Otomotiv Sektörü için İş Fikirleri

Araç sektörü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de karlı sektörler arasındaki yerini almıştır. Bu nedenle otomotiv sektörü için iş fikirleri konusunda araştırma yapan binlerce kullanıcının olduğu bilinmektedir. Ek olarak tüm işletmeler de otomotiv sektörüne yönelik yatırımlarını sürdürüyor. Bu nedenle sizlere araç sektörü için en iyi iş fikirleri kapsamında birtakım önerilerde bulunacağız. Ayrıca bu sektörlerin hangilerinin daha mantıklı olduğuna dair de paylaşım yapıyor olacağız. O halde mevcut sermayenizi artırmak için yazımızın devamından faydalanabilirsiniz.

Çekici İşi Yapmak

Çekiciler aslında son derece güzel kazançlar bırakmaktadır. Bununla beraber kural ihlallerinin yapılması halinde çekicilere daima ihtiyaç duyulmaktadır. Buna ek olarak yeteri kadar çekicinin olmaması, bu sektördeki merakı artırmaktadır.

Taksicilik

Şüphesiz taksicilik büyüme potansiyeli her zaman olan kazançlı bir fikirdir. İş fikirleri arasında da yerini alan bu fikirle beraber büyük ya da küçük şehirlerde hizmet verebilirsiniz. Ancak büyük şehirlerde çok ciddi bir sermayeye ihtiyacınızın olduğunu unutmayın. O halde otomotiv sektörü için iş fikirleri arasında taksicilik, çekici işine göre daha ön plana çıkmaktadır.

Araç Tamir İşletmeciliği

Oto tamiri, sanayi bölgelerinde ciddi rağbet görmektedir. Çünkü her gün binlerce kişinin araba tamircisine ihtiyacı olmaktadır. Ayrıca konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmanız gerekirken personel istihdamı sağlamanız da önemlidir. Sanayi bölgelerinde veya yaşadığınız bölgenin uygun alanlarında bu sektördeki yerinizi alabilirsiniz.

Kamyon Taşımacılığı Yapmak

Kamyon satın almanın aslında zor olduğu biliniyor. Bu nedenle sermayesi olanların otomotiv sektörü için iş fikirleri arasında kamyon taşımacılığına yöneldiği görülmektedir. Aslında teşviklerden de yararlanarak inşaat firmaları arasında yapacağınız anlaşmalarla beraber bu sektördeki yerinizi alabilirsiniz. Bazen taşeron olarak da sektöre giriş yapılabilir. Yine de araç sektörü için iş fikirleri arasında sermayesi olanların rahatlıkla düşünebileceği işler arasındadır.

Araç Kaplamacılığı

Son zamanlarda özellikle de gençlerin rağbet gösterdiği araç kaplama işi için yüksek bir sermayeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Ciddi anlamda talep alan bu iş için işletme açarak güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Özellikle de reklam alarak ek gelir elde etme şansınız da bulunmaktadır. Yaklaşık 10 bin TL’lik bir sermaye ile araç kaplama işine girebilirsiniz. Ayrıca bu sektördeki en büyük giderler reklamlara aittir.

Oto Yıkamacılığı

Araba sektöründeki en düşük sermayeli işler arasında olan oto yıkamacılığı son zamanlarda yüzlerce kişi tarafından açılan işletmeler arasındadır. 20 – 30 bin TL’lik sermayeler ile açılabilen araç yıkama işletmelerinde düşük giderler bulunuyor. Aylık olarak 7 bin TL’ye kadar kazanç imkanı sunan bu sektörde oto yıkama dükkanı açarak para kazanmak isteyen binlerce yatırımcı da bulunmaktadır.

Araç Yağı Satmak

Araç yağı satmak otomotiv sektörü için iş fikirleri arasındadır. Belirli zamanlarda araçlar için hidrolik yağ ya da motor yağı kullanılması gerekiyor. Bu nedenle toptan satış yapabileceğiniz sektörde ayrıca dağıtım işi de yapabilirsiniz. Araç yıkama istasyonları başta olmak üzere otomobil tamir dükkanlarıyla anlaşmalar yaparak güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Sürücü Kursu Açmak

Yüksek sermayeli işler arasında olan sürücü kursları için yaklaşık 500 bin TL gerekmektedir. Hizmet odaklı bir işletme olan sürücü kursu aslında her geçen gün rağbet görmeyi sürdürmektedir. Daha çok kadınların ehliyet almak için başvurduğu bu kurslar sektörde de hareketliliğe neden olmuştur. O halde otomotiv sektörü için iş fikirleri arasında sürücü kursu açmayı da düşünebilirsiniz. Tabi ki sermayenizin yeterli olması ve profesyonel bir yönetim kadrosuna ihtiyacınızın olduğunu da unutmamalısınız. Yoğun bir çalışma döneminin olduğunu da sektöre girmeden önce bilmenizde yarar var.