Kripto Para Yatırımı Kazandırır mı?

Yatırım konusunda günümüze pek çok seçenek vardır. Bu seçenekler arasında kripto para yatırımları dikkat çekmektedir. Haliyle kripto para yatırımı kazandırır mı sorusu sık sık gündeme gelebilir. Elbette yapılacak bazı araştırmalar sonucunda hangi kripto paranın daha güzel kazançlar sunacağı analiz edilebilir. Ayrıca sizlerle paylaşacağımız bilgiler, bir yatırım tavsiyesi olarak görülmemelidir. Sadece sanal para yatırımı yapmak isteyenler için derlenen bazı bilgileri tavsiye ve risk olarak aktarıyor olacağız.

Kripto Para Yatırımı Mantıklı mı?

Uzun zamandır gündemde olan kripto yani sanal paralar, bazı ülkelerde alışveriş yaparken kullanılmaya başlanmıştır. Bununla beraber yurt dışı menşeli bazı sitelerde de yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Bu nedenlerden ötürü kripto para yatırımı kazandırır mı sorusu akla gelir. Yapılacak bazı analizler sonucunda bu işlemin ne kadar mantıklı ya da mantıksız olduğu aslında anlaşılabilir.

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler, kripto paralar hakkında bazı incelemeler yapmıştır. Bu incelemelerin ardından kripto para birimlerinin kötü amaçlı olarak kullanılmasının önüne geçmeye çalışmaktadır. Aslında biraz şans faktörünün de önemli olduğu bu süreçte en çok Bitcoin yatırımları dikkat çekmektedir.

Dijital varlıklar üzerindeki araştırma ve analizler, bu varlıkların çoğu zaman inişli çıkışlı grafiklerle hareket ettiğini ortaya çıkarmıştır. Haliyle dolandırıcılık vak’aları da tüm dünyada yaşanmıştır. Bitcoin ile ilgili günlük iniş ve çıkışlar incelendiğinde, kriptolarda devam eden dalgalanmaların ne kadar yoğun olduğu anlaşılabilir. O halde kripto para yatırımı kazandırır mı hakkında hiçbir yatırımcı net bir sonuca ulaşamamaktadır. Sanal para fiyatlarındaki oynaklıkların yaygın olduğu unutulmamalıdır. Çünkü piyasadaki manipülasyonlar, spekülasyonlar ve bunun gibi faktörler nedeniyle fiyatlar anlık düşebilmektedir. Bu düşüşler nedeniyle yatırımcılar da ciddi zararlar yaşayabilir.

Kripto para değerleri aslında güçlü yatırımcılar tarafından maniple edilebilmektedir. Yaygın bir şekilde görülen bu durumla ilgili herhangi bir tedbir almak zordur. Zaten kripto düzenlemelerindeki eksiklikler nedeniyle de yatırımcıların artık buna benzer yatırımlara karşı tedbirli olduğu görülmektedir. Yani maddi anlamda kayıp yaşamamak adına bir süredir kripto paralara ciddi bir yatırım söz konusu olmamıştır.

Kripto Paralardaki Dalgalanmalar Devam Edecek mi?

Bu konuda da net bir bilgi paylaşımı yapılamayacağı gibi her kripto paranın ayrı analiz edilmesi gerekmektedir. Örneğin, Ethereum geçtiğimiz yıl 750 dolar seviyelerindeyken şuan 150-152 dolar bandında yatırım almaktadır. Yatırımcılar geçtiğimiz yılın verilerine dayanarak yatırım yapsa dahi aynı rakama ulaşmanın uzun zaman alacağı düşünülmektedir. Bitcoin’de de aynı örnek söz konusudur. 2017 yılı sonlarına doğru 17 bin dolar seviyesini yakalayan BTC, şuan için 4,700 dolar seviyelerinden yatırım almaktadır. Yani kripto para yatırımı kazandırır mı sorusunun yanıtı bu örneklerden dolayı net olarak verilemez.

Bir dönem kripto paralar arasında ciddi rağbet gören XRP yani Ripple, geçtiğimiz yıl 3,80 dolara kadar yükselmiştir. Ancak kısa bir süre sonra düşüşe geçerek şuan da olduğu gibi 0,33 dolar seviyesinden yatırım almaktadır. Oldukça ciddi bir düşüş yaşayan bu kripto para gibi Cardano, Stellar ve Tron örneklerini de sıralayabiliriz.

Tüm dünyanın 2017-2018 yılları arasında ciddi yatırımlar yaptığı bu kripto paraların ne zaman ve ne şekilde yükseleceğine dair kesin bir yargı bulunmamaktadır. Bazı yabancı analistler aslında bu sürecin geçici olduğunu beyan etse de yatırımcıların güven kaybı nedeniyle kripto paralardan uzak durduğunu söylemek doğru olacaktır. Eğer kripto para yatırımı kazandırır mı gibi bir sorunun yanıtını araştırıyor iseniz, kazançların çok uzun vadelere yayılabileceğini unutmamalısınız. Aynı zamanda kripto paraların son 3 yıl içindeki günlük, aylık ve haftalık grafiklerini yorumlamaya başladıktan sonra daha mantıklı bilgilere sahip olabileceğinizi de bilmenizde yarar var.