Solucan Gübresi KOSGEB Desteği Var mı?

KOSGEB; kendi bünyesinde verdiği girişimcilik eğitimi sonrasında kişilere sertifika veriyor ve bu sertifikanın alınmasının ardından; kendi iş planlarını oluşturmaları ve jüriden olumlu kanaat almaları halinde, hibe kredi, faizsiz kredi gibi kredi çeşitleri alabiliyorlar. Solucan gübresi üretimi yapıyor ve solucan gübresi KOSGEB desteği var mı sorusuna cevap arıyorsanız; evet, her kurum için hibe kredi imkanı ne kadar varsa sizin için de bu imkan mevcut. Solucan gübresi üreticisi olarak sizin de gerekli şartları sağlamanız halinde rahat bir şekilde KOSGEB kredilerinden yararlanmanız sağlanabilir.

Solucan Gübresi KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Birçok iş koluna KOSGEB tarafından destek sağlanabildiği biliniyor. Birçok kişi solucan gübresi KOSGEB desteği var mı sorusunu soruyor çünkü bu sektör herkesin aşina olduğu bir sektör değil. Fakat KOSGEB gerekliliklerini sağlarsanız kolay bir şekilde desteklerden yararlanabilirsiniz.

KOSGEB desteğinden yararlanmak için;

  • Uygulamalı girişimcilik dersini almanız,
  • Girdiğiniz dersler sonucunda girişimcilik sertifikası almanız,
  • Sertifika aldıktan sonra iş projesi hazırlamanız,
  • Hazırladığınız iş projesini KOSGEB jürisine sunmanız,
  • Jürinin projenizi uygun bulması yeterlidir.

KOSGEB Nasıl Destek Sağlar?

KOSGEB; solucan gübresi KOSGEB desteği var mı diye merak edenler için de gerekli destekleri sunuyor. KOSGEB tarafından verilen destekleri sıralamak gerekirse;

  • İlk aşamada işletmenin kuruluşu için direkt olarak 2000 TL ödeme yapılıyor,
  • Makineler ve gerekli ekipmanlar için maksimum 18.000 TL olacak şekilde yardımda bulunuyor,
  • Yapılan giderlerin %60’lık bölümünü; belgeler sağlanması halinde girişimciye geri veriyor,
  • İşletme giderlerinin karşılanması adına da 30.000 TL değerinde destek sunuluyor.

KOSGEB Makine Desteği

KOSGEB; ödediği makine ücretlerinde KDV oranını dahil etmeden yani sadece makinenin ana parasına ödeme yapmaktadır. Bu nedenle yapılan yatırımın sadece %60’lık bölümüne yardımda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra solucan gübresi KOSGEB desteği var mı diye merak edenler; KOSGEB tarafından verilen desteğin aynı zamanda işçi giderlerini de karşılamaya yönelik olduğunu bilmeliler. Kira ve bunun yanı sıra işçilerin vergisi dışında kalan kısmın %60’lık bölümü KOSGEB 24 ay boyunca karşılamaktadır.

KOSGEB’in Verdiği 50.000 TL Hibe Nasıl Harcanabilir?

KOSGEB tarafından solucan gübresi KOSGEB desteği var mı sorusunun ardından en fazla sorulan soru verilen hibenin tamamını ekipman için mi harcanmalı sorusudur. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. KOSGEB; verdiği paranın sadece 18.000 TL olan kısmını ekipman için vermekte ve 2.000 TL olan kısmını da iş yerinin açılışı için sunmaktadır. Kalan 30.000 TL farklı şekillerde değerlendirilebilir. Örneğin; kira, işçilerin giderleri tamamen buradan karşılanmaya müsaittir. 50.000 TL olarak verilen hibe kredinin geri ödenmesi talep edilmez ancak 100.000 TL olarak verilen sabit yatırım desteğinin geri ödenmesi beklenir.

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği

KOSGEB; solucan gübresi üretimi yapan kişiler için 150.000 TL değerinde destekte bulunmaktadır. Bu desteklerin 50.000 TL olan kısmının geri ödenmesi beklenmez yani işin ilk aşamasında işletmenin kurulması adına verilir. 100.000 TL’sinin de geri ödenmesi beklenir yani kredi gibi sunulur. Fakat bu konu ile ilgili bilmeniz gereken en önemli konu; işletmeyi ilk aşamada kendinizin kurması gerektiğidir.

Nasıl derseniz; KOSGEB önce sizin işletmeyi kurmanızı ve faturaları yollamanızı bekler. İşletmeyi kurdunuz ve açtınız bu aşamadan sonra KOSGEB’e gönderdiğiniz faturalar incelenir ve ardından gelip ekipmanlarınıza bakılır. Ekipman ve diğer giderler gönderdiğiniz faturalar ile uyuşuyorsa birkaç ay içinde bunların geri ödemesi sağlanır. Birçok kişi girişimcilik kursunun hemen ardından KOSGEB tarafından nakit paranın anında alındığını düşünmektedir. KOSGEB kendi işinizi kurmadan herhangi bir yardım yapmamaktadır.