Kredi Çıkmıyor Ne Yapmam Lazım?

Tüketici kredisi almak isteyenler çoğu zaman kredi çıkmıyor ne yapmam lazım konusunda araştırma içindedir. Çünkü kredi notu ve farklı durumlardan kaynaklı olarak bankalar tüketicilere kredi imkanı sunmayabilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken şeyler aslında basittir. Fakat belirli bir süre kredi puanının yükselmesi adına aksiyonlara başvurmakla beraber kredi sicilinin düzelmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilmelidir.

Bankalardan Kredi Çıkmama Nedenleri

Bu konuda ilk olarak kredi skoruna dikkat eden bankalar, tüketicilerin başvurularını incelemektedir. Eğer kredi skoru düşük ise muhtemelen birinci başvuruda kredi çıkmayacaktır. Ayrıca kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar da bulunmaktadır. O halde kredi puanı düşük olanlar aşağıda sıralanan bankalara başvuru yapmalıdır;

Bu bankalar kredi skoru düşük olanlara belirli şartlar altında kredi vermektedir. Ancak faiz oranları da yüksek olan bu bankalardan sadece ipotek ve kefil ile kredi alınabilir.

Kredi Notunu Nasıl Yükseltirim?

Kredi skoru düşük olan tüketiciler var ise tüm borçlarını yapılandırmalıdır. Yani borç kapatma kredisi altında hizmet veren bankalara başvuru yaparak borcu tek bir bankada toplayabilir. Bu durumda yeni bir faiz oranı ve taksitlendirme seçenekleri tüketicilerle paylaşılacaktır. Genelde kredi çıkmıyor ne yapmam lazım sorusunun en önemli yanıtı, kredi puanını yükseltmektir.

Kredi skorunu yükseltmek için düşük limitli bir kredi kartı da alabilirsiniz. Kartın dönem borcu geldiği zaman tüm borcu ödeyebilir ve bu sayede sicil puanını artırabilirsiniz.

Bankalar Neden Kredi Vermez?

Kredi notundan sonra bankaların kredi vermemesinin bir diğer nedeni, mevcut borçlanmalardır. Eğer gelirinizden fazla bir borca sahipseniz bankalar bu borcun belirli kısmının ödenmesinden sonra kredi verecektir. Ayrıca mevcut borçların gecikmeli ödenmesi, kredi skorunu düşüreceğinden bu konuda gerekli aksiyonları almanızda yarar var. Genelde borçlarını tek bir bankada biriktiren tüketiciler ikinci bir kredi alabilmek için kredinin belirli bir kısmını ödemek durumundadır. Bu yüzden kredi çıkmıyor ne yapmam lazım konusunda borçlanmalarınıza her zaman dikkat etmenizde yarar var.

Sadece bankalara olan borçlar değil artık su, elektrik ve buna benzer tüketim harcamalarındaki borçlarınız da kredi almanızı engelleyebilir. Çünkü bankalar KKB üzerinden paylaşılan verileri kontrol ederken borçlanmalarınızı takip edebilmektedir. Bu süreçte herhangi bir vergi borcunuzun olması da kredi çekmenize engeldir. O halde özet olarak vergi ve buna benzer tüm borçların tek kalemde ödenmesi şarttır.

Aylık Gelirim Düşük Kredi Alabilir miyim?

Bankalar aylık gelir durumunuza dikkat ederek hizmet sunmaktadır. Bu kapsamda talep ettiğiniz kredinin aylık tutarı, gelirinizin yarısından fazla olmamaktadır. Örnek olarak, asgari ücretle çalışan bir tüketici aylık en fazla 1000 TL ödeme yapabilecek şekilde kredi çekebilir. Ancak bu konuda kredi puanının da çok etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Reddedilen Kredi Farklı Bankada Onaylanır mı?

Günümüz bankalarının tamamı aynı kriterlere göre hizmet sunmaktadır. Bu yüzden kredi çıkmıyor ne yapmam lazım konusunda bankaların işleyişi hemen hemen aynıdır. Yine de bazı bankalar daha geniş bir çerçevede kredi hizmeti sunabilir. Örneğin, gelir belgesiz kredi veren bankalar ile sicili bozuk olanlara kredi veren bankaların işleyişi aynıdır. Ancak bu tür kredilerde banka müşterisi olmanız şarttır. Tüm tüketicilerin kredi çıkmıyor ne yapmam lazım sorusuyla ilgili araştırma yaptığı günümüzde, yüksek faiz oranlı kredilerden yararlanmak çok daha kolaydır. Yine de aylık gelir durumuna göre kredi talep etmek ve daha sonra yasal takibe düşmemek adına bütçenizi aşmayan tekliflere karşılık verebilirsiniz. Bankaların güncel faiz oranlarını da takip ederek daha mantıklı bir kredi seçeneğinden yararlanabilirsiniz.