Kredi Notum Nasıl Yükselir?

Günümüzde bankalardan kredi alırken hatta bir GSM operatöründen taksitle mobil cihaz alırken bile ölçüt kredi notudur ve tüketiciler, kredi notum nasıl yükselir sorusunun cevabını araştırarak alışverişlerinde ve kredi başvurularında sorun yaşamamaya çalışır. Kredi notu, çabuk düşen, ancak hızlı bir şekilde yükselmeyen bir uygulamadır. Kredi notunun yükselmesi için bankacılık sektöründe para işlemleri yapılmalıdır ancak bu yapılırken ödemelerde aksama yaşanmamalıdır. Kredi kullanıldıysa ya da kredi kartı kullanılıyorsa, her iki ürünü de düzenli bir şekilde ödeyerek kredi notu yükseltilebilir. Kredi kartı kullanıcıları, bu kartla nakit çekim yapmak yerine alışverişlerde kullanmalıdır. Ödemeler ise kesinlikle aksamamalıdır. Bir günlük gecikmenin bile kredi notunu olumsuz etkileyeceği bilinmelidir. Kredi kartının dönem ödemelerinde ekstrede belirtilen asgari tutarın tamamı ödenmelidir ancak en doğru yöntem, ekstrede belirtilen borcun tamamının ödenmesidir. Ayrıca ödemenin bir miktar fazla yapılmasına da dikkat edilmelidir. Kredi kartı kullanılmıyorsa, kredi notum nasıl yükselir sorusuna cevap aranırken kredi ya da kredi kartının edinilmesinde yarar olduğu belirtilir.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi notunun ne zaman güncelleneceğine ilişkin farklı düşünceler bulunsa da genellikle tüketiciler, kredi notlarının aylık olarak güncellendiğini düşünür. Bu hem doğru hem de yanlış bir düşüncedir. Kredi notu, bankaların, tüketici finansman şirketlerinin, faktoring ve leasing şirketlerinin Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB) bildirim yapmalarının sonucunda güncellenmektedir. Finans kurumları KKB’ye aylık bildirim yapabilir. Hatta bildirimi daha da geciktirebilir. Bu nedenle kredi notunun her ay güncellenmesi söz konusu değildir. Yenilenen kredi notunun görülmesi için sürekli sorgulama yapılmamalıdır. Ayda bir kredi notu sorgulanmamalıdır. İki ayda kredi notu sorgulanabilir. Bunun kredi notuna olumsuz bir etkisinin olduğu söylenemez ancak kredi notunun öğrenilmesine yarayan sistemlerin belli bir ücret aldığı göz önünde tutulmalıdır. Yapılan bir kontrolün ardından kredi notum nasıl yükselir denilerek araştırma yapıldığında, tüm ödemelerin aksatılmaması gerektiği ortaya çıkar. Banka kredi ve kredi kartlarının düzenli ödenmesinin yanı sıra günümüzde elektrik, doğalgaz, telefon ve su gibi faturaların da geciktirilmeden ödenmesi de kredi notunun yükselmesini sağlayan etkenler arasındadır. Faturaların gecikmeye düşmesinin de kredi notunun yükselmemesinin nedenleri arasında olduğu unutulmamalıdır.

Kredi Notu 3 Ayda Yükselir mi?

Kredi notu kesinlikle durağan değildir. Kredi notları kısa süre içinde yükseltilebilir. Önemli olan doğru işlemler yamaktır. İlk yapılacak olan, borçların tamamen silinmesidir. Kredi notunun yükselmesindeki en önemli detay, bankalara olan borçların tamamının ödenmesidir. Ancak sadece finans sektöründeki borçların silinmesi yeterli değildir. Faturalar da temizlenmelidir. Bir başka yöntem, kullanılmayan hesapların kapatılmasıdır. Farklı bankalarda hesapların olması, kredi notunun olumsuz etkilenmesine neden olur. Kullanılmayan hesaplar varsa bunlar kapatılmalıdır.

Hesapların kapatılmasını takiben kredi notunun iki ay içinde değiştiği gözlemlenebilir. Borçlara kesinlikle sadık olunmalıdır. Ödemelerin zamanında yapılması önemlidir. Kredi kartı ödemelerinin aksatılmaması, son ödeme tarihlerinin kesinlikle geçirilmemesi gereklidir. Adres ve iletişim bilgileri de kredi notu için önemli bir ayrıntıdır. İletişim bilgilerinin sık değiştirilmesi, bankalar tarafından olumlu karşılanmaz. Finans sektörü ile sürekli olarak çalışılmalıdır. Tüm ödemelerin banka kartı ya da kredi kartı ile yapılmaya çalışılmalıdır. Faturalar için bankaya otomatik ödeme talimatı verilmelidir. Nakit yapılan alışverişlerin para kartı ile yapılmasına özen gösterilmelidir. Zira alışverişlerin nakit yerine kartla yapılması, kredi notunun yükselmesi için önemlidir. Kredi ve kredi kartı başvuruları sık yapılmamalıdır. Kredi ya da kredi kartı için yapılan başvuruların olumsuz karşılık bulması halinde kredi notunun düşeceği unutulmamalıdır. Kredi kartı kullanmak istemeyenlere kesinlikle banka kartlarına yönelmeleri tavsiye edilir. Bütün bunlar yapıldığında kredi notum nasıl yükselir sorusunun cevabı da kesin olarak bulunur.