desteği sorgulama uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Bu süreçte e-Devlet uygulamasına giriş yaparak boşluğa ‘TKİ’ ya da Türkiye Kömür İşletmeleri yazarak yardım sorgulama hizmeti alabilirsiniz.

Günümüzdeki bu başvurular Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı ile beraber Valilik ya da diğer kurumlara da yapılmaktadır. Bu kurumlardaki özel birimler ihtiyaç sahiplerini belirledikten sonra gerekli yerlere bilgilerinizi aktaracak ve yine kömür desteği almanızı sağlayacaktır.

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kömür yardımı dağıtımı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile beraber SYDV ile belediyeler görev yapmaktadır. Normalde bu yardımı almak için sıraladığımız bu kurumlara başvuru yapılmaz. Öncelikle muhtarlar kendi mahallelerinde ikamet edenlerin yardıma muhtaç olup olmadığını belirler ve daha sonra bir liste oluşturur. Listenin ilgili kurumlara ulaştırılmasıyla beraber kömür yardımı başvurusu 2020 tamamlanmış olur. Ayrıca dilekçe yazması gereken ihtiyaç sahipleri sadece muhtarlıkla görüşerek süreci yönetebilir.

2019 kömür yardımı konusunda bu yılın Eylül veya Ekim aylarında aynı başvurular alınacaktır. Muhtaç olan kişilerin fakirlik belgesi çıkararak diğer yardımlardan da faydalanma imkanı bulunmaktadır. Bu nedenle önce mahalle muhtarlığına giderek sosyal desteklerle ilgili detaylı bilgi alınmalı ve başvuru tarihleri öğrenilmelidir. Sonrasında şartları sağlamanız halinde dilediğiniz yardımdan yararlanabilirsiniz.