TEB Konut Kredisi Başvurusu

Türkiye Ekonomi Bankası taşıt ve ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi konut kredisinde de uygun faizli hizmet sunmaktadır. Bu anlamda TEB konut kredisi başvurusu yapmak isteyenler öncelikle yazımızın devamındaki bilgilerden yararlanmalıdır. Bu süreçte konut kredileri arasından dilediğiniz seçerek hizmet alabilirsiniz. TEB birden fazla konut kredisi imkanı sunarken her kredinin kendine has özellikleri bulunmaktadır.

TEB Konut Kredisi Seçenekleri

Bankanın en çok tercih edilen kredisi her şey dahil konut kredisidir. Kredi kullanımı sırasında ortaya çıkacak olan masraf ve yasal vergilerin bu kredide yer aldığı bilinmektedir. Ayrıca ferdi kaza sigortası, konut sigortası, DASK ve ipotek masrafı gibi ücretlendirmeler de aynı şekilde uygun seçeneklerle bu kredide yer almaktadır.

TEB’in sunduğu bir diğer kredi seçeneği, al kirala konut kredisidir. Yatırım yapmak isteyenlerin tercih ettiği bu kredide uygun vade ve faiz oranlarından yararlanarak ev sahibi olunabilmektedir. Ayrıca evi kiraya vererek getirisiyle bu kredi ödenebilir.

TEB Esnek Kademeli Konut Kredisi

Tüketiciler TEB konut kredisi başvurusu yapmadan önce esnek kademeli konut kredisinden de faydalanabilir. Harcamalara göre ödeme planının belirlendiği bu kredide ödeme tutarı da yine tüketici tarafından belirlenmektedir.

Türkiye Ekonomi Bankası’nın sunduğu bir diğer kredi, %100 konut kredisidir. Tamamen tüketicilerin taleplerine göre peşinat tutarının farklı bir yatırımda değerlendirildiği bu kredide ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi verilmektedir. Kalan kısmı için de nakit karşılığı değerlendirilir. Ya da herhangi bir gayrimenkul ipoteği kullanarak kredi alınabilmektedir. Bu kredinin geri ödeme sürecinde kalan bakiyeler için yeni bir teminata gerek duyulmamaktadır.

TEB ana para ertelemeli konut kredisi de son zamanlarda rağbet görmektedir. Çünkü bu kredinin en önemli özelliği vadenin 36 ay sonra başlatılabilmesidir. İlk taksitlerde faiz yükü azaltılarak ana para ödemelerine başlanmaktadır. Yani 36 aya kadar sadece faiz ödemesi yapılabilir.

TEB Dönem Ödemeli Konut Kredisi

Dönem ödemeli konut kredisinde 2 ya da 3 ayda bir ödemeler yapılmaktadır. Aslında TEB konut kredisi başvurusu yapmak isteyen tüketiciler de bu krediye yoğunlaşmaktadır. Öte yandan her ay kredi taksidi ödemeden rahatlıkla konut sahibi olunabilir.

Dönem ödemeli krediye benzer olan kademeli azaltan konut kredisinde de gelir ve giderinize göre taksitlerinizi azaltabilirsiniz. Bu kredi ilerleyen vadelerde kademeli bir şekilde azalır ve daha rahat ödeme imkanı sunar. Kademeli artan konut kredisinde ise ödemeler ilerleyen dönemlerde artırılmaktadır. Bu dönemler 6 ay veya 12 ay şeklindedir.

Bankadan son olarak indirimli ve ara ödemeli konut kredisi alabilirsiniz. Bu krediler düşük tutarlı kredilerdir ve TEB konut kredisi başvurusu sırasında mutlaka değerlendirilmelidir. Molalı konut kredisinde ise düzenli olarak yapılması gereken geri ödemelerde her yıl içinde 2 ay ara verilebilmektedir. Ayrıca bu süreçte herhangi bir gecikme faizi uygulanmamaktadır.

TEB Konut Kredisi Faiz Oranları

%1,94’lük sabit faiz oranıyla sunulan konut kredisinde elbette müşterilere özel seçenekler yer alabilir. Bu yüzden tüm detayları TEB şubelerinden alabileceğinizi unutmayın. Ayrıca müşterilerine farklı imkanlar da sunan TEB’in birbirinden farklı konut kredilerinden yararlanmak için yine TEB şubelerine gitmeniz yeterlidir.

TEB Konut Kredisi Başvuru Belgeleri

Gelir belgesi, tapu fotokopisi, ikametgah ve nüfus cüzdanı ile beraber TEB konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bu süreçte memur ve özel sektör çalışanları dışında farklı evrakların talep edileceği unutulmamalıdır. Aynı şekilde çiftçiler, emekliler, gayrimenkul sahipleri ve şirket ortakları da TEB üzerinden konut kredisi alabilmektedir. Örneğin emekliler emeklilik belgesiyle, çiftçiler ise çiftçilik belgesi ve arazi tapu fotokopileriyle hızlı bir şekilde kredi talebinde bulunabilmektedir.