Kredi Kartı Limitini Yükseltmenin Yolları

Günümüz tüketicileri kredi kartı limitini artırmak için bazı yöntemler denemektedir. Ayrıca alışveriş çılgınlığının artması nedeniyle ihtiyaçlar da artmış ve bu nedenle kredi kartına olan ilgi devam etmiştir. Bu süreçte kredi kartı limitini yükseltmenin yolları konusunda araştırma yapan tüketiciler pek çok bilgi ile karşılaşabilir. Yazımızın devamında kart limitini yükseltme yolları ile beraber dikkat edilmesi gereken süreçleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Kred Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Gelir durumuna bağlı olarak yükseltilebilen kredi kartı limiti aynı zamanda kredi notuyla yakından ilişkilidir. Çünkü bankalara yapacağınız her türlü başvuruda öncelikle kredi notu kontrol edilir. Eğer yüksek bir kredi notuna sahipseniz rahatlıkla kredi kart limitiniz artırılabilir. Bu işlemler bankaların internet şubelerinin yanı sıra normal banka şubelerinden de yapılabilir. Elbette başvurudan önce dikkat edilmesi gereken diğer faktörler de bulunmaktadır. Bütçenizin bu süreç için uygun olması ve gelirinizin yüksek olması, kredi kartı limitini yükseltmenin yolları hususunda herhangi bir probleme neden olmayacaktır.

Kredi Kartı Limitini Yükseltmek için Gerekli Belgeler

Kredi kartı limitini artırmak için bankalar bazen belge talep edebilir. Bu belgeler arasında en önemlisi gelir belgesidir. Yani maaş bordrosu ile beraber bankaya başvurduğunuz zaman maaşınıza göre limit yükseltme işlemi yapılabilir. Ancak bu sürecin her banka için farklı olarak yönetildiği unutulmamalıdır.

Kredi Kartı Limitini Hızlı Artırma Yolları

Bu konuda kart limitini artırmak isteyen tüketicilerin kredi puanı ve gelir belgesine bakıldıktan sonra işlemler gerçekleştirilebilir. Müşterilerin geliri incelendikten sonra limit artışı yapılarak tüketicilerin hizmetine sunulabilir. Elbette mevcut kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeniz ve kredi notunuzu yüksek tutmanız çok önemlidir. O halde kredi kartı limitini yükseltmenin yolları arasında ilk olarak müşterisi olduğunuz bankanın şubesini ziyaret edebilirsiniz. Banka yetkililerine limit artırmak istediğiniz söyledikten sonra adınıza düzenlenen bir başvuru belgesi, bankanın genel merkezine gönderilir. Başvurunun yapılmasının ardından aynı gün içinde tarafınıza olumlu ya da olumsuz geri dönüş sağlanabilmektedir.

Kredi kartı limitini hızlı bir şekilde artırmak için bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Yetkililer bu süreçte talep oluşturarak yine genel merkeze göndermektedir. Bankanın genel merkezinde ilk olarak kredi notunuza ve daha önceki finansal geçmişinize bakılmaktadır. Ardından da geri dönüşler yapılarak bilgi sunulmaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber artık mobil bankacılık hizmetleri devreye alınmıştır. Banka müşterileri mobil uygulamalara giriş yaparak kredi kart limiti artırma başvurusu yapabilir. Bu süreçte ayrıca banka ile ilgili tüm başvuruları da hızlıca iletebilirsiniz. Limitinizi belirledikten sonra ileteceğiniz başvurulara aynı gün içinde yanıt verilmektedir. Son olarak kredi kartı limiti yükseltmenin yolları arasında SMS uygulamaları da bulunmaktadır. Şubeye gitmeden SMS ile yapacağınız başvurulara da aynı gün içinde yanıt verilmektedir.

Başvuru kanalına göre değişiklik gösteren dönüş süresi en çok 2 iş günüdür. Fakat kredi notu yüksek olan tüketicilere anlık dönüş sağlandığı bilinmelidir. Ayrıca herhangi bir kart veya kredi borcu olmayan tüketicilere de gün içinde olumlu dönüşler yapılmaktadır.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

Kredi kartı limiti, tüketicinin maaşına göre hazırlanan oranlarla belirlenmektedir. Ayrıca limit tutarı, kredi kartını aldığınız ilk yıl artırılmayabilir. Bu süreçte yapacağınız harcamaların geri ödenmesi, kredi notu ve gelir düzeyiniz kontrol edilmektedir. İkinci yıl itibariyle yapacağınız başvuruların ardından kredi kartı limiti belirlenerek hizmet sunulmaktadır. Günümüzde kredi kartı limiti için belirlenen minimum rakam 5,200 TL’dir. Son asgari ücrete yapılan zamla beraber asgari ücretle çalışan bir tüketicinin kredi notunun uygunluğu durumunda 5000 TL’ye kadar limitli kart çıkarma şansı bulunmaktadır.