Kredi Notum Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi almadan önce ilk sorgulanması gereken kredi notudur ve kredi kullanacak olanlar kredi notum kaç olmalı sorusunun cevabını araştırır. Kredi notu, bankaların internet sitesi üzerinden ya da Findeks aracılığı ile öğrenilebilir. Kredi notunun öğrenilmesinin ardından eğer düşükse yükseltmek için uğraş verilmelidir. Kredi notu, kısa sürede yükseltilebilir ancak bunun için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gereklidir. Kredi notunun iyi durumda olması, kredi alma olasılığının yüksek olması demektir.

Kredi notu olması gerektiğinden düşükse bankalardan herhangi bir kredi alınma ihtimali yok denecek kadar azdır. Ancak bankaların kredi değerlendirme şartları farklıdır. Yani bir bankanın krediyi reddetmesi, bir başka bankanın da reddedeceği anlamına gelmez. Aslında kredi notunu incelemeyen banka yoktur ancak bazı bankalar, kredi notunun riskli kategoride olmaması durumunda kredi verebilir. Böyle durumda da genellikle kredi notum kaç olmalı sorusu sorulur. Normalde kredi notunun yüksek olması durumunda ihtiyaç kredisi kullanma olasılığı fazla olur.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

“Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim” sorusu da sıkça sorulanlar arasındadır. Kredi notu, finansal veriler değerlendirilerek 0 ile 1900 arasında belirlenmektedir. Kredi notunun 1900’e yakın olması durumunda kredi alımı kolaylaşır. Kredi notu 0 ile 699 puan aralığında olduğunda ise kredi almak neredeyse imkansız hale gelir. Kefil ve ipotekle kredi kullanılan puan aralığı 700 ile 1099’dur. Kredi notu 1100  ile 1499 puan olduğunda daha az riskli olarak değerlendirilir. Ancak bankanın yine kefil istemesi söz konusu olabilir. Kredi notunun 1499 ile 1700 puan aralığında olması durumunda kredi kullanma olasılığı fazladır. Not aralığı bu şekilde olanlardan kefil talep edilmez. Kredi notu 1700 ile 1900 puan aralığında olanlarsa çok rahat kredi kullanabilir. Kredi başvurusu yaparken kredi notum kaç olmalı sorusu sorulduğunda ortaya çıkan not riskli gruptaysa, puanın yükseltilmesi tavsiye edilir. Kredi notunun iyi olarak değerlendirildiği 1500 puan ile 1699 puan aralığı, iyi bir seviyedir. Bakalar bu kredi notunda olan müşterisine kolay kredi verir.

Kredi Notlarındaki Puanlar Nelerdir?

Kredi notlarındaki puanlar, az, orta ve çok riskli puanlar olarak değerlendirilir. Az riskli kredi notu ortalaması ile ilgili sorular da sıklıkla sorulur. Kredi notunun 1300 ile 1499 arasında olanlar, az riskli kredi notu ortalamasına sahiplerdir. Bu kişilerin aylık gelirlerine göre krediye başvurmaları halinde kredileri onaylanır. Ancak kredi limitleri genellikle bankalar tarafından sınırlandırılır. Orta riskli kredi notu da 200 ile 1299 puan arasındadır.

Kredi notunun 1200 puanın altına inmesi, keşinin kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Özellikle 1100 puanın altında kredi notuna sahip olanların kredi alma şansı iyice azalır. İpotekli ya da altın teminatlı ihtiyaç kredisi başvuruları bile olumsuz sonuçlanabilir. Kredi notu sıfır ile 799 arasında olanlar ise çok riskli grup arasında yer alır. Bunların kredi başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimali hemen hemen yok gibidir. Bu nedenle özellikle ihtiyaç kredisi başvurusu yapacak olanlara, başvuru formunu doldurmadan önce mutlaka kredi notunu incelemeleri, notlarını yükseltmeye çalışmaları tavsiye edilir.

Kredi notunun yükseltilmesi için kredi notum kaç olmalı denilerek araştırma yapıldığında, bankalara olan kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenli olarak yapılması gerekliği ortaya çıkmaktadır. Ancak ödemeler düzenli yapılsa bile kredi notunun kredi taksit ödemeleri ve gelirle bağlantısının olduğu da bilinmelidir. Kredi ve kredi kartı ödemlerinin toplamının gelirin yarısından fazlasını geçmesi durumunda kredi notunun yüksek olmayacağı, bu nedenle kredi başvurularının olumsuz sonuçlanacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Kredi Notum Neden Düşüyor?

Kredi notunun düşme nedenleri arasında ilk olarak düzensiz taksit ödemeleri gelmektedir. Yani bankalara olan kredi veya kredi kart borçlarınızı zamanında ödemediğinizde, kredi notu anında düşmeye başlar. Bunun engellemek için vade tarihi gelmeden ödeme yapmaya dikkat edebilirsiniz. Son zamanlarda düşük kredi notuna sahip olanlara kredi veren bankaların sayısı da artmaktadır. Yine de kredi notum kaç olmalı konusunda sizlerle paylaştığımız bilgilere göre hareket etmenizde yarar var.

Kredi skorunun düşmesinin bir diğer nedeni, ödenmeyen faturalardır. Telefon, elektrik ve su gibi fatura ödemelerini geciktiren tüketiciler bu konuda ciddi sorunlar yaşayabilir. Bununla birlikte idari ve yasal takibe düşen kullanıcıların da kredi skoru anında düşmeye başlayacaktır.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Düzenli yapacağınız borç ödemeleri, kredi puanını yükseltecektir. Ayrıca doğalgaz, telefon ve su faturaları gibi ödemelerin de yapılması gerekmektedir. Hali hazırda vergi borçlarının da tamamı ödenmelidir.

Günümüzde bankalara olan borçlarından dolayı kredi skoru düşen kullanıcılar aslında borç transferi yapan bankalarla iletişime geçebilir. Bu sayede hem tek bankaya borçlanabilir hem de kredi notunun düzelmesi adına aksiyon alabilirsiniz. Kredi skoru kolay yükselebilen bir uygulama değildir. Bu yüzden en azından aylık olarak Findeks uygulaması veya bankalar üzerinden takibinin yapılması şarttır. Son olarak kredi notunu yükseltmek isteyenler, düşük limitli bir kredi kartı çıkararak, hesap kesim tarihinden önce borç ödemesi yapabilir.