Tarım Kredisi Nereden Alınır?

Tarım kredileri aynı zamanda devlet destekleri arasında yer almaktadır. Ayrıca çiftçiler bankalardan tarım kredisi alabilmektedir. Düşük faiz oranlarıyla dikkat çeken bu krediler için çoğu zaman tarım kredisi nereden alınır araştırması yapılmaktadır. Bizler de bu konuda izleyeceğiniz yöntemleri sizlerle paylaşmakla beraber kredi sunan bankalar hakkında detaylı bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar birçok uygulamadan yararlanmak adına nakit ihtiyacı duymaktadır. Ancak sıfırdan bir iş yapmak isteyenlerin de genelde tarım kredisi aldığı bilinir. Çünkü yeteri kadar sermayesi olmayan bireylerin devlet desteklerinden faydalanması son derece önemlidir.

Tarım Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Öncelikle tarım kredisi faizsiz olarak sunulmaktadır. Elbette bu kredi için birtakım belgelerin hazırlanması gerekir. Ayrıca tarım kredileri aynı zamanda tarım ve çiftçi kredisi olarak adlandırılır. Haliyle tarım kredisi nereden alınır sorusuyla ilgili olarak önceliğiniz bankalar olmalıdır.

Günümüzdeki pek çok banka tarım kredisi vererek çiftçilere destek olayı sürdürmektedir. Genelde faizsiz olan bu kredilerde kredi notu değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu yüzden kredi notu düşük olanların tarım ve çiftçi kredisi alması zordur. Fakat teminat olması halinde bankalar yardımcı olabiliyor.

Tarım Kredilerinde Faiz İndirimi Var mı?

Tarım ve çiftçi kredilerinde %50 oranında faiz indirimi yapılabilmektedir. Ayrıca yem bitkisi üretimi için de %100 oranında faiz indirimi bulunmaktadır. Ek olarak yurt içi sertifikalı fide, tohum ve fidan üretimleri için de belirlenen yatırım dönemlerinde %100 faiz indirimiyle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden çiftçilerin bankalarla ilgili kampanyaları takip etmesi son derece önemlidir.

Çiftçilere Özel Fırsatlar

Bankalar belirli dönemlerde çiftçiler için özel fırsatlar sunmaktadır. Haliyle yatırım yapmak isteyenlerle beraber üretim konusunda sermayesi bulunmayanların tarım kredisi nereden alınır araştırması yapması gerekir. Sadece bu araştırma değil, faiz oranları ve kredinin avantajları da sorgulanmalıdır. Genelde sıfır faiz seçeneğiyle sunulan bu kredilerin bazı türlerinde çok daha düşük faiz oranları dikkat çekmektedir.

Tarım Kredisi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tarım kredisi almak isteyenler ilk olarak nüfus cüzdanıyla bankalara başvurmalıdır. Ayrıca çiftçi belgesinin olması gerekir. Ek olarak;

 • Kredi için gösterilecek olan teminat belgeleri
 • Tarımsal işletmeyi gösterecek kira kontratı ya da tapu kaydı
 • Son 3 seneye ait gelir tablosu ve bilanço gibi belgelerin hazırlanması şarttır.

Sıraladığımız bu belgelere ek evraklar da talep edilebilir. Bu yüzden en doğru bilgileri bankalardan almanız gerekir.

Tarım Kredisi Veren Bankalar

Tarım ve çiftçi kredisi veren bankalar başta Ziraat olmak üzere;

 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • TEB
 • Fibabanka
 • Kuveyt Türk
 • Halk Bankası
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Yapı Kredi
 • Şekerbank olarak sıralanmaktadır.

Bu bankalar genelde tohum, sera, bağ ve hayvansal kredi türlerinden yararlanmanızı sağlar. Devlet ise vergi indirimi, nakliye ve arazi alımı gibi süreçlerde çiftçilere destek olmaktadır.

Tarım Kredisi Şartları Nelerdir?

Sizlerle paylaştığımız tarım kredisi nereden alınır sorusunun yanıtlarıyla beraber bu kredi için uyulması gereken bazı şartların olduğu bilinmelidir. Öncelikle teminat gösterilmesi gereken bu kredi türünde tarımsal olarak bir faaliyette bulunulması şarttır. Ayrıca kredi yeterliliğine sahip olunması ve ürünlerin sigortalanmasının kabul edilmesi gerekir. Çünkü bankalar bu süreçte ürünlerle beraber teminatları da sigortalamaktadır.

Tarım Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Tarım kredisinde uygulanan faiz oranları yüzde 0,85’ten başlayarak %1,50’ye kadar çıkabilir. Her bankanın bu süreçte uyguladığı faiz oranları farklıdır. Ayrıca genç çiftçi hibe destek programları kapsamında çiftçilere 7 yıl vadeye kadar kredi kolaylığı sunulmaktadır. Elbette vade gün sayıları da bankadan bankaya farklılık gösterir.