Pandemi Döneminde Destek Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde ve dünyada yaşanan pandemi krizi ekonomik anlamda birçok fabrika ve işletmeyi etkisi altına aldı. Bu durumdan özellikle küçük esnaf mağdur olurken, bazı bankalar bu dönem için destek kredisi adı altında kredi projeleri sunuyor. Ancak bu kredilerin içeriği bazı kişileri kapsamıyor.

Pandemi döneminde destek kredisi veren bankalar kredi talebinde bulunan kişiler ya da firmalar hakkında ayrıntılı araştırma yapıyor. Eğer kişilerin krediyi kullanma şartları uygun değilse kredi başvuruları olumsuz olarak sonuçlanıyor. Ancak bankaların kredi faizlerinin oldukça uygun olması çoğu kişinin de bu kredilere başvurmasını sağlıyor.

Pandemi Döneminde Kamu Bankalarının Sunmuş Olduğu Destek Kredileri

Pandemi döneminde devlet bankaları adı altında anılan kamu bankalarına daha fazla iş düştü. Çünkü devlette yaşanan ekonomik çöküşü canlandırmak için kamu bankalarının da bir şeyler yapması gerekiyordu. Ancak sadece kamu bankaları değil özel bankalar da birçok konut projesi sundu.

  • Konut,
  • Araç,
  • İhtiyaç,
  • Tatil,
  • Sosyal destek

Adı altında kredi paketleri oluşturdu. Bu paketlerin her birinde büyük avantajlar sunan kamu ve özel bankalar 12 ay ödemesiz gibi kredi paketleri de sunuyor.

Pandemi Döneminde Konut Kredisi Almak Avantajlı Mı?

Ülkemizde ekonomi konusu toplumdaki sınıflara göre farklılık gösteren bir konuyu oluşturuyor. Bu bakımdan pandemi döneminde kredi alma konusunu maddi sınıflara göre değerlendirmek gerekiyor. Kamu bankalarının pandemi döneminde sıfır ve ikinci el olmak üzere konut kredisi sundukları ve bu konutlar için 0,64 ile 0,84 arasında kredi faizleri belirledikleri biliniyor.

Bankalar;

  • 12 ay ödemesiz,
  • 15 yıl vadeli,
  • Evin %10’luk kısmının peşin ödenmesi gibi olanaklar sunuyor.

Ancak bu durumun ayrıntısı incelendiğinde bu uygulamanın Ankara, İstanbul ve İzmir şehirlerinde uygulanacağı belirtiliyor. Aynı zamanda bu kredi faizlerinin 500 bin ila 750 bin lira arasında bulunan konut alımlarını kapsayacağı belirtiliyor. Durumun böyle olması maddi sınıf ayrımını yeniden ortaya çıkarıyor. Toplumun her kesimine yapılması gereken kredi desteğinin yine ayrıştırıldığı görülüyor.

Pandemi Döneminde Araç Kredisi Veren Bankalar

Pandemi döneminde en fazla fiyat artışı araç fiyatlarında yaşandı. Bunun sebebini de toplu taşıma araçlarının sağlıksız olduğu düşüncesi oluşturdu. Bankalar bu anlamda ikinci el ve sıfır araç alımları için 0,84 faiz oranlarıyla araç kredisi imkanı sunuyor. Bu kredi yine 12 ay ödemesiz gibi imkanları sunuyor. Ancak araç fiyatlarının aşırı yüksek olması araç kredisi avantajını alıcılara ulaştıramıyor. Yani 1 sene önce 30 bin lira olan ikinci el bir aracın şu anda 60 bin lira olması banka kredisinin de alıcıya hiçbir katkı sağlamamasına yol açıyor. Ayrıca ikinci el araçta yalnızca kredilerin 7 yaşında araçlarla sınırlı kalması alıcıya pek de bir ekstra sağlamıyor.

Pandemi Döneminde Sosyal Destek Kredisi

Kamu bankaları ve özel bankalar pandemi döneminde iş yeri sahiplerine ve bireysel kişilere sosyal destek kredisi sunuyor. Bu krediler 3 bin ile 30 bin lira arasında sunuluyor. Bu krediler 6 ay ödemesiz ve 60 ay vadeyi buluyor. Bu durumda kişiler, mobilya, beyaz eşya gibi farklı ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Aynı zamanda bir mağazadan ürün satın almak isteyen kişiler kredi kartları olmasa da bu krediler sayesinde mağazalardan taksitle alışveriş yapabiliyor. Mağazalar özel ve devlet bankalarının müşteriye vereceği krediyi kendi sistemlerinden sorgulatarak kişilere ürün satışı yapıyor. Ancak kişinin kredi sorgulaması olumsuz gelirse mağazalar kişilere ürünü satmıyor. Bu kredi için uygulanan faiz oranı ise 0,82 ile 0,90 olarak belirleniyor.