Sicili Bozuk Olana (Kara Listedekilere) Kredi Veren Bankalar

Son dönemde sicili bozuk olan kişiler de bankalardan farklı ihtiyaçlarını gidermek için kredi kullanmak istemektedir ve bunun için tek şart, sicili bozuk olana kredi veren bankalar arasında detaylı bir araştırma yapmaktır. Sicil bozulması yani kara liste, kredi ya da kredi kartının ödenmemesi nedeniyle takibe düşülmesi sonucu oluşur. Ödemelerin en az asgari tutarda yapılmazsa ya da farklı nedenlerle ödemeler gerçekleştirilemezse, kara listeye girilmesi kaçınılmaz bir sondur. Hiçbir bankanın kara listede olan bir kişiye kolaylıkla kredi vermez. Bunun başlıca nedeni, kredi başvurusu yapan kişinin ödemelerini geçmişte düzenli ya da hiç yapmamış olmasıdır. Bir şekilde kara listeye girildiyse ve nakde ihtiyaç varsa, sicili bozuk olana kredi veren bankalar araştırılmalıdır. Ancak bu yapılırken bankalara kredi başvurusu yapılmamalıdır. Zira her başvurunun sonucunda alınacak ret cevabı, sonraki başvuruların da reddedilmesine neden olacaktır. Bu nedenle detaylı ön araştırma yapılmadan kredi başvurusu yapılmamalıdır.

Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Araştırılır?

Sicili bozuk olana (kara listedekilere) kredi veren bankalar faiz oranları için de araştırma yapılması tavsiye edilir. Kredi çekilirken sicili bozuk olana kredi veren bankalar araştırılırken, kara listede iken kredi nasıl çekilir sorusu sorulur. Kara listeye alınan kişi Kredi Kayıt Bürosu tarafından incelemeye alınmaktadır ve bankaların tamamı bu kurumun verilerini kullanmaktadır. Bu nedene kredi çekme olasılığı neredeyse sıfırdır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) üyeleri, bankalar tarafından oluşturulur. Kurumun müşterileri bankalardır. Kredi kayıtları, kuruluşun veri tabanında toplanır ve bu kayıtlar bankalar tarafından referans olarak kabul edilir. Kredi Kayıt Bürosu kayıtları, Merkez Bankası Kayıtları gibi yalnızca sorunlu olan krediler veya kara listede olan kayıtları değil, tüketicilerin kullandığı tüm kredi ve kredi kartlarının bilgilerini saklandığı, üye olan bankalar tarafından kolaylıkla görüntülenen kayıtlardır.

Sicili Kötü Olanlara Sunulan Faiz Oranları Ne Kadar?

Sicili bozuk olanlara QNB Finansbank aylık yüzde 2,54, Garanti Bankası aylık yüzde 2,82, Akbank aylık yüzde 2,88, İş Bankası aylık yüzde 2,60 ve Ziraat Bankası aylık yüzde 2,35 faiz oranları ile kredi verebilmektedir.

Kredi Almak için Gerekli Belgeler

Sicili bozuk olana (kara listedekilere) kredi veren bankalar için gerekli belgeler ile ilgili detaylı bilgi sahibi olunması gereklidir. Çünkü sicili bozuk olana kredi veren bankalar için kredi başvurusu bulunacağı zaman istenilen tüm evrakların eksiksiz oarak hazırlanması ve sunulması gereklidir. Kredi notu ve banka sicili, kredinin rahatlıkla çekilebilmesi için önemli bir unsurdur. Genellikle kredi notu kötü olanlara bankalar kredi vermezken, finans sektöründeki büyük rekabet, gerekli belgeleri sunanlara sicili bozuk olsa bile kredi verebilmektedir. Sicili bozuk olanlara kredi verilebilmesi için kefil, ek teminat, ipotek ve gelir durumu gibi belgelerin bankaya sunulması şarttır. Genellikle sicili bozuk olanlara düşük miktarlarda kredi verilir ancak kefil ve teminatların uygun olması durumunda yüksek bedelli kredi kullanma imkanı vardır.

Kredi Veren Bankalara Başvuru Nasıl Yapılır?

Sicili bozuk olana (kara listedekilere) kredi veren bankalar başvurusu nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulur. Öncelikle gerekli evraklar hazırlanan bankanın şubesine şahsen başvurmanın gerekli olduğu bilinmelidir. Banka, kredi başvurusunun ardından ek belge ve bilgi isteyebilir ve bu belgelerin sunulmaması durumunda kredinin reddedilme riski her zaman vardır. Bu nedenle kredi başvurusunda bulunurken geliri gösteren belgenin beraberinde getirilmesi önemlidir. İş yerinden alınan maaş bordrosu ya da şirket tarafından onaylanmış gelir belgesinin sunulması, kredinin onaylanma ihtimalini artıdan bir ayrıntıdır. Bankanın isteyeceği kefilin kredi notunun yüksek olması da sicili bozuk olana (kara listedekilere) kredi veren bankalar tarafından verilecek kredinin onaylanma ihtimali yüksektir.

Hangi Bankalara Başvurmalıyım?

Bu konuda başvuru yapabileceğiniz banka sayısı kısıtlıdır. Ayrıca başvuru sürecinde yüksek faiz oranlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Öncelikle Aktifbank’ın ‘N Kolay Kredi’ uygulamasına başvuru yapabilirsiniz. Banka müşterileri de kısa sürede başvuru sürecine dahil olurken acil nakit ihtiyaçlarını da karşılayabilmektedir.

Günümüzde sicili bozuk olana kredi veren bankalar konusunda İNG Bank, Enpara.com, Fibabanka ve Burganbank gibi bankalara da başvuru yapabilirsiniz. Her geçen gün gelişen teknolojileri kullanan bu bankalar, kara listede olanlara kredi veren bankalar arasında yerini almaktadır.

Kredi sürecinden yararlanmak isteyen tüketiciler genelde ipotek ve kefil göstererek hizmet alabilmektedir. 2019 yılı için de aynı şekilde kefil ya da ipotek sunarak kredi alabilen bireylerin kendi üzerine kayıtlı olan taşınmazlarla kısa sürede hizmet alabildiği unutulmamalıdır. Ayrıca kefil gösterecek olanların da kefilin kredi notuna dikkat etmelidir.

Bozuk Sicil Nasıl Düzeltilir?

Bankalardaki borçlarınızı yapılandırmaya başlayarak sicilinizi düzeltebilirsiniz. Fakat bu süreç biraz zaman alacaktır. Yapılması gereken diğer işlemler ise aşağıdaki gibidir;

  • Kart ödemelerinin düzenli yapılması
  • Bloke teminatlı bir kredi kartı çıkararak ödemelerin uygun bir şekilde yapılması
  • Fatura ödemelerinin otomatik ödeme talimatıyla yapılması

Borçlarını herhangi bir şekilde yapılandırmayan tüketicilerin kara listeden çıkması mümkün değildir. Bu yüzden bankaların belirli dönemlerde sunduğu kampanyaları takip etmeli ve var olan borçları yapılandırmalısınız.