KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencilerinin daha çok son sınıfta yaptığı KYK toplam borç sorgulama işlemleriyle ilgili olarak sizlerle detaylı bilgiler paylaşacağız. Ayrıca KYK borç sorgulama nasıl yapılır hakkında uygulayacağınız adımlarla beraber borcunuzu görüntüleyebilirsiniz. Genelde öğrenciler KYK borç sorgulama nasıl yapılır konusunda bankadan ya da web sitelerinden yararlanabilir.

KYK Borç Sorgulama İşlemleri

Üniversitede okuyan öğrencilerin eğitim sırasında aldığı kredi destekleri oldukça önemlidir. Çünkü bu destek ile beraber öğrenciler acil ihtiyaçlarını karşılayabildikleri gibi kullanım sonrasında geri ödeme yapma zorunluluğu vardır. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verilen KYK kredisi, geri ödemesiz kredi şeklinde de bazı öğrencilere sunuluyor. Ancak geri ödemeli alınan krediler, eğitim sürecinin sonlanmasının ardından tahsil edilmeye başlanmaktadır. Ancak bu süreç mezun olduktan 2 yıl sonra başlar.

KYK Toplam Borç Sorgulama İşlemleri

Toplam KYK borcunu sorgulamak isteyen mezun öğrenci, ilk olarak e-Devlet sistemine giriş yapmalıdır. Çünkü KYK borç sorgulama nasıl yapılır sorusunun tüm yanıtları bu portaldadır. Portala giriş yaptıktan sonra KYK hizmetlerinin tamamına ulaşılabilir. Ek olarak Bakanlığın öğrenim ve katkı kredisi geri ödeme adıyla hizmet veren kısa linke de e-Devlet’ten ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası KYK Toplam Borç Sorgulama

E-Devlet portalıyla beraber geri ödemeli öğrenim kredileri Ziraat Bankasının web sayfasından da sorgulanabilmektedir. Bu hizmeti alabilmek için Ziraat web sayfasına giriş yapılmalıdır. Daha sonra TC kimlik numarası ile güvenlik kodu doğru bir şekilde sisteme eklenmelidir. Son süreçte ‘sorgula’ sekmesine tıklanarak KYK kredisinin toplam borcu görüntülenebilir.

Yurtkur Sistemiyle KYK Toplam Borç Sorgulama

Öğrenciler KYK borç sorgulama nasıl yapılır sorusuyla ilgili bir diğer alternatif yanıtı, Yurtkur sisteminden alabilmektedir. İlgili kurumun web sitesinde yer alan ‘öğrenim kredisi borç sorgulama’ sekmesine tıkladıktan sonra talep edilen bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi gerekir. Daha sonra ‘sorgula’ seçeneği sayesinde geri ödemeniz gereken toplam borcunuzu kontrol edebilirsiniz.

Bazı öğrenciler geri ödemeli burs almak yerine eğitim kredisi hesaplama yaparak kredi talebinde bulunabilir. Pek çok banka bu konuda kredi vererek öğrencilere destek olmaktadır. Ancak burslardan tek farkı, bu kredilerin toplu bir şekilde alınabilmesidir. Oysa burslar aylık olarak öğrenciye ödenir. Bu yüzden öğrenciler hangi imkandan yararlanmak için başvuru yapacağını önceden belirlemelidir.