Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Kullanılan kredini kartını iptal etmek, yeni bir kredi kartı almaktan çok daha zordur ve kart kullanıcıları sık sık kredi kartı iptali nasıl yapılır sorusunu sormaktadır. Bankalar kredi kartı iptallerini sonuçlandırmamak için farkı mazeretler ileri sürmektedir. Kredi kartı iptali yaptırmadan önce, kart borcunun tamamının ödenmiş olması gerektiği bilinmelidir. Kart kapattırma işlemi yapılırken ileriye dönük tüm borçların da ödenmiş olması gereklidir. Kart borcunun kapatılması için mali durumun uygun olmaması durumunda gerekirse tüketici kredisi alınarak borç kapatılmalıdır. Bu yapılamıyorsa başka bir kredi kartına borç transferi de yapılabilmektedir. Kredi kartı iptali için düz bir beyaz kağıda kredi kartının numarasının yazılarak kartın iptalinin talep edildiğinin belirtildiği bir dilekçenin en yakın şubeye teslim edilmesi gereklidir. Bu işlemle uğraşmak istemeyenler kredi kartı iptali nasıl yapılır sorusunu sorduğunda, telefon bankacılığı üzerinden de kredi kartının iptal edilebildiği söylenebilir. Ancak burada da bir dizi sorularla muhatap olunabilmektedir.

Kredi Kartını İptal Etmek

Kredi kartını telefon bankacılığı ile iptal ettirirken en kolay yöntem, kredi kartının iptalinin kaybolduğu için yaptırmak istendiğini söylemektir. Ancak bu durumda da bankalar otomatik olarak yeni bir kredi kartı hazırlayarak bu konudaki açıklarını kapatmaya çalışmaktadır. Buna karşı ise kurye ile gönderilen yeni kredi kartının teslim alınmamasıdır. Bu durumda kartın alınmadığı belirtilerek iptal ettirilebilmektedir. Bazı bankalar, teslim alınamayan kartları hemen iptal etmektedir ancak yine de bankayı arayıp iptal durumunun teyit ettirilmesi gereklidir. Kredi kartının telefon bankacılığı aracılığı ile iptal ettirilmesinde takip edilecek bir başka yöntem de borcun tamamının kapatıldığı kredi kartının müşteri temsilcisi ile hareketlerinin incelenmesidir. Bu işlemin yapılmasının ardından müşteri temsilcisi başka bir arzunun olup olmadığını soracaktır. Bu soru sorulduğunda kredi kartının iptal edilmesinin istendiği söylenmelidir. Bankaların, kredi kartı kullanıcılarının iptal taleplerini 7 iş günü içinde yerine getirmeleri zorunludur. Kredi kartı iptali nasıl yapılır denildiğinde, 10 Mart  2007 tarih ve 26458 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” üzerinden yapılır denilmektedir. Bu yönetmelik, bankaların kredi kartı iptal başvurularını sorgusuz sualsiz kabul etmelerinin zorunlu olduğunu belirtmektedir. Telefon bankacılığı üzerinden de kimlik doğrulama sürecinin ardından kredi kartının iptali istendiğinde, bu talebin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Kredi Kartı İptal Etme Süreci

Kredi kartının iptal edilmesi ile ilgili müşteri temsilcisinin yeteri kadar bilgisinin olmaması halinde yönetmeliğin hatırlatılmasında yarar vardır. Kredi kartı iptali nasıl yapılır denildiğinde sözü edilen yöntemler yerine getirildiğinde ve iptal başvurusunun ses kaydına alınması sağlandıktan bir hafta sonra eğer halen kredi kartı kapanmamışsa BDDK’ya dilekçe ile başvurup konunun anlatılması tavsiye edilmektedir. BDDK kartın neden iptal edilmediği ile ilgili bankanın bilgisine başvurmakta hatta hesap sorabilmektedir. Bu nedenle bankaların kredi kartı iptallerinin ertelenmesi için çok fazla ısrarcı olmaları pek mümkün değildir.

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi kartı bir daha asla kullanılmaması durumunda kapatma işleminin yapılması önerilmektedir. Kredi kartının bir daha kullanılmamak üzere kapatılması için dilekçe ile başvurulması gereklidir. Aksi takdirde ilerleyen yıllarda kart aidatı çıkabilmektedir. Ancak yine de telefon bankacılığı üzerinden kredi kartının iptal edilebilmesi söz konusudur.  Telefon bankacılığı ile kredi kartı kapatılacaksa, tüm borçların ödendiğinden emin olunmalıdır. Kredi kartı iptali nasıl yapılır denildiğinde, öncelikte karttaki borçların tamamen ödenmesi gerektiği belirtilir. Aksi taktirde kredi kartında bir TL bile borç görünüyorsa kredi kartının iptalinin ya da kapatılmasının mümkün olamayacağı unutulmamalıdır. Ayrıca kredi kartı kullanıcısının tek taraflı olarak kedi kartı sözleşmesini fesih yetkisinin olduğu da bilinmelidir.