Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Kredi borçları her tüketiciyi mağdur edebilen borçlanmalardandır. Öyle ki kredi ile beraber kredi kart borcunun da tüketicileri sıkıntıya soktuğu bilinir. Haliyle kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi gibi soruların araştırıldığı günümüzde bizler de detaylı araştırmalar yaparak sizlere sunuyor olacağız. Ayrıca borçlanmaların sonucunda yaşanacak hukuki süreç hakkında da bilgi paylaşırken yapılması gerekenleri aktarmaya devam edeceğiz. Son olarak hem kredi kartı hem de kredi borcunun ilerleyen dönemlerde ne tür sorunları beraberinde getirdiğini de açıklığa kavuşturuyor olacağız.

Kredi Borcumdan Dolayı Haciz Gelir mi?

Kredi borçlarının miktarına bakılmaksızın art arda 3 ay ödenmemesi halinde tüketici hakkında idari takip başlatılır. Bu takip sürecinde tüketici sürekli aranarak borcun 1 hafta içinde ödenmesi gerektiği aktarılır. Aksi durumda yasal takip sürecinin başlatılacağı belirtilir. Ayrıca tüketicilere sunulan 7 günlük süreçte dönem borçlarının tamamının ödenmesi talep edilir. Bu yüzden borçlular herhangi bir taksitlendirme fırsatından yararlanamadan topluca borç ödeme yoluna gitmelidir.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Borçlular kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi konusunda ciddi bir araştırma içerisindedir. Bu süreç aslında bankadan bankaya değişebilir. Bundan önce yapılması gerekenler sıralanmalıdır. Eğer çalışıyorsanız eve haciz gelme durumu söz konusu olamaz. Avukatlar direkt olarak maaş haczi gerçekleştirir. Bununla beraber üzerinize kayıtlı olan bir gayrimenkul var ise bu taşınmazlara da anında haciz konulmaktadır. Ek olarak herhangi bir hesap kartınızda bulunan paraya da bloke konulabilir. Bu yüzden borcunuzun olması halinde anlaşma yoluna gitmeniz önerilmektedir.

Kredi Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir mi?

Bu soru her zaman merak edilen sorulardan biridir. Pek çok kaynakta eve haciz gelmeyeceği belirtilse de bu süreç doğru değildir. Zaten maaşı olan tüketicilere sadece maaş haczi yapılmaktadır. Belirttiğimiz üzere taşınmazlara ait kimlik bilgileri de incelenerek mallara el konulabilir. Ancak eve haciz gelme durumu farklıdır. Günümüzde Yargıtay kararları dayanak gösterilmiş ve 3,300 TL ve altındaki borçlar için ev haczi uygulanamayacağı bildirilmiştir. Buna rağmen bazı avukatlar ısrarla borçluların evine giderek haciz işlemi yapmaya çalışmaktadır.

Kredi Borcu Ödenmezse Hangi Eşyalara Haciz Konur?

Evde bulunması gerekli olan eşyalar dışında her eşyaya haciz konulabilmektedir. Ayrıca herhangi bir üründen 2 adet olması halinde bir diğerine haciz uygulanmaktadır. Ancak bu süreçler daha önceki zamanlarda uygulanmış ve binlerce borçlu mağdur edilmiştir. Şu an için özel yaşam alanlarına avukat ya da yetkililerin savcılık kararı olmadan girme yetkisi bulunmamaktadır.

O halde kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi sorusunun yanıtı an itibariyle ‘gelemez’ olmaktadır. Gelse bile borçlu ile aynı yaşam alanında yaşayan bireyler için gerekli olan giyim ve ev eşyaları haczedilemez. Ek olarak gümüş, para, altın ve değerli eşyalar haczedilebilir. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak yine de haciz konusunda temkinli olmanız tavsiye edilmektedir.

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir mi?

Kredi kartı borçları da tıpkı kredi borcu gibi haciz konusu olabilir. Ancak 3,300 TL’ye kadar olan borçlanmalar için herhangi bir takip kararı çıkarılamaz. Sadece yasal takibe düşen tüketicilerin maaşlı bir işi var ise maaşının dörtte birine el konulur. Bununla beraber üzerine ait taşınmazlara da haciz gelir. Yani kredi kartı borcu da kredi borcu gibi tahsil edilmeye çalışılır.

Borçluların araştırdığı kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi sorusunun yanıtları genelde bu şekildedir. Bankalar artık yapılandırma yolu ile kısa sürede tüketicilere yardımcı olmaya çalışmakta ve borcu tahsil etme yoluna gitmektedir.