Taşıt Kredisi İle İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci el araç alırken taşıt kredisi kullanılacaksa, taşıt kredisi ile ikinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı öğrenilmelidir. Öncelikle araç almadan önce bankaların sunduğu taşıt kredilerinin incelenmesi, kredilerle ilgili fırsatların değerlendirilmesi ve detaylarının araştırılması, bunların yanı sıra bankaların aradığı şartların yerine getirilmesi gereklidir. İkinci el taşıt kredisi, bankaların ikinci el ara satın almayı hedefleyen tüketiciler için sunduğu bir kredi paketidir. Türkiye’nin önemli bankaları ikinci el araç sahibi olmak isteyenlere uygun kredi faizleri ile taşıt kredisi avantajı sunmaktadır. Kredi başvuru şartlarının yanı sıra vade seçenekleri, kredi faiz oranları, tahsis ücretleri ve kasko gibi zorunlu detayların bankadan bankaya değişkenlik gösterdiği bilinmelidir. Bu nedenle taşıt kredisi ile ikinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli denildiğinde, en uygun bankanın bulunmasına dikkat edilmeli denilmektedir.

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşıt kredisi ile ikinci el araç satın alınmadan önce aracın kaç yaşında olduğuna dikkat edilmesi gereklidir. Bankalar, 5 yaşından büyük olan araçlar için taşıt kredisi vermemektedir. Bu nedenle beğenilen aracın öncelikle kaç yaşında olduğu sorgulanmalıdır. 5 yaşından büyük olan araçlar için bankalardan taşıt kredisinin kullanılmasının imkansız olduğu bilinmelidir. Bunun yanı sıra taşıt kredisi ile ikinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli denildiğinde, satın almak istenen ikinci el aracın servise götürülmesi, ekspertiz raporu alınması gerektiği ifade edilmektedir. Bu ayrıntıların, hasar tespiti açısından önemi vardır. Bir başka önemli detay da kredi kullanılacak olan araçta cezai işlemin olup olmadığının kontrol edilmesidir. Aracın üzerinde herhangi bir nedenden dolayı rehin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Mutlaka aracın temiz kağıdı alınmalıdır. Aracın eski sahibine ait olan vergi borcu, trafik borcu, HGS cezası, park cezası gibi cezalarının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bankaların kredi vermesi için alıcı ve satıcı arasında yapılan satış sözleşmesi noter tarafından onaylı olmalıdır. Noterin onayı ve ruhsatın sorunsuz bir şekilde bankaya ulaşması önemlidir. 

Taşıt Kredisi İle İkinci El Araç Alırken Neler Yapılmalı?

Taşıt kredisi ile ikinci el araç alırken aracın her detayı incelenmelidir. Araçta büyük hasarların olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde bir yandan taşıt kredisinin ödemeleri yapılırken bir yandan da aracın masrafları ile uğraşmak zorunda kalınabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mutlaka aracın iyi bir teknik servis tarafından gözden geçirmesi gereklidir. Aracında herhangi bir kusur olmayan satıcının böyle bir talebe olumsuz cevap vermesi söz konusu değildir. taşıt kredisi ile ikinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli denildiğinde bir başka ortaya çıkan husus, kredi süresince aracın rehinli olacağıdır. Bankalar, vade süresince araca rehin koymaktadır. Bu süre içinde kredi borcunun tamamı ödenmeden aracın bir başkasına satılması mümkün değildir. Aynı zamanda herhangi bir nedenden dolayı taşıt kredisi ödenemezse banka araca el koymaktadır.

Taşıt Kredisi İle Araç Alırken Bilmeniz Gerekenler

İkinci el otomobil almaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken, kurumsal satış galerilerinin ziyaret edilmesidir. Ayrıca aracı satan kişi ile birlikte notere gidilmeli ve satış işlemi noterde yapılmalıdır. Sonrasında noter satış onayı ile bankaya gidilerek ödemenin satışı yapan kişinin hesabına gönderilmesi sağlanmaktadır. Noterde satış işlemi olmadan, satın alınacak kişinin aracın gerçek sahibi olduğundan emin olunmadan herhangi bir ödeme yapılmamalıdır. Bu durum, taşıt kredisi ile ikinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli sorusunda ilk belirtilen başlıklardan biridir. Bir başka husus, bankaların ikinci el araç kredilerinde aracın kasko değerinin yüzde 70’ine kadar kredi vermesidir. Bu durumda ikinci el araç almak isteyenlerin yüzde 30’luk bir peşinatı hazırda tutmalarında yarar vardır.