Öğrencilere Kredi Veren Bankalar

Üniversite eğitimi, özellikle farklı şehirdeyse öğrencinin nakit paraya ihtiyacı vardır ve bunun için öğrencilere kredi veren bankalar araştırılarak nakit ihtiyacı uygun şartlarda giderilebilir. Bankalar öğrencilere, “eğitim kredisi” adı altında kredi verir. Bu kredilerden, üniversitede okuyan ve gerekli şartları yerine getiren tüm öğrenciler yararlanabilir. Öğrencinin geliri olmadığı için bu kredi türü, “gelir belgesiz kredi” sınıfındadır. Bankaların kredi vermesi için ilk şart, kredi notunu iyi durumda olmasıdır. Kredi notu risksiz seviyedeyse, kefil gerekmeden kolaylıkla kredi kullanılabilir. Başta Ziraat Bankası olmak üzere öğrencilere kredi veren bankalar arasında İş Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, TEB, ve Halkbank yer almaktadır.

Bankaların Faiz Oranları

Bankalar, öğrenciye kredi verirken belli bir faiz oranı uygular. Ziraat Bankası, 36 aya varan vadelerle kurs giderleri ve üniversite eğitimi için öğrenciye kredi vermektedir. Bu kredi, öğrenciye katkıda bulunan yakınına ya da doğrudan öğrenciye verilebilir. Ziraat Bankası’nın uyguladığı faiz oranı aylık yüzde 1,95’tir.

Vakıfbank da öğrencilere kredi veren bankalar arasındadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan kurs ve spor okullarını yanı sıra ön lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ya da velilerine 40 bin TL’ye kadar kredi veren banka, aylık yüzde 1,82’den başlayan faiz oranlarıyla kredi vermektedir.

Garanti Bankası’nın uyguladığı faiz oranı aylık 1,84 olurken, İş Bankası’nın kredi faiz oranı aylık 2,40’tır. Her iki bankanın da vade süresi maksimum 36 aydır.

TEB de eğitim kredisi veren bankadır. 36 aya kadar vadeli kredilere uygulanan aylık faiz oranı 1,99’dur. Öğrenciye kredi veren bankalar faiz oranları incelendiğinde, Halkbank’ın da aylık yüzde 1,90 faiz oranıyla kredi verdiği görülür. QNB Finansbank da 36 aya varan vadelerle aylık yüzde 1,99 faiz oranı ile öğrenciye eğitim kredisi vermektedir.

Öğrencilere Kredi Sunan Bankalar İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci kredisi veren bankalar için gerekli belgeler de vardır ve bu belgelerin eksiksiz olarak verilmelidir. Öğrencinin kredi kullanabilmesi için aylık gelir zorunluluğu vardır. Yarı zamanlı çalışan ya da staj yapan öğrencilerin sunduğu gelir beyanı, öğrencilere kredi veren bankalar tarafından kabul edilmektedir. Ayrıca minimum 3 ay sigortalı olmak da bankalar için önemli ayrıntıdır. Kredi almanın bir başka yolu da kira geliridir. Kira geliri düzenli olan bir öğrencinin kredi kullanması kolaydır. Hiçbir geliri olmayan öğrenciler ise geliri olan bir kişiyi kefil göstererek kredi kullanabilir. Bunların yanı sıra kredi notu yüksek olan öğrenciler de şanslıdır.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi almadan önce öğrencilere kredi veren bankalar başvurusu nasıl yapılır konusunda ön inceleme yapmakta yarar vardır. Garanti Bankası, banka şubelerinden, internet bankacılığından, 444 0 333 numaralı Alo Garanti hattından başvuru yapılabilir. Garanti müşterileri, cep bankacılık uygulamasının “başvurular” kısmından başvuru yapabilir.

İş Bankası; internet bankacılığının yarı sıra 0850 724 0 724 numaralı İş Bankası müşteri hizmetlerinden ya da şubeden kredi başvurusu yapılabilir. İşcep mobil uygulaması üzerinden başvurunun yapılması mümkündür.

Ziraat Bankası’na başvuru, banka şubelerinden; 0850 220 00 00 numaralı Ziraat Bankası müşteri hattı üzerinden ya da internet bankacılığı üzerinden yapılabilir.

QNB Finansbank’a internet bankacılığının yanı sıra mobil bankacılıktan, 0850 222 0 900 numaralı QNB Finansbank telefon bankacılığından ya da herhangi bir QNB Finansbank şubesinden başvuru yapmak mümkündür.

Halkbank ise bankanın internet sitesinden öğrenci kredisi ile ilgili bilgi alınabilmekte ve başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca bankanın mobil şubesinden ve en yakın şubeden de kredi başvurusu söz konusudur. Eğitim giderlerini karşılamak isteyen tüm üniversite öğrencilerinin öğrencilere kredi veren bankalar üzerinden kolayca kredi alabilmektedir.

Üniversitelilere Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Üniversiteliler eğitim süresi boyunca pek çok bankadan kredi alabilmektedir. Bu süreçte düşük faiz oranlı ve uzun vadeli kredi hizmeti sunan bankaların sayısı her geçen gün artmaktadır. İlk olarak Ziraat Bankasını incelediğimiz zaman 36 ay vadede kredi sunulduğu görülmektedir.

Vakıfbank Eğitim Kredisi Başvurusu

Ön lisans programları başta olmak üzere lisans, yüksek lisans ve spor okulları gibi farklı eğitim kategorilerinde 40 bin TL’ye kadar kredi veren Vakıfbank, belirli dönemlerde kampanyalar sunmaktadır. Elbette bankanın genel mevzuatını öğrenmek için müşteri hizmetlerini aramanız ve güncel kredi kampanyalarına ulaşmanız yeterlidir.

Denizbank Eğitim Kredisi Başvurusu

Hızlı kredi veren bankalar arasında olan Denizbank, öğrencilere 2000 TL’ye kadar kredi vermektedir. Aile bireylerinden biriyle bankaya giderek başvuru yapılması yeterlidir. Ayrıca kredi puanı yüksek olan kefillerin 2000 TL’den daha yüksek rakamlarda 60 ay vadeli kredi alabileceğini unutmayın.

İş Bankası Eğitim Kredisi Başvurusu

2019 yılında dikkat çeken kampanyalara imza atan İş Bankası, öğrencilere kredi veren bankalar arasındadır. Ebeveynlerden biriyle bankaya giderek başvuru yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Öğrenci Kredisi

36 ay vadeye kadar 50 bin TL’lik öğrenci kredisi alabileceğiniz Yapı Kredi Bankası, dosya masrafı olmadan kredi imkanı tanımaktadır. Sadece şubelerden yapacağınız başvurunun herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde anlık onay aldığını söyleyebiliriz.

Garanti Bankası Öğrenci Kredisi

25 bin TL’ye kadar düşük faizli eğitim kredisi veren Garanti Bankası, daha yüksek limitlerde de kredi sunmaktadır. Diğer bankalarda olduğu gibi öğrencilerin ebeveynleriyle banka şubelerine gitmesi yeterlidir.

Eğitim Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Kredi notu yüksek olan öğrenciler çoğu zaman kefilsiz olarak da bankalardan hizmet talep edebilir. Bu kapsamda öğrencilere kredi veren bankalar aslında yüksek limitli kredi imkanı da sunabilmektedir. Ebeveynlerden birinin yüksek gelirinin olması ve kredi notunun da yüksek olması, kredi miktarını artırmaktadır. Ayrıca öğrenciler için özel olarak hazırlanan kredi paketlerinden de bu sayede faydalanılabilir.

Günümüzde faizsiz öğrenci kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Öğrenciler bu bankalara başvurarak da hizmet alabilir. Örnek olarak Denizbank’tan 1000 TL’ye kadar faizsiz kredi alabilirken, Akbank’tan anında kredi hizmeti talep edilebilir. Elbette ebeveynlerin bu süreçte rol oynaması daha mantıklıdır.

Öğrenci belgesi olmadan eğitim kredisi alınamamaktadır. Haliyle kefil olan kişinin bu konuda öğrenci belgesini de nüfus cüzdanıyla beraber bankaya sunması gerekmektedir. Son olarak ödemeyi taahhüt etmesi gereken veliler, hesap özetlerini de bankayla paylaşarak hizmet alabilir.

Eğitim Kredisinde Vade Kaç Ay?

Bankadan bankaya farklılık gösteren vade gün sayıları 12 aydan 60 aya kadar çıkabilmektedir. Ancak bankalar genelde 36 ay vade ile eğitim kredisi vermektedir. Zaten kefil olmadan alınamayan bu kredide bankalar sunduğu miktarı teminat altına almak için vadeleri kısa tutabilir. Yine de uzun vadeli ihtiyaç kredileri kapsamında her bankanın web sitesine girerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

O halde öğrencilere kredi veren bankalar ve vade oranlarıyla ilgili temel bilgiler bu şekildedir. Öğrenciler, öğrenci durumunun aktif olduğu belgeyi e-devlet üzerinden çıkararak bankalara başvurabilir. Kefil olacak kişi ise gelir belgesi ve kimlik fotokopisiyle başvuru yapabilmektedir. Aslında her kredide olduğu gibi üniversite kredisinde de kefilin finansal geçmişi çok önemlidir. Bu yüzden var olan borçların ödenmesi ya da düşük olan kredi skorunun hızlı bir şekilde yükseltilmesi önemlidir. Bunun dışında kolay kredi veren bankalar araştırılarak da hizmet alınabilir.