Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Kredi kartı borçlanmaları aslında her tüketiciyi rahatsız eden durumlardan biridir. Haliyle kredi kartı asgari ödeme hesaplama yaparak bu süreçten kurtulmak isteyen binlerce borçlu bulunmaktadır. Yani kredi kartının sadece asgari ödemesini yaparak bir sonraki ay toplam borcu ödemek isteyen tüketiciler, hesaplamanın nasıl olduğunu merak etmektedir. Bu yazımızda sizlere detaylı bilgiler aktarırken hangi durumların ardından asgari ödeme yapamayacağınızı da paylaşıyor olacağız.

Kredi Kartında Asgari Ödeme Tutarı

Asgari ödeme tutarı kredi kartının limitine göre belirlenmektedir. Ayrıca kredi kartının dönem borcu üzerinden alınan en alt ödeme tutarı olarak bilinir. Asgari ödeme hesaplama yaparken gecikme bildirimi her tüketicinin ATM ekranına düşer. Bu süreç daha sonra KKB yani kredi kayıt bürosu tarafından kayıt altına alınacağı için kredi notunuzu da olumsuz yönde etkileyecektir.

Kredi kartının asgari ödeme tutarı hesaplanırken çeşitli verilerden yararlanılır. Borç takibi yapılırken gecikme faizi uygulanmakla beraber kredi kartı asgari ödeme hesaplama yapılarak borcunuz paylaşılır. Borcun tamamını ödeyemeyen tüketicilerin kredi notunun düşmesini engellemek adına en azından asgari ödeme tutarını ödemesi gerekmektedir.

Kredi Kartı Ne Zaman Kullanıma Kapatılır?

Kredi kartı borcunun 3 kez geç ödenmesi halinde bankalar yasal haklarını kullanarak kartı kapatabilir. Ayrıca iki asgari ücretin art arda ödenmemesi durumunda da kredi kartı iptal edilebilmektedir. Her banka bu süreç için farklı bir metot uygulasa da genel işleyiş bu şekildedir. Yine de kredi kartı asgari ödeme hesaplama yaparak bütçenizi hazırlayabilir ve ona göre harcama yapabilirsiniz.

Asgari Ödeme Kredi Notunu Düşürür mü?

Sürekli olarak asgari ödeme yapan bir tüketicinin kredi notu hızlıca düşmektedir. Bu durum kredi notu algoritmasında ‘ödeme tamamlandı’ şeklinde görülse de kredi puanını düşürmeye devam etmektedir. Mevcut borçlarınızı sorgularken bu süreçlere dikkat etmeli ve gerekirse her ay kredi puanını da sorgulamalısınız. Çünkü bu sorgulamalar aslında yeni kart ya da kredi başvurularınızı da etkileyecektir.

Asgari Ödemede Uygulanan Faiz Oranı

Bir tüketici asgari kredi kart ödemesi yapıyorsa akdi faiz olarak %2,15 faiz uygulanmaktadır. Yani gecikme durumu haricinde uygulanabilecek en yüksek faiz oranı bu şekilde belirlenmiştir. Bu oranlar TC. Merkez Bankası tarafından 3 ayda bir açıklanmakta ve gecikme faiz oranları bu şekilde belirlenmektedir. Ayrıca azami akdi oranlar da bu aşamada paylaşılır.

Kredi Kart Limiti Belirleme

Sürekli borçlanmak ve asgari ödeme tutarını ödemek istemeyenler öncelikle kredi kart limitini belirlemelidir. Bütçenize göre belirleyeceğiniz bu limitle beraber daha rahat bir şekilde ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin 5000 TL’lik bir kredi kartının 2000 TL’lik dönem borcunda asgari ödeme tutarı 600 TL olmaktadır. 20 bin TL limitli kartlarda ise 10 bin TL’lik dönem borcundaki asgari ödeme tutarı 3,500 TL olmaktadır. Bu rakamlar kartın alım üzerinden 1 yıl geçip geçmemesi ve dönemlik akdi faiz oranının kaç olduğuyla ilgilidir.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum

Kredi kart borcunun asgari ödeme tutarını ödeyemeyen tüketiciler ilk olarak kredi kartı borç yapılandırma işlemlerine yönelmelidir. Yani kredi kartı asgari ödeme hesaplama yaptıktan sonra ortaya çıkan rakamın ödenememesi halinde borçların tamamının tek seferde ödenmesi gerekebilir. Bu durumda yasal takibe düşecek olan tüketiciler için borç yapılandırma kampanyası sunulabilmektedir. Elbette her bankada olmayan bu süreçle ilgili borçlu olduğunuz bankaya ulaşarak hizmet alabilirsiniz. Bazı bankalar kredi kartı borçları için farklı kampanyalar da düzenlemektedir. Tamamen tüketicilere yönelik olan bu kampanyalardan yararlanarak kredi puanının daha fazla etkilenmemesini sağlayabilir ve ilerleyen süreçlerdeki bankacılık hizmetlerinde de sorun yaşamanızı engelleyebilirsiniz.