TOKİ 50 Bin Konut Projesi Başvuruları Nasıl ve Nereye Yapılacak?

Mart ayı başında duyurusu yapılan ve geçtiğimiz günlerde paylaşılan TOKİ 50 bin konut projesi başvuruları ile ilgili konut sahibi olmak isteyenler sık sık araştırma yapmaktadır. Alt gelir gruplarında 388 TL’den başlayacak olan taksitlerin ayrıca 20 sene olacağı da belirtilmiştir. Bununla beraber kura yöntemiyle çekilecek TOKİ konutlarında orta gelirli tüketiciler 759 TL’den 15 yıl vadeye kadar konut sahibi olabilmektedir. O halde TOKİ 50 bin konut projesi ile ilgili merak edilen bilgileri yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

TOKİ 50 Bin Konut Projesi Başvuru Tarihleri

6 Mart 2019’da başlayan 50 bin konut projesi başvuruları 19 Nisan’a kadar devam etmektedir. Ev sahibi olmak isteyen binlerce kişinin başvurduğu bu projede ayrıca bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Daha önceki zamanlarda olduğu gibi belirli şartları sağlayan tüketiciler çekilecek kura ile konut sahibi olmayı hak kazanacaktır.

TOKİ 50 Bin Konut Projesi Başvuru Şartları

Söz konusu projeye başvuru yapmak isteyenlerin öncelikle TC vatandaşı olması gerekmektedir. Bununla beraber 2+1 şeklinde hazırlanan konutlara başvuru talebinde bulunmak isteyen vatandaşların, projenin yer aldığı ilçe sınırlarında 1 seneden fazla ikamet etme şartı da bulunmaktadır. Öte yandan TOKİ 50 bin konut projesi başvuruları konusunda vatandaşların üzerinde bağ, köy evi, tarla ve iş yeri hariç olmak üzere müstakil bir konutun olmaması şartı aranmamaktadır. Aynı durum çocuklarına ve eşine ait olan tapularda da geçerlidir.

Projeye başvurmak isteyenlerin konutlarındaki aylık hane halkı gelirinin en çok 4,500 TL olması şartı da aranmaktadır. İstanbul’da ise bu rakam en çok 4,800 TL’dir. Yaş sınırı şartının olmadığı bu projeye göre 2+1 konutlara başvuru yapmak isteyen kişilerin 25 yaşını tamamlamış olması gerekiyor. 3+1 konutlarda ise bu yaş sınırı 18’dir. Her hane halkı adına tek bir kişinin başvuru yaptıktan sonra çekilecek kurayı beklemesi yeterlidir.

TOKİ 50 Bin Konut Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği TOKİ 50 bin konut projesi başvurusu nasıl yapılır ile ilgili olarak öncelikle 2+1 ve 3+1 şeklinde başvuruların alınacağı bilinmektedir. Ziraat Bankası ve Halk Bankası şubelerine yapılacak olan başvuruların bedeli de açıklanmıştır. 3+1 konutlar için 1000 TL, 2+1 konutlar için ise 500 TL başvuru bedeli bulunmaktadır. Kurada ev sahibi olamayan vatandaşlar başvuru ücretlerini ödeme yaptığı bankadan geri alma hakkına sahiptir.

Yapılacak başvuruların ardından konutların ihalesi tamamlanacak ve satış fiyatları da belirlenerek duyurulacaktır. TOKİ tarafından ilan edilecek tarihte kura çekimi yapıldıktan sonra yine TOKİ’nin web sayfasında genel bir açıklama ve duyuru yer alacaktır. Kuranın ardından ev sahibi olan vatandaşlar peşinat ödemekle yükümlü olacak ve taksit ödemeleri de ev teslimatının ardından yapmaya başlayacaktır.

TOKİ 50 Bin Konut Projesi Taksitleri Ne Kadar?

Başlatılan projenin yüzde 36’lık kısmı 3+1 konut olarak, kalan %64’lük kısmı ise 2+1 olarak sunulmaktadır. 3+1 konutların 110 ile 128 metrekare arasında değişen alanı ve 170 bin TL’ye varan fiyatları bulunmaktadır. Aylık taksiti ise 759 TL’den başlamaktadır. Bu konutlardaki vade gün sayısı da 180 aydır.

2+1 konutlara bakıldığında 75 ile 85 metrekare arasında değişen alanların aylık 388 TL taksitle başlatılacağı bilinmektedir. Vade gün sayısı ise 240 aya kadar çıkmaktadır. 2+1 konutların fiyatı 116 bin 400 TL’den başlamaktadır. O halde TOKİ 50 bin konut projesi başvuruları yapılmadan önce bu bilgilerin elde edilmesi önemlidir.

Son olarak TOKİ 50 bin konut projesi başvuruları ile beraber projenin yapılacağı illere bakıldığında; İstanbul başta olmak üzere Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Adana, Adıyaman, Aydın, Artvin, Antalya, Ankara, Amasya, Bartın, Batman, Balıkesir, Bitlis, Bingöl, Burdur, Bolu, Bursa, Bayburt, Elazığ, Çankırı, Çanakkale, Çorum, Düzce, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Giresin, Iğdır, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Gaziantep, Karaman, Kars, Muğla, Mersin, Kırklareli, Kırıkkale, Kars, Kayseri, Karaman, Konya, Kocaeli, Kütahya, Mardin, Manisa, Malatya, Osmaniye, Uşak, Van, Zonguldak, Rize, Niğde, Nevşehir, Tekirdağ, Trabzon ve Sivas olarak sıralanmaktadır.