Kredi Kartında Taksit Sayısı Arttı mı?

Kredi kartı kullanımlarında belirlenen taksit sayılarının dışına çıkılamamaktadır. Ancak BDDK’dan yapılan açıklamaya göre kredi kartında taksit sayısı konusunda yeni bir gelişme yaşanmıştır. Sadece belirli alışverişlerde artırılan taksit sayısıyla ilgili detaylı bilgileri yazımızın devamında takip edebilirsiniz. Kredi kartı taksit sınırlamasında yapılan düzenleme, eşya alımları üzerinden geçerli hale gelmiştir. Ayrıca kredi kartında taksit sayısı konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgiler aşağıda paylaşılmıştır.

Kredi Kartı Taksit Sayıları 2019

12-06-2019 tarihli karar ile mobilya alımlarında daha önce 12 ay olan taksit satısı artık 18 aya çıkarıldı. Elektronik eşya alımlarında ise daha önce 3 ay olan taksitlendirme sayısı by güncelleme sayesinde 6 aya çıkarılmıştır. BDDK’nın konu hakkındaki açıklaması ise şu şekilde;

“8385 sayılı karar gereğince banka kartları ve kredi kartlarındaki yönetmeliğin 26. maddesinin 7. fıkrası uyarınca, 8198 sayılı kurul kararıyla beraber belirlenen kredi kartlarında taksitlendirme süreleri değiştirilmiştir. Eşya alımlarında üç aydan altı aya, mobilya alımlarında ise on iki aydan on sekiz aya çıkarılan taksit sayısı, 3500 TL’ye kadar olan TV alımlarında ise 9 aydan 12 aya çıkarılmıştır. Konaklama ve hava yolları harcamalarında ise 9 aydan 12 aya yükseltilmiştir.

Yapılan bu açıklamayla beraber kredi kartında taksit sayısı güncellenmiştir. Buna ek olarak vergi ödemelerinde 9 ay olan taksitlendirme sayısı da artık 12 aya çıkarılmıştır. Kurumsal kredi kartlarına sahip olan tüketiciler de daha önce 12 ay olarak taksitlendirdikleri alışverişlerini artık 18 aya kadar uzatabilecektir.

En Avantajlı Kredi Kartları

Kredi kartlarıyla ilgili yapılan araştırmalarda aslında taksit sayısı fazla olan ve elbette bonus kazandıran kartların daha avantajlı olduğu belirtilmektedir. Tüketiciler kullanım alışkanlıklarına göre bankalara başvurarak kredi puanına göre anında kredi kartı alabilmektedir. Elbette kredi kartında taksit sayısı da önemlidir.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Anında onay alabileceğiniz bazı bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar kredi puanı yüksek olan tüketicilere anında onay vererek hizmet sunar. Örnek olarak 12 ay vadeli ve nakit avans kullanma fırsatı sunan QNB Finansbank, Garanti Bankası ve Akbank kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

QNB Finansbank’ın sunduğu CardFinans 50 TL ödül para verirken 117 TL yıllık ücret tahsil etmektedir. Garanti Bonus Card ise 55 TL ödül para sunmakla beraber yıllık 124 TL ücret almaktadır. Akbank Axess kart ise yine 50 TL ödül para sunmakta ve 109 TL yıllık ücret almaktadır.

Kredi Kartı Almak için Kredi Skorum Kaç Olmalı?

İhtiyaç, taşıt ve konut kredilerinden olduğu gibi kredi kartı alırken kredi skoruna dikkat edilmektedir. İlk olarak 1-900 arasındaki skora sahip olan tüketicilerin kredi kartı çıkarma ihtimali yok denecek kadar azdır. 901-1200 arasında skoru bulunan tüketiciler gelire bağlı olarak kart talebinde bulunabilir. Kredi notu 1201’den 1900’a kadar olanlar ise dilediği şekilde kredi kartı alabilmektedir. Limit konusunda kredi skoru ne kadar yüksek ise sunulabilecek limit de o kadar fazla olmaktadır. Elbette kredi kartında taksit sayısı araştırıldıktan sonra bu başvuruların yapılması gerektiğini unutmayın.

Kredi Kartıyla Kredi Alınabilir mi?

Bazı bankalar nakit avans hizmetiyle birlikte kredi sunabilmektedir. Örnek olarak 10 bin TL’ye kadar 12 ay vadeli nakit avans kredisi sunan bankalar bulunuyor. Bu bankalara kredi skoru yüksek olan her tüketici başvuru yapabilmektedir. Elbette kredi kartında taksit sayısı, alışveriş seçeneklerine göre değişebilir. Yine de en uygun kredi kartına sahip olmak adına alacağınız aksiyondan önce mutlaka araştırma yapmalısınız. Çünkü her bankanın kredi kartından tahsil ettiği aidat miktarı farklıdır. Öyle ki bazı bankalarda kredi kartı aidatı tahsil edilmemektedir.