Kredi Kartıyla SGK Borcu Ödenir mi?

Kredi kartıyla SGK prim ödeme hizmetinden yararlanmak isteyen çok sayıda kişi vardır. Buna ek olarak pek çok banka üzerinden belirli bir işlem ücreti ödeyerek hizmet alabilirsiniz. Tüketiciler genelde kredi kartıyla SGK borcu ödenebilir mi araştırması yaparken farklı bilgilere ulaşmaktadır. Bu bilgiler ışığında kısa sürede işlemler yapılarak borç ödenebilir. Günümüzdeki pek çok banka ve kredi kartı üzerinden kredi kartıyla SGK borcu ödenir mi konusunda başarılı bir şekilde gerçekleştirilebileceği unutulmamalıdır.

Kredi Kartı ile Prim Ödeme Hizmetini Kimler Alabilir?

SGK borcunu kredi kartıyla ödemek isteyenlerin bazı şartlara uyum sağlaması gerekir. Kredi kartı kullanarak bu işlemler tamamlanabilir. Özel sektörde çalışmakta olan kişilerin sigorta primleri, işveren tarafından yatırılacağı için herhangi bir aksiyon almaya gerek yoktur. Ancak dışarıdan bireysel olarak yatırmak isteyenler bazı süreçlerden geçecektir.

Banka kartı ya da kredi kartıyla ödeme yapmak isteyenler SGK iş veren sicil numarasına sahip olmalıdır. Bu numara bilgisine sahip olmayanlar, bağlı bulundukları muhasebeciden iş veren sicil numarasını alabilir. Ya da ikamet edilen kentteki ticaret odalarına başvuru yapabilir.

Bankalardan SGK Ödeme Nasıl Yapılır?

Bankalardan kredi kartıyla SGK borcu ödenebilir mi sorusu çokça merak edilmektedir. Bu süreçte ilk olarak online bankacılık sistemine giriş ypamanız gerekmektedir. Aynı şekilde sigorta sicil numaranızı da bilmenizde yarar var. Her bankanın online hizmetlerinde ‘ödemeler’ kategorisine giriş yaparak SGK borcu ödeme işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Ya da her ay otomatik ödeme talimatı vererek düzenli ödemeler yapabilirsiniz.

E-Devletten SGK Ödeme Nasıl Yapılır?

Pek çok ödeme işleminin ve sorgulamanın gerçekleştirilebildiği e-Devlet sisteminden de kredi kartıyla SGK borcu ödenebilir mi sorusuna olumlu yanıt verilebilir. Mevcut şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra SGK kategorisine gelerek bilgilerinizi kontrol edebilir ve kredi kartıyla hızlı bir şekilde ödemeyi tamamlayabilirsiniz. Öte yandan pek çok vergi türü de artık e-Devlet üzerinden ödenebilmektedir. Sisteme www.turkiye.gov.tr üzerinden ulaşarak süreci başlatabilirsiniz.

Bankaların SGK Borcu için Talep Ettiği Ücretler

Bankalardan yapacağınız kredi ya da banka kartı SGK ödemesiyle birlikte talep edilecek işlem ücretleri bulunmaktadır. Ayrıca bazı bankalarda taksit bulunmakta, bazılarında bu hizmet verilmemektedir. Ek olarak otomatik ödeme talimatı verebileceğiniz bankalar da farklıdır.

İlk olarak Halkbank Paraf kart üzerinden 3 ay taksitli borç ödeme yapabilirsiniz. Bankanın bu işlem için talep edeceği hizmet ücreti, ödenen tutarın %0,95’idir. Vakıfbank World Card üzerinden de 2 taksit yaparak hizmet alabilirsiniz.

Bireyler kredi kartıyla SGK borcu ödenebilir mi hakkında Akbank Axess kartı da tercih edebilir. Bu kart ile ödeyeceğiniz tutarın 500 TL altında olması durumunda %1,5 oranında işlem ücreti talep edilir. 500 TL’nin üzerinde ise talep edilen oranı %2’dir ve taksitlendirme yoktur. Alternatif olarak Garanti Bonus kart kullanıcıları ödenen tutarın %1,75’i üzerinden ve taksit yapamadan prim borcu ödenebilmektedir.

Bu bankalara ek olarak Ziraat Bankası Maximum kart, İş Bankası Türkiye Finans Happy Card ve QNB Finansbank Card Finans ile prim borcu ödeyebilirsiniz. Bu bankalarda işlem ücreti belirtilmemekle beraber herhangi bir taksitlendirme süreci de bulunmamaktadır.

Kredi Kartıyla Ödenebilen Diğer SGK Primleri Hangileri?

Mevcut kredi kartınızla SGK prim borcu ödemenin yanı sıra kira tahsilatları, ek kar ve fatura alacakları, tarım tevkifat ve avans ile kişi borçları ödenebilmektedir. Bu konuyla ilgili SGK mevzuatında da detaylı bilgiler yer almaktadır. Haliyle kredi kartıyla SGK borcu ödenebilir mi konusunda herhangi bir sorun yaşamadan yukarıda sıraladığımız bankalara başvurabilir ve hızlıca borçlarınızı ödeyebilirsiniz. İşlem ücretleri konusunda bankalardan bilgi almanızda yarar var. Elbette kredi kartıyla SGK borcu ödenir mi araştırmalarında karşınıza çıkacak farklı alternatifler de bulunacaktır.