Kredi Kartı 1 Günlük Gecikme Faizi Ne Kadar?

İnsanların ihtiyaçlarını anında karşılamak istemesi, ancak bunun için yanında her zaman nakit bulunduramaması, kredi kartlarına olan talebi artırmıştır ancak kredi kartı 1 günlük gecikme faizi ne kadar sorusunun cevabının bilinmesi, aile bütçesinin sarsılmaması için önemlidir. Kredi kartlarının ödemelerinin bir gün bile geciktirilmemesi gereklidir. Kedi kartında bir günlük gecikmeye faiz uygulandığı akıldan çıkarılmamalıdır. Kredi kartı 1 günlük gecikme faizi ne kadar denildiğinde bunun özel bir hesaplama ile yapıldığı söylenebilmektedir. Borç hesaplanırken aktif borcun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmına gecikme faizi, asgari ödeme tutarının haricindeki kısma ise akdi faiz uygulanmaktadır. Gecikme ve akdi faiz oranları, Merkez Bankası tarafından açıklanmaktadır. Dolayısı ile tüm bankaların açıklanan bu oranı dikkate alma yükümlülükleri vardır

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı gecikme faizi hesaplanırken öncelikle asgari ödemelerin hesaplaması yapılmaktadır. Sonrasında ödenen tutarın olması durumunda bu asgari ödeme tutarından çıkarılmaktadır. Ödenen borcun asgari ödeme tutarının altında olması durumunda ödenmeyen kısmına faiz uygulanmaktadır. Bu faiz gecikme cezası faizidir. Kalan kısmına da akdi faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu faiz oranlarının toplanması ile bir günlük faiz oranının bulunması mümkündür. Ancak faizler hesaplandıktan sonra ayrıca yüzde 15 KKDF, yüzde 5 BSMV gibi vergiler de eklenmelidir. Tüm vergi ve faizlerin toplamının ardından Kredi kartı 1 günlük gecikme faizi ne kadar sorusunun cevabını net bir şekilde bulmak mümkündür. Kredi kartlarının ödemeleri her ay düzenli yapılmalıdır. Bir ay süresince alışveriş yapılan kredi kartlarının harcama bilgileri ekstre ile bildirilmektedir. Kart sahiplerinin kredi notunun düşmemesi ve kara listeye girmemesi için borçlarını düzenli olarak ödemeleri gereklidir. Borcun tamamının ödenemediği durumlarda asgari ödeme mutlaka yapılmalıdır. Ödeme geciktiğinde bankalar kredi kartı borçları için günlük faiz uygulamaktadır. Böylece kart sahipleri, harcadıkları tutarların üzerine faiz eklenerek ödeme yapmaktadır. Bu nedenle kredi kartı 1 günlük gecikme faizi ne kadar sorusunun cevabının mutlaka öğrenilmesi, kartların gecikmeden ödenmesi önemlidir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesabı

Kredi kartında ödeme bir gün bile gecikse faiz işletilmektedir. Kredi kartı 1 günlük gecikme faizi ne kadar denildiğinde, öncelikle aylık faiz tutarı hesaplanmalıdır. Bunun hesaplanmasının ardından ortaya çıkan tutar 30 güne bölünmelidir. Böylece kredi kartının bir günlük faizin ne olduğu ortaya çıkmaktadır. Bankalar gecikme durumunda bir aylık tutarı günlüğe bölerek günlük faizi ortaya çıkarmaktadır. Sonrasında her gün ana tutar üzerine faiz eklenmektedir. Kartın bir ay sonunda ödenmemesi durumunda ilk olarak nakit kullanımına, ikinci ay alışverişe kapatılmakta, sonraki aylarda ise yasal takip başlatılmaktadır. Yasal takip süresince ilave giderler borcun üzerine eklenmektedir.

Kredi Kartı İçin Faiz Hesaplaması

Bin liralık bir harcamanın yapıldığı kredi kartında asgari ödeme 300 TL’dir. Kalan 700 TL’lik tutar için 30 gün boyunca ödeme yapılmadığında faiz işletilmektedir. Böyle bir durumda bir günlük faizin hesaplanması, 700 liralık kalan meblağ üzerine aylık yüzde 2,25 oranında faiz uygulanmaktadır. Bu da bir aylık süre içinde 15,75 TL’dir. Günlük faiz olarak 0,525 TL ekstra para ödenmesi anlamına gelmektedir. Ancak gecikme faizinin yanı sıra Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ile Kaynak Kullanımı Denetleme Fonu eklendiğinde günlük 0,63 TL’lik bir ilave anlamına gelmektedir. Kredi kartı 1 günlük gecikme faizi ne kadar denildiğinde aylık faize bu iki kalemin de eklenmesi şarttır. Bu durumda 700 TL’lik asgari ödeme bir sonraki ay her bankanın gecikme faizinin miktarı farklı olabilmektedir. 718,90 TL’ye yükselmektedir.