KOSGEB Kursu Kaç Gün Sürer?

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi veren önemli bir kurumdur. Ayrıca genç girişimcileri de desteklediği için birtakım şartlara göre girişimcilik sertifikası alınabilmektedir. Eğitim kurslarına katılma zorunluluğu olan bu süreçte yapılan sınavda başarı gösterilmesi gerekiyor. Ayrıca her girişimci KOSGEB kursları kaç gün sürer konusunda araştırmaya devam etmektedir. Şimdi bu konuyla ilgili tüm detayları sizlerle paylaşarak kursların temel hedeflerini aktarmaya devam edeceğiz.

KOSGEB Kursları Nasıl Düzenlenir?

KOSGEB ve İŞKUR tarafından düzenlenen bu kurslar, Türkiye’nin tüm illerinde gerçekleştirilmektedir. Kendi işini kurmak isteyen genç girişimciler söz konusu kurslar için başvuru şartlarını yerine getirmek durumundadır. Detaylı bilgi her dönem için www.kosgeb.gov.tr adresinden yayınlanmaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi ile ilgili duyurular da buradan takip edilebilir. Eğitim duyuru sayfasına giriş yaptığınızda il filtresini seçerek kursların hangi tarihlerde düzenleneceğini anında görüntüleyebilirsiniz.

Öte yandan KOSGEB kursları kaç gün sürer sorusundan önce kimlerin bu sürece dahil olabileceği bilinmelidir. İlk olarak uygulamalı girişimcilik kursuna alınacak bireylerin KOSGEB veri tabanına kayıt olma şartı vardır. Daha sonra işlemlerin hızlandırılması amacıyla iş planı hazırlanarak sunum yapılır. Tüm adımları başarıyla geçen bireyleri faizsiz destek ve hibeler sunulmaktadır.

KOSGEB Kursu Başvuru Şartları

T.C. vatandaşı ve 18 yaşından büyük olan her vatandaş, ücretsiz olarak bu kurslara katılabilmektedir. Ülke genelindeki tüm il ve ilçelerde düzenlenen bu kursları yetkili eğitmenler sunmaktadır. Çalışanlar KOSGEB’e, çalışmayanlar ise İŞ-KUR üzerinden kurslara başvuru yapabilir. Ön başvuru sürecinde açılması istenen işletmeyle ilgili kursiyerlere bazı özel sorular sorulur. Ayrıca yapılacak mülakatta da adayların başvuruları alınır ve uygun olanlar kursa tam katılım şartıyla davet edilir.

KOSGEB eğitimine sosyal yardım alanlar başta olmak üzere, tarım işiyle uğraşanlar, özel sektörde çalışanlar ve sigortasını isteye bağlı olarak yatıran herkes katılabilmektedir. Bu kurslara devlet memurlarının da katılım sağladığı bilinmektedir. Fakat memur oldukları süre boyunca bu kişiler kendilerine ait bir iş yeri açamaz. Yine de ücretsiz olarak sunulan bu kurslara katılım sağlayarak iş geliştirme süreçleri hakkında genel bilgi alınabilir. Şimdi sizlere KOSGEB kursları kaç gün sürer sorusunun yanıtını aktarıyor olacağız.

KOSGEB Kurs Saatleri ve İçeriği

Genelde 15 kişilik sınıflarda kursiyerlere işletmeler için kurs veren yetkililer, derslerin ana içeriği başta olmak üzere uygulanmak istenen iş fikrinin bulunmasına yardımcı olur. Bu süreçte iş planı projesinin nasıl oluşturulacağı, pazarlama teknikleri ve üretim bazlı pazarlamanın ne olduğuna dair kapsamlı bilgiler verilmektedir. Ayrıca iş yerinin yönetim politikalarından pazarlama planlarına kadar çok sayıdaki konuda kursiyerlere bilgiler aktarılır. Buna ek olarak KOSGEB kursları kaç gün sürer sorusuyla ilgili olarak, toplamda 32 saatlik bir eğitimin varlığından söz edilebilir. Daha önceleri 70 saat olan bu süre, yapılan güncellemeyle beraber 32 saate düşürülmüştür. Ortalama olarak da 5 ile 10 gün arasında sürmektedir. Asıl önemli olan durum, kursa katılımın sorunsuz olarak gerçekleşmesidir. Çünkü kurs boyunca imza yöntemi uygulanır ve devamlılık hali incelenir.

Kurs sonunda yapılan sınavlardan başarılı puan alan kursiyerler, girişimcilik sertifikası almaya hak kazanır. Sertifikayı alan kişiler en çok 3 ay içinde projesiyle beraber KOSGEB’e başvuruda bulunmalıdır.

KOSGEB girişimcileri için proje anlatımı bakımından iş planı hazırlama teknikleri öğretilir. Ayrıca kurs boyunca elde edilen bilgiler sayesinde çok daha mantıklı ve uygun adımlar atılabilir. Kurs yetkilileri eğitim boyunca katılımcılara her konuda bilgi verirken istenen şartları da detaylı olarak anlatmaktadır. Sonuç olarak bu kurslar girişimcilere aslında her konuda avantaj sağlar. Uygun projeyi hazırlama ve kuruma sunma süreçleri ise tamamen sertifikayı alan girişimcilere aittir.