Kredi Kartı Borcu Erken Ödenebilir mi?

Ülkemizde milyonlarca kişinin kredi kartı kullandığı bilinmektedir. Haliyle kredi kartı borçlanmaları da bir hayli fazladır. Aşırı borçlanmalar nedeniyle çoğu zaman idari ve yasal takip süreçleriyle karşı karşıya kalan tüketicilerin varlığından da söz edilmektedir. Tüm bu durumlarla karşılaşmamak için kredi kartı borcu erken ödenebilir mi sorusunun gündeme geldiği şu günlerde sizler için detaylı bilgiler sunuyor olacağız. Yani hesap kesim tarihinden önce yapılacak ödemelerle ilgili aktaracağımız bu bilgilerle beraber kredi notuna olan etkisini paylaşmaya devam edeceğiniz.

Kredi Kartı Borç Ödeme

Her kredi kartı için başvuru sürecinde kabul edilen hesap kesim tarihleri vardır. Tüketiciler hesap kesim tarihine yaklaşan kredi kart borçlarının bu tarihten önce ödemelidir. Bazen hesap kesim tarihinden sonra da ödemeler yapılabiliyor. Ancak bu süreç 3 veya 7 günü geçmemelidir. Bu tür durumlarda kredi puanının anında düştüğü unutulmamalıdır.

Günümüzde pek çok insan artık kredi kartı kullanmaktadır. Buna ek olarak birden çok kredi kartı kullanımı yapan insanların kart borcunu da aynı şekilde düzenli ödemesi gerekir. Fakat kredi kart borcunu zamanında ödeyemeyenler çoğu zaman asgari ödeme gerçekleştirmektedir. Asgari ödemenin de bir sınırı varken kredi kartı borcu erken ödenebilir mi sorusu akla gelmektedir.

Kredi Kartı Borcunu Erken Ödeme

Hesap kesim tarihinden önce ödeme yapılabilen kredi kartlarında ekstrenin kesilmiş yani hazırlanmış olması gerekiyor. Yani her ayın 15’ine ayarlanmış bir hesap kesim tarihi borcunu ayın 1’inde ödemeniz imkansızdır. Sadece ekstresi kesilen kredi kartlarının son ödeme tarihinden önce işlem yapılmasına izin verilir. Tüketiciler bu süreçte bazen borcunu ödeyemeyebilir. Yani hesap kesim tarihinde kesilen bir borç tutarının asgari ödemesini yapabilir. Ancak asgari ödemenin 3 ay art arda yapılması, bir sonraki ay bu hizmetin sunulmamasına neden olur. 4. ay itibariyle dönem borçlarının tamamının ödenmesi gerekir.

Dönem borcunu ödeyemeyen tüketiciler için banka tarafından sürekli uyarı SMS’i ve araması gönderilir. Bu süreçte banka ile görüşerek borcunuzu ne zamana kadar ödeyeceğinizi söylemeniz yeterli olabilir. Fakat belirlenen süre zarfında da borcun ödenmemesi, idari takip sürecinin beraberinde getirir. İdari takipten 1 hafta sonra ise yasal süreç devreye alınır. O halde kredi kartı borcu erken ödenebilir mi sorusuyla beraber zamanında ödemenin ne kadar önemli olduğu unutulmamalıdır.

Kredi Kartı Taksit Erteleme

Kredi kartı için taksit erteleme seçenekleri bulunmaktadır. Fakat bu hizmet bazı bankalar tarafından verilmektedir. Örneğin kredi kartından nakit avans çekmeniz durumunda 3 ay sonra ödemeye başlayabilirsiniz. Hangi bankanın bu hizmetleri sunduğunu öğrenmek için sitemizi takip etmeyi sürdürebilirsiniz.

Kredi kartı borcu için herhangi bir erteleme bulunmadığı için kart başvurusu yapmadan önce bankaların kampanyaları hakkında detaylı bilgiler almanız gerekiyor. Buna ek olarak her bankanın nakit avans, kredi dönem borcu ve buna benzer süreçlerde uyguladıkları faiz oranları aynı değildir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan tüketiciler kredi kartı borcu yapılandırma hizmetine başvurabilir. Bu süreçte ayrıca kredi kart borcu erken ödenebilir mi sorusu hakkında işlem yapamayan yani borcunu ödeyemeyenler farklı bankaların sunduğu hizmetlerden yararlanabilir. Bazı bankalar bu süreçte kredi kart borcunuzun tamamını kapatarak tek elden ödeme yapmanızı sağlar. Ayrıca farklı bankalara olan borcunuz da bu sayede kapatılabilir. Yeni bir kredi kartı dosyası açılacağı için yeni faiz ve vade oranlarıyla tek bir bankadan hizmet alabilirsiniz. Bu sayede borcunuzu tek bir bankaya öderken uzun vade seçenekleri sayesinde bütçenize uygun ödeme koşullarıyla karşılaşabilirsiniz.