Nefes Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

KOBİ’ler için özel olarak hazırlanan nefes kredisiyle ilgili son zamanlarda çokça detay paylaşılmıştır. Mevcut kredi başvurularını yaparken uygun faiz oranlarının uygulandığı bilinmektedir. Ayrıca nefes kredisi veren bankalar konusunda 12 ay vadeye kadar düşük faiz oranı kredilerle ilgili başvurular da doğrudan bankalara yapılmaktadır. Buna ek olarak KOBİ’lerin acil finansman ihtiyaçlarının karşılanması için sunulan bu kredi türüyle ilgili tüm detayları yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

KOBİ’lere Nefes Kredisi Uygulaması

KOBİ ihtiyaçlarını karşılamak için bazı bankaların faaliyette olduğu bilinmektedir. Esnafların devlet destekli krediler arasında en çok araştırdığı hizmet olan nefes kredisi veren bankalar konusuyla ilgili öncelikle KGF teminatının olduğu unutulmamalıdır. Başvuru tarihine kadar 150 bin TL’lik krediden 12 aylık vadede yararlanılmaktadır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile anlaşmalı olan bankalar tarafından sunulan bu uygulama ayrıca Kredi Garanti Fonu desteklidir. Bankalar esnafa yüzde 0,83 faiz oranıyla kredi vermekle beraber aynı zamanda istihdama yönelik amaçlarını da gerçekleştirmiş olacak.

Nefes Kredisi Aylık ve Yıllık Faiz Oranları

KGF teminatlı olan bu krediden yararlanmadan önce aylık ve yıllık faiz oranlarının araştırılması gerekmektedir. Aylık yüzde 0,83 olan faiz oranı yıllık yüzde 9,9 faizle beraber sunulmaktadır. Piyasalarda yaşanan ekonomik sorunlardan kısa sürede etkilenen esnaflara özel olarak sunulan nefes kredisi aynı zamanda KOBİ’leri rahatlatmak amacıyla verilmektedir. Bu kredinin kullanılması için KOBİ’lerin ticaret borsaları ile ticaret ve sanayi odaları mevduatlarını anlaşmalı bankalara aktarması gerekmektedir. Üst limiti 150 bin TL olan kredinin 12 ay vadeli sunulduğu unutulmamalıdır.

Nefes Kredisini Kimler Alabilir?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile KGF tarafından mevduat hesaplarının anlaşmalı bankalara aktarılmasıyla kullandırılan nefes kredisinden yararlanmak için bazı şartlara uyum sağlanmalıdır. İlk olarak TOBB’a bağlı borsa ve odalara üye olunması gerekir. Ayrıca vadesi geçmiş olan SGK ve vergi borçlarının olmaması önemlidir. KOBİ’lerin fesih ya da iflas sürecinde olmaması ve bankalarla daha önceden sorun yaşamamış olmaları şarttır. Bu durumlara uyum sağlayan esnaflar rahatlıkla nefes kredisi veren bankalar üzerinden hizmet alabilmektedir.

Nefes Kredisi Sunan Bankalar

Nefes kredisi Denizbank, Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından sunulmaktadır. Kredi şartlarına uyum sağlayan her esnafın rahatlıkla başvuru yapabileceği nefes kredisinden ayrıca KOBİ tanımına uygun işletmeler yararlanabilir.

Nefes Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

12 ay vadeli olan bu krediden öncelikle yıllık cirosu 40 milyon TL’nin altında olan işletmeler yararlanmaktadır. Ayrıca işletmedeki çalışan sayısının 250 kişiden az olması şarttır. Buna ek olarak başvuru süreciyle beraber minimum 1 sene boyunca faaliyet gösterme zorunluluğu vardır. Genel faaliyet alanları ise aşağıdaki gibi olmalıdır;

  • Emlakçılar
  • Yeminli mali müşavirler
  • Mali müşavirler
  • Kooperatifler
  • Eczaneler
  • Factoring şirketleri
  • Döviz büroları

Bu şartlara ve faaliyet alanlarına sahip olanlar kısa sürede nefes kredisi veren bankalar üzerinden hizmet almaya başlayabilir. Ayrıca standart kredi başvurusunda talep edilen evraklarla beraber borsa ve dadan alınan üyelik belgesi gerekmektedir.

Ödeme Koşulları ve Faiz Oranları

Her kredide olduğu gibi nefes kredisinde de bazı masraflar bulunmaktadır. Ayrıca taksit sayısı en çok 12 ay olmakla beraber yıllık faiz oranı yüzde 9,9’dur. Kredi kullanırken 250 TL tahsis ücreti ve ekstra 250 TL başvuru masrafı alınmaktadır. Komisyon oranı yüzde 0,5 olan bu kredinin üst limiti 150 bin olarak belirlenmiştir. O halde krediden yararlanmak adına Halkbank, Ziraat ya da Denizbank şubelerine başvurabilir ya da direkt olarak müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda devreye alınan çok sayıdaki esnaf kredisinden yararlanmak için de Ziraat ve Halk bankasına başvuru yapabilirsiniz.