TEB Taşıt Kredisi Başvurusu

Yeni bir taşıt almak isteyenler aslında her bankadan araştırma yapmaktadır. Buna ek olarak TEB taşıt kredisi başvurusu için de bilinmesi gereken bazı süreçler vardır. Ayrıca TEB’in sadece taşıt kredisinde değil konut ve ihtiyaç kredisinde de çokça tercih edilen bir banka olduğu unutulmamalıdır. Buna ek olarak bankalar arasında yapacağınız araştırmalar sayesinde bütçenize uygun kredilerden faydalanabilirsiniz.

TEB Taşıt Kredisi Özellikleri

Sabit faizli taşıt kredisi almak isteyenler, Türkiye Ekonomi Bankası’na başvurabilmektedir. Bu kredi için tercih edeceğiniz miktar, faiz oranını etkilememektedir. Yani kredi vadesi boyunca faiz sabit kalmaktadır. 48 ay vadeye kadar kullanabileceğiniz bu kredide ‘benim arabam sigortası’ yaptırarak daha kapsamlı bir hizmet alabilirsiniz.

TEB Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Bankadan kullanacağınız araç kredisinde faiz oranı %2,65’tir. Elbette bu faiz oranı vadeye göre farklı masrafları beraberinde getirebilir. Öncelikle kredi tahsis ücreti %0,5 olarak tahsil edilir. Efektif yıllık faiz oranı ise %46 üzerinden hesaplanır. Örneğin 24 ay vadeli 20 bin TL’lik kredide yasal vergiler hesaplanmadan tarafınıza bilgi aktarılabilir. Bu süreçte sigorta ve kasko masraflarını da bankadan sorgulayarak TEB taşıt kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredideki sigorta masrafları 231 TL olarak tahsil edilir. Ayrıca sigorta primi 20 bin TL ve 24 ay vadeli kredilerde 2 yıllık toplam tutar yansıtılmaktadır. Diğer vade ve kredi miktarları için TEB şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Paylaştığımız bu bilgiler 3-24 ay vadeli taşıt kredisi için uygulanmaktadır.

25-48 ay vadeli taşıt kredisindeki faiz oranı yine %2,65’tir. Sigorta masrafları ise 432 TL olarak tahsil edilir. Yıllık maliyet oranı yine %46 olmakla beraber %0,5 oranında kredi tahsis ücreti talep edilmektedir. Son olarak ikinci el araçlar için 3-48 ay vadelerde de 25-48 ay vadeli kredide yer alan ücretlendirmeler geçerlidir.

TEB Taşıt Kredisi Başvuru Belgeleri

Bireysel taşıt kredisi için bankaya sunmanız gereken bazı belgeler vardır. Bunlar;

  • Ehliyet fotokopisi ya da nüfus cüzdanı
  • Satın alınacak aracın proforma faturası
  • Gelir belgesi veya maaş bordrosu
  • İkinci el araçlarda satın alınacak otomobilin ruhsat fotokopisi
  • İşletme ve serbest meslek sahipleri için son 3 senelik bilanço bilgileri, ticaret sicil gazetesi ve vergi levhası şeklindedir.

Ticari taşıt kredisi almak isteyenler ise yukarıdaki evraklarla beraber;

  • Ticaret sicil gazetesi
  • Son 3 yıla ait olan gelir ve bilanço tablosu
  • Firma ortaklarının nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İmza sirküleri
  • Güncel vergi levhası hazırlanmalıdır.

Hazırlayacağınız bu evraklarla beraber kısa sürede TEB taşıt kredisi başvurusu yapabilir ve kredi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sıfır kilometre taşıtlar için kullanılabilecek kredi tutarı, fatura değerinin hesaplamasına göre yapılır. İkinci el araçlarda kasko değerinin 120 bin TL’ye kadar olan bölümü için %70 oranında kredi uygulanır. 120 bin TL’yi geçen kısımlar için de fatura bedelinin %50’si kredi olarak sunulur. Ayrıca ikinci el araçlarda satın alınacak aracın yaş sınırlaması ‘5’ olarak belirlenmiştir. TEB, gerekli gördüğü durumda ek belge ya da kefil talep edebilmektedir.

TEB Taşıt Kredisi Başvuru Süreci

Bankaya araç kredisi için başvuru yapmadan önce satın almak istediğiniz aracın nihai fatura bedelini hesaplamalısınız. Çünkü TEB bu bedele göre kredilendirme yapmaktadır. Ayrıca araçla ilgili tüm belgelerin eksiksiz olarak bankaya sunulması gerekir. Hatalı ya da eksik bilgilendirme sonucunda kredi talebi iptal edilebilir. Sizlerle paylaştığımız bu bilgilere istinaden sorunsuz olarak TEB taşıt kredisi başvurusu yapabilir ve satın almak istediğiniz araca kolayca ulaşabilirsiniz.