Konut Kredisi Yapılandırma Faiz Oranları

Önceden alınan ve ödemeleri devam eden kredi borcunun güncel faiz oranlarıyla kapatılarak yeni kredi açılmasına yapılandırma adı verilmektedir ve konut kredisi yapılandırma faiz oranları, çok daha uygun şartlardır. Konut kredisi yapılandırılmasına refinansman veya borç transferi adı da verilmektedir. Konut kredisinin yapılandırılmasından önce işlemin banka tarafından yapılacağına karar verilmesi önemlidir. Yapılandırma işleminin konut kredisinin kullanıldığı bankadan ya da borç transferi ile başka bankalardan da yapılabilmektedir. Bunun için bankaların konut kredisi yapılandırma faiz oranları incelenmelidir. Konut kredisi yapılandırılırken yapılandırmanın yapılacağı bankanın konut kredi faiz oranlarının mevcut konut kredisi faiz oranlarından daha düşük olmasına dikkat edilmelidir. Yapılandırmada başvurulan konut kredisinin faizinin mevcut kredi faizinden yüksek olması durumunda aylık ödemelerin ve toplam ödenmesi gereken paranın artacağı bilinmelidir. Yapılandırma işlemi kredini ödendiği bankadan yapıldığında transfer ücretinin alınmayacağı bilinmelidir.

Konut Kredisi Yapılandırma Faiz Oranları Nasıldır?

Önceden kullanılan konut kredilerinin ödemesinin yeniden düzenlenmesine konut kredisi yapılandırması denmektedir. Bankalar müşterilerinin zor duruma düşmesini istememekte, bu nedenle konut kredisi kullananların borçlarını uygun konut kredisi yapılandırma faiz oranları ile daha kolay ödenebilir hale getirmektedir. Konut kredisi yapılandırması daha çok yüksek faizle kredi alan ve kredi ödemelerinin başında olanlar için avantajlıdır. Kredi ödemesi bitmek üzere olanlarda ise herhangi bir fark meydana gelmemektedir. Ödemesi devam eden bir konut kredisi varsa ve konut kredisi yapılandırmasından yararlanmak isteniyorsa, öncelikle kredinin kullanıldığı bankaya müracaat edilmelidir. Başvuru işleminin ardından banka görevlisi konut yapılandırma işlemine başlamaktadır. Bu sırada yapılandırılan konut kredinizin ödeme tablosu verilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, eski kredi ile yeni kredi arasındaki ödenmesi gereken toplam tutardır. Genel olarak konut kredisi ödemelerini yapmakta zorlanan borçlular için rahatlatıcı bir yöntemdir. Ancak bazı bankaların yapılandırma başvurularında birtakım sorunlar çıkardığı bilinmektedir. Bu durumda bir başka bankaya başvurularak konut kredisinin yapılandırılması söz konusudur. 

Uygun Konut Kredisi Yapılandırma Yapan Bankalar

Konut kredisi yapılandırma işlemi çok sayıda banka tarafından yapılmaktadır. Konut kredileri, 120 aya varan vadelerle verildiği için bankalar tarafından karlı bir kredi türüdür. Önceleri aylık yüzde 0,94’ten konut kredisi veren bankalar, konut kredisi yapılandırması için aylık yüzde 0,82 faizli konut kredisi sunmayı teklif edebilmektedir. Bu da konut kredisi ödemesinin ciddi oranda azalması anlamına gelmektedir.

Konut Kredisi Yapılandırma Faiz Oranları Ne Kadar?

Konut kredisi yapılandırma avantajı sunan bankalar arasında Akbank, QNB Finansbank, İş Bankası, Vakıfbank  ve Ziraat Bankası gibi bankalar gelmektedir. Akbank konut kredisi yapılandırma faiz oranları, 12 ile 120 ay arası vade imkanı ile aylık yüzde 1.77’dir. QNB Finansbank aylık yüzde 2.06 faiz oranı uygularken, İş Bankası ise aylık yüzde 1,72 faiz istemektedir. Vakıfbank ise şubeye gitmeden konut kredisi kullanmayı tercih edenlere web’e özel konut kredisi yapılandırma avantajı sunmaktadır. Banka, aylık 0.91’den başlayan faiz oranları ve 120 aya varan vade seçenekleriyle ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmektedir. Bankanın uyguladığı faiz oranları ise 3 ile 36 ay vade aralığı için yüzde 0.91, 37 ile 60 ay vade aralığı için yüzde 0.94. 61 ile 120 ay vade aralığı için yüzde 0.97 aylık faiz oranı belirlemiştir. Ziraat Bankası ise aylık yüzde 0.98’e ile konut kredisi yeniden yapılandırma avantajı sunmaktadır.

Konut Kredisi Yapılandırma Hangi Şartlarda Kârlı Olur?

Özellikle ödenen kredilerin güncellenen ve düşürülen faiz oranları ile yeniden hesaplanmasının istendiği durumlarda kredi yapılandırılması tavsiye edilmektedir. Böylece en uygun konut kredisi yapılandırma faiz oranları ile kolay ödeme şartlarından yararlanarak konut kredisinin bütçeyi zorlamadan ödenmesi sağlanmaktadır.