Kredi Notum Neden Düşer?

Kredi kullanmak isteyip de kredi notu düşük olmasından dolayı bu isteklerini yerine getiremeyenlerin sordukları bir sorudur kredi notum neden düşer? Kredi notunun düşmesinde birçok faktör rol oynar. Kredilerin istedikleri miktarda ve vadede kredi alabilmeleri için kredi notunu düşürmemeleri gereklidir. Kredi notunun belirlenmesinde son 5 yıldaki bankacılık faaliyetleri dikkate alınır. Notun düşük olması durumunda ödemeler düzenli yapılarak yükseltilmeye çalışılmalıdır.  Kredi kullanmak isteyenlerin kredi notum neden düşer sorusuna cevap olarak farklı nedenler sıralanır. Kredi notunun düşme nedenlerinden birisi, borçların takibe düşmesidir. Kredi ve kredi kartı kullanıcıları, borçlarını ödeyememesi sonucu takibe düşer. Bu da kredi notunu olumsuz etkiler. Borçların takibe düşmesi, kişiye karşı güven bunalımını getirir. Borçların takibe düşmesinin nedeni, çok kez tekrarlanan düzensiz ödemelerdir. Kredi notunun düşmemesi için borç ödemeleri zamanında yapılmalıdır. Kredi ve kredi kartlarının gecikmeli yapılması da kredi notunu düşüren etkenler arasındadır. Ödemelerin gecikmemesi için en doğru yöntem otomatik ödeme talimatıdır ancak bu talimatın yerine getirilmesi için hesapta her zaman ödemeleri karşılayacak kadar para bulundurulmalıdır.

Kredi Notum Düştükten Kaç Ay Sonra Yükselir?

Bankacılık sektöründeki ilişkilerde kredi ya da kredi kartı kullanımında ödemelerini aksatanların kredi notunun düşmesi kaçınılmazdır. Kredi Kayıt bürosu (KBB) kredi notunun kayıtlarını tutar ve bu kayıtlar, tüm bankalara açıktır. Hangi banka olursa olsun kredi ve kredi kartını ödemede sorun yaşayanlar anında tespit edilir. Böylece kredi alınamaz ve bunun nedeni kredi notunun düşmesidir. Böyle bir durumda kredi notum neden düşer diye sorgulama yapıldığında, kredi avantajından yararlanmak için notun 1200’den yüksek olması gerektiği ortaya çıkar. Kredi notu düşük olanların yeni kredi almaları da neredeyse imkansız hale gelir.

Kredi Notu Düşünce Kara Listeye Girilir mi?

Kredi notu düşmesi nedeniyle kişiler kara listeye alınabilir ve kara listeden çıkmak oldukça zordur. Kişinin kara listeden çıkmak için tüm borçlarını ödemeleri gerekir. Ardından kredi notunu yükselmesi için de yoğun bir çaba sarf edilmelidir. Bu çabalar arasında varsa kredi kartının kullanılmaması, nakit paranın olması durumunda vadesiz mevduat hesabı açılması ve bu hesaba para yatırılması tavsiye edilir. Normalde kredi notu bir ile 6 ay arasında yükselmekle birlikte kara listeye girilmesi durumunda bu sürenin iki yıla uzaması söz konusudur. Ödemelerin düzene sokulması durumunda kredi notunun kolay bir şekilde yükselmesi mümkündür. Kredi ve kredi kartı ödemelerinin bir gün bile gecikmesi, kredi notunun düşmeye başlamasına neden olur. Kredi notu düşük olduğunda konut kredisi ve ihtiyaç kredisi için başvurulduğunda ya istenilen miktarda kredi alınamaz ya da hiç kredi kullanılamaz.

Kredi Kartı Ne Zaman Kullanıma Kapatılır?

Kredi kartları üçten fazla gecikmeli ödendiğinde kullanıma kapatılır ve borcun tamamı ödenmeden açılması söz konusu değildir. Kapatılan kredi kartları da kredi notu hesaplanırken dikkate alınır. Kredi notum neden düşer sorusu sorulduğunda, birden fazla kredi kartı kullananların bu kartları bire indirmesi, ödemelerini düzenli bir şekilde yapması ve ödeme gücünden fazla limite sahip olmaması tavsiye edilir.

Kredi Kartını Kapatmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Borcun tamamının ödenmesi ya da eski kredi kartının kullanılması durumunda kredi kartının kapatılması caziptir. Ancak kimi zaman kredi kartının kapatılmasının kredi notunu olumsuz etkileyen bir durum olabileceği unutulmamalıdır. Kredi kartının kullanılması konusunda kişinin kendisini engelleyememesi durumunda kredi kartı kapatılabilir ancak kredi notunun yükselmesi isteniyorsa mevcut tüm kredi kartlarının aktif olmasında yarar vardır. Kredi kartı borcunun ve kredinin her ay düzenli olarak ödenmesi durumunda kredi notu yükselir. Ancak borcun geciktirilmesi kredi notunu olumsuz etkiler . Kredi notum neden düşer sorusu sorulduğunda öncelikle gerek bankalarla olan mali ilişkiler, gerekse elektrik, su, telefon ve doğalgaz gibi faturaların geciktirilerek ödenmesinin, kredi notuna olumuz etki yapacağı bilinmelidir. Bütün ödemelerin düzenli yapılması durumunda kredi notunun yükseleceği, böylece bankalarla olan kredi ilişkisinin düzene gireceği akıldan çıkarılmamalıdır.