Kredilerde Dosya Masrafı Ne Kadar?

Kredi dosya masrafı, yönetmelikle belirlenmiştir ancak tüketiciler genel olarak kredilerde dosya masrafı ne kadar sorusunun cevabını bilmemektedir. “Kredi Dosya Masrafı Hesaplama Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği”ne göre kredilerden alınabilecek dosya masrafı, kredi miktarının binde 5’idir. Ancak bu oranın daha az olması da söz konusudur. Yönetmelik, dosya masrafında tavan oranı belirlemiştir. Kredi kullanılırken bankanın talep ettiği dosya masrafın ödenmesi gereklidir ancak kredi verirken dosya masrafı talep etmeyen bankalar da vardır. Kredi başvurusu yapmadan önce kredilerde dosya masrafı ne kadar sorusunun cevabının öğrenilmesi tavsiye edilmektedir. Sonradan bir sorunun ortaya çıkmaması için doysa masrafının oranını bilinmesinde yarar vardır. Dosya masrafı almana bankaların verdikleri kredilerde faiz oranı, dosya masrafı alan bankalara oranla daha yüksektir. Bu bankaların dosya masrafını gizlediğini söylemek mümkündür.

Kredilerde Dosya Masrafı Ne Kadar Alınır?

Konut kredisi kullanılırken alınan dosya masrafları, ihtiyaç kredisinden alınandan daha azdır. Ancak konut kredilerinde ipotek şartı devreye girmektedir. Ayrıca sigorta masrafı, ekspertiz gideri ve ipotek bedelleri dosya masraflarının haricinde kredi kullanandan alınmaktadır. Bedeller banka tarafından alınsa da ekspertiz ve benzeri ücretlerin ödemesi, işlemi gerçekleştiren firmalara yapılmaktadır. Banka sadece aracılık etmektedir. Kredi paketlerine göre farklı olan dosya masrafların yanı sıra ilave olarak taşıt kredilerinde kasko zorunluluğu bulunmaktadır.

Hayat Sigortası Dosya Masrafına Dahil mi?

Bankalar hayat sigortası yapılmasını da zorunlu tutmaktadır. Ancak hayat sigortasını zorunlu tutulmadığı bankaların tercih edilmesi mümkündür. Banka hayat sigortasını verdiği paranın garanti altına almak için zorunlu tutmaktadır. Kredi borcu sürerken kişinin vefat etmesi durumunda kredi tutarı hayat sigortası poliçesini hazırlayan sigorta şirketi üstlenmektedir. Bu durumda vefat eden kişinin mirasçıları, bu borçlan kurtulmaktadır. Ancak bu durum da kullanılan kredinin miktarı ile doğru orantılıdır. Aynıı durum dosya masrafları için de geçerlidir. Kredilerde dosya masrafı ne kadar denildiğinde, miktarın kullanılan krediye göre yükseldiği belirtilmektedir.

Kredilerde Dosya Masrafı Kaç Para Ödenir?

Kredi kullanırken dosya masrafının kaç para tutacağı da merak edilmektedir. Bunun da üst limiti belirlenmiştir. Dosya masrafı maksimum kullanılan kredinin binde 5’idir. Yani 10 bin liralık bir kredi kullanıldığında bankanın talep ettiği dosya masrafı 50 TL’dir. Ancak kredilerde dosya masrafı ne kadar sorusu sorulurken oranı binde 5’in altında tutan bankaların da bulunduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Bu bankalar araştırılarak en düşük dosya masrafı talep eden banka ile iletişime geçilmesi söz konusudur.

Sıfır Dosya Masrafı Hizmeti Var mı?

Sıfır dosya masrafı aldıklarını ifade ederek kredi veren bankalar da vardır. Bu bankaların aylık kredi faizleri, dosya masrafı alan bankalara oranla daha yüksektir. Bu nedenle dosya masrafı alan ile almayan bankadan kredi kullanılacağı zaman toplamda ne kadar ödeme yapılacağı karşılaştırılmalıdır. Bu karşılaştırma çok kolay yapılmaktadır. Zira dosya masrafı alıp aylık faizi düşük olan bankanın ödemesi ile dosya masrafı almayıp aylık faiz oranı yüksek olan bankanın ödemesi birbirinden farklıdır. İlkinde aylık taksitler daha düşük olurken ikincisinde daha yüksektir. Ayrıca dönem sonunda bankaya ödenen toplam para arasında da fark vardır.

Kredilerde Dosya Masrafı Nedir?

Özellikle ihtiyaç kredilerinde dosya masrafı öne çıkan bir ayrıntıdır. Evrak inceleme bedeli, istihbarat bedeli gibi giderler, dosya masrafı adı altında talep edilmektedir. Kredi başvurularında aylık faiz ücretlerini dikkatlice incelemeleri, sonrasında yıllık maliyet oranlarını hesaplamaları gereklidir. Yıllık maliyet oranı, tüm masrafları içeren bir tutardır. Yıllık maliyet oranlarının kredi kullanmadan önce görülebilmektedir. Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu (BDDK) bankaların internet sitelerinde bu bilgilerin olmasını zorunlu hale getirmiştir. Dolayısıyla kredilerde dosya masrafı ne kadar sorusu sorulduğunda net bedelin ilgili bakanın internet sitesinde görülmesinin mümkün olduğu bilinmelidir.