Sanal Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Sanal kredi kartı, bankaların internet üzerinden yapılan alışverişlerin daha güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan bir karttır ancak sanal kredi kartı nasıl kullanılır sorusunun cevabının bilinmesi, bilinçli tüketici olmak için gereklidir. Sanal kredi kartı, online alışverişlerde dolandırılma riskini minimum seviyeye indirmesi nedeniyle önemlidir. Bankalar tarafından sunulan bu kart, maksimum güvenlik sağlamaktadır. Fiziksel olmayan bu kart sadece sanal ortamda bulunmaktadır. Sanal kredi kartı, sadece internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılmaktadır. Bu kartlarla POS cihazı kullanılarak fiziksel alışverişin yapılması söz konusu değildir. Alışverişi yapılabilmesi için satıcı ile bankanın anlaşmasının olması yeterlidir. Sanal kredi kartı nasıl kullanılır denildiğinde limitin müşteri tarafından belirlenerek alışveriş yapılan bir kart denilmektedir. Kart kullanıcısı, kendi belirlediği limit dahilinde dilediği gibi alışveriş yapabilmektedir. Ancak güvenlik için bu limitin anlık olması gereklidir. Yani satın alınan ürünü fiyatı kadar bir limitin belirlenmesi çok daha doğru olacaktır.

Sanal Kredi Kart Nasıl Oluşturulur?

Sanal kredi kart oluşturmak için öncelikle fiziki bir kredi kartının olması gereklidir. Ardından bankanın şubesinden, telefon bankacılığından ya da internet bankacılığından mevcut kredi kartı için sanal kart oluşturulması için başvuruda bulunulmalıdır. Oluşturulan sanal kart, fiziki sanal kartın kopyasıdır ancak sanal kartın numarası ile fiziki kartın numarası birbirinden farklıdır. Ayrıca sanal kartın kullanım tarihinin yanı sıra güvenlik kodu da normal kredi kartı ile aynı değildir. Bu, fiziki kartın güvenliği içindir. Sanal kartın limiti ise 0 TL olacak şekilde belirlenmiştir.

Sanal kart ile alışveriş, normal kartın aynısıdır. Tek fark, alışveriş sırasında sanal kartın limitinin belirlenmesidir. Limit, en fazla fiziki kredi kartın limiti kadardır. Ancak satın alınacak olan ürünün fiyatı kadar limit belirlenmesi daha doğru bir yoldur. Satış işleminin tamamlanmasının ardından sanal kartın limiti yine 0 TL’ye düşmelidir. Eğer sanal kartta bir miktar limit kaldıysa bu da asıl karta yüklenmelidir. Alışveriş yapıldığında da satın alınan ürünün fiyatı asıl kartın limitinden eksilmektedir. Sanal kartın ödemesi de yine asıl kart ile yapılmaktadır. Sanal kredi kartı nasıl kullanılır sorusunu bir örnekle açıklamak gerekirse; 5 bin liralık limite sahih olan bir kredi kartı varsa ve internetten alışveriş yapılacaksa, sanal kartın limiti satın alınacak ürün fiyatı kadar artırılmalıdır. Bin liralık bir çanta alınacaksa sanal karta bu miktar yatırılmalıdır. Alışverişin yapılmasının ardından sanal kartın limiti 0 TL’ye, asıl kartın limiti ise 4 bin liraya düşmektedir.

Sanal Kredi Kartı Güvenli midir?

Sanal kredi kartı, güvenli bir elektronik alışveriş sistemidir. Yapılan tüm işlemlerde limit anlık olarak yükseltilmektedir. Ayrıca sanal kartın üzerinde yer alan tüm bilgiler, asıl kart ile aynı değildir. Sanal kart ile yapılan alışverişlerin tamamı, kartın bağlı olduğu bankanı teminatı altındadır. Sanal kredi kartı nasıl kullanılır denilirken bu kartın ücretinin olup olmadığı merak edilmektedir. Sanal kartı kullanmak için yapılan başvurular ücretsizdir. Ayıca sanal kartların yıllık üyelik aidatı da yoktur. Sanal kartın son ödeme tarihi ile asıl kartın son ödeme tarihi aynı gündür. Ayıca sanal kart kullanıldığında asıl kartın tehlike altına girmesi de söz konusu değildir.

Sanal Kredi Kartının Avantajları Nelerdir?

Sanal kredi kartlarının en önemli özelliği, kart bilgileri kopyalansa bile herhangi bir alışverişte kullanılamamasıdır. Çünkü sanal kredi kartının limiti her zaman 8 TL’dir. Limit artırımı ise anlık yapılmaktadır. Sanal kartın limiti bittiğinde yeniden limit eklenene kadar kart devre dışı kalmaktadır. Sanal kredi kartı nasıl kullanılır sorusunun en doğru cevabı da anlık limitlerle kullanılır olmaktadır.