Konut Sigortası Zorunlu mu?

Konut sigortasının zorunlu olup olmadığına dair çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Bizler de konut sigortası zorunlu mu konusunda detaylı bilgiler paylaşmakla beraber sigorta kapsamında sunulan hizmetleri aktarıyor olacağız. Genelde bu sigorta türünün ev sahipleri tarafından tercih edilmediği biliniyor. Ancak bazı güvenceleri alabilmek adına konut sigortasının yaptırılması gerektiğini belirtmek isteriz.

Konut Kredisinde Sigorta Zorunlu mu?

Bankaların sunduğu konut kredisi ürünlerinde, sigorta ile ilgili tüketici kredisi sözleşmeleri yönetmeliğinin 26. maddesinde detaylı bilgi verilmiştir. Bu bilgiye göre tüketicilerin açık yani kesin tabi olmadan bu kredinin zorunlu olmadığı anlaşılmaktadır. Ancak banka dışında yapılmak istenen sigortada sağlanan teminatın banka tarafından kabul edime zorunluluğu bulunmaktadır. Haliyle konut sigortası zorunlu mu araştırmasında herhangi bir zorunluluk olmadığı bilinmelidir.

Sigortanın Bankalar Tarafından Zorunlu Tutulması

Bankalar yönetmeliğe göre sigorta kapsamında tüketicileri zorlayamaz. Bu nedenle kredi ürünleri sigortasız ve sigortalı olarak iki farklı şekilde sunulabilmektedir. Ancak sigortasız olan bankacılık ürünlerinde faiz oranları yüksek olabilir. Bu durum tamamen sigorta ücretinin de bir nevi tahsil edilmesi amaçlıdır.

Konut kredilerinde yaşam alanının su baskını ya da yangın gibi risklere karşı teminat altına alınması için sigorta teklifi bankalar tarafından yapılmaktadır. Tüketiciler bu kapsamda sigorta yaptırmak istemediğinde bankalardan kredi hizmet alamayabilir. Elbette yasal olmayan bu durumla ilgili tüketici hakem heyetlerine başvurulmalıdır.

Konut Sigortası İptal Edilebilir mi?

Konut kredilerinde imzalayacağımız sözleşmede sigorta masraf ve şartları açıkça ifade edilmiştir. Eğer bu sözleşmeyi okumadan imzalarsanız daha sonra sözleşme iptali için herhangi bir aksiyon alamazsınız. Bazı durumlarda ise kredi iptali için sigorta şirketine başvuru yapılabilir. Ayrıca talep eden tüketiciler ara ödeme ya da kredi erken kapama gibi süreçlerden yararlanarak sigortayı iptal etme yoluna gidebilir. Özet olarak konut sigortası zorunlu mu konusunda bir zorunluluğun olmadığı unutulmamalıdır.

Konut Sigortası Özellikleri Nelerdir?

DASK dışında isteğe bağlı olan bu sigorta türünde birtakım teminatlar sunulmaktadır. Elbette konut sigortası yaptırmak bazı güvencelerin sağlanması amacıyla çok önemlidir. Yaşam alanlarında ortaya çıkabilecek risklerin maddi hasarlarını sigorta firması ödeyeceği için bu konuda gerekli aksiyonları almanız tavsiye edilmektedir.

Evinizde yaşanabilecek olumsuz durumların maddi anlamda karşılanabilmesi için konut sigortası poliçesi yaptırabilirsiniz. Bu poliçe günümüzde uygun fiyatlarla yapılabilmektedir. Ayrıca bireyler sadece evi değil eşyalarını da sigorta kapsamında koruma altına almış olacaktır.

Konut Sigortasının Sunduğu Teminatlar

Ana ve ek teminatlar olarak iki farklı şekilde incelenebilen konut sigortası teminatlarında ek prim ödeyerek farklı teminatlardan da faydalanabilirsiniz. Bu kapsamda hırsızlık, yangın, su basması ve sel, su taşması, yer kayması, araç çarpması ve fırtına gibi afetler için sigorta yaptırabilirsiniz.

Yangın Temnatı

Konut sigortasının ana teminatıdır. Eve yıldırım düşmesi ya da evde çıkan yangınlar, bu sigorta türüyle koruma altına alınabilir. Yazımızın devamında sigorta kapsamında yaptırabileceğiniz ek teminatları inceleyebilirsiniz.

Hırsızlık Teminatı

Tatile çıkacak olanların özellikle dikkat etmesi gereken bir durum olan hırsızlık aslında konut sigortasıyla teminat altına alınmaktadır. Çünkü bu poliçede sadece eviniz değil eşyalarınız da sigorta kapsamında olacaktır. Genelde yaz aylarında artan hırsızlık durumuna karşı sigorta yapmanız önerilmektedir.

Deprem Teminatı

DASK aslında zorunlu bir sigorta türüdür. Ancak DASK güvencesinde ödenecek miktarların bir limiti vardır. Söz konusu limitlerin aşılmasıyla ilgili olarak poliçede talebe göre ek teminat yaptırılabilir.

Fırtına Teminatı

Ek teminatlar arasında olan fırtına teminatı, fırtına sonucu evinize ya da eşyalarınıza gelen zararları karşılar. Elbette konut sigortası zorunlu mu sorusuyla ilgili olarak bu tür teminatların zorunlu olmadığı bilinmelidir.

Yer Kayması Teminatı

Toprak çökmesi veya kayması gibi durumlarda yaşam alanınıza gelen zararı karşılamak için yaptırılır. Ayrıca su taşması ve konuta araç çarpması gibi durumlar için de ek teminat yaptırabilirsiniz.