TOKİ 50 Bin Konut Projesi Hangi İllerde Yapılacak?

Başvuru şartları belirlenen 50 bin konutluk TOKİ projesi için hangi illerde konut yapılacağı da belirlendi. Bu kapsamda onlarca şehirde yapılacak olan mevcut projenin taksitleri 388 TL’den başlayarak 20 yıl vade ile ödenecektir. Ayrıca orta gelirli aileler ise 759 TL’den başlayacak taksitlerle 15 yıl boyunca ödeme yapacaktır. Buna ek olarak toki 50 bin konut projesi hangi illerde yapılacak sorusunun yanıtını da yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

TOKİ 50 Bin Konut Projesi Hangi Şehirlerde Yapılacak?

En çok konutun İstanbul’a yapılacağı bu projede yer alan diğer şehirler; Ağrı, Aksaray, Ardahan, Aydın, Adıyaman, Adana, Afyon, Ankara, Amasya, Bingöl, Bitlis, Batman, Balıkesir, Burdur, Bartın, Bayburt, Bursa, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Düzce, Diyarbakır, Denizli, Çankırı, Çorum, Çanakkale ile devam etmektedir. Öte yandan toki 50 bin konut projesi hangi illerde sorusuyla ilgili olarak; Gümüşhane, Giresun, Iğdır, Isparta, İzmir, Gaziantep, Karabük, Kars, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırşehir, Konya, Kırklareli, Kırıkkale, Kocaeli, Mersin, Manisa, Malatya, Mardin, Nevşehir, Muğla, Niğde, Rize, Osmaniye, Samsun, Tekirdağ, Sivas, Şanlıurfa, Zonguldak, Yozgat, Van, Trabzon ve Uşak olarak sıralanmaktadır.

TOKİ 50 Bin Konut Projesi için Gerekli Belgeler

Söz konusu proje için öncelikle kimlik fotokopisi gerekmektedir. Ayrıca dul ve yetimler ile beraber şehit aileleri de emekli sandığından hak sahipliği belgesi alarak projeye başvuruda bulunacaktır. Engelli vatandaşlar ise Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından takdim edilen kimlik kartı fotokopisiyle işlemlerini sürdürecektir. Ancak engelli vatandaşların %40 oranında engelli olduğuna dair belgeyi ibraz etmeleri gerekmektedir.

TOKİ 50 Bin Konut Projesi Taksitleri

Hazırlanan proje ile ilgili toki 50 bin konut projesi hangi illerde sorusunun yanıtıyla beraber taksit miktarları da merak edilmektedir. Bu aşamada 2+1 konutlar için konut fiyatı 116 bin TL’den başlamaktadır. Bu konutlar 75 ile 85 metrekare arasında değişmektedir. 3+1 konutlar ise 110 metrekare ile 128 metrekare arasında değişmekle beraber 170 bin TL’ye kadar olan fiyatlarla sunulmaktadır. 2+1 konutların 240 ay vadesi var iken 3+1 konutlarda 180 ay vade yapılmaktadır. Başvuru tarihleri 6 Martta başlayan TOKİ projesi, 19 Nisan’a kadar başvuru almaya devam edecektir.

TOKİ 50 Bin Konut Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru belgelerini hazırlayan vatandaşlar öncelikle Halk Bankası ve Ziraat Bankası’na başvuruda bulunacaktır. Bu başvurularda her vatandaş konut türüne göre 500 ile 1000 TL’lik başvuru bedeli ödemek durumundadır. Fakat kura çekimiyle kendisine konut çıkmayan vatandaşlar, ödedikleri bu bedeli aynı bankadan geri alma hakkına sahiptir.

Projenin başvuru şartlarına bakıldığı zaman öncelikle TC vatandaşı olma zorunluluğu bulunmaktadır. Buna ek olarak 2+1 konutlara başvuru yapmak isteyenler, projenin yer aldığı ilçe sınırlarında 1 yıldan daha fazla ikamet etmelidir. Ayrıca vatandaşların kendisinin, çocuklarının ya da eşinin üzerine herhangi bir müstakil konutu olmamalıdır. Alt gelir gruplarında en çok 4,500 TL gelir şartı bulunan projede, İstanbul için 4,800 TL’lik hane halkı gelir sınırı bulunmaktadır.

Son zamanlardan en çok araştırılan toki 50 bin konut projesi hangi illerde yapılacak sorusuyla beraber başvuru süreci bu şekilde devam etmektedir. TOKİ, yapacağı kura sonuçlarını web sitesinden yayınlayacak ve vatandaşlara hızlı bir şekilde ulaştıracaktır. 19 Nisan 2019 tarihine kadar devam eden başvurulara ise binlerce kişinin müracaat ettiği bilinmektedir. Orta ve düşük gelirli aileler için ev sahibi olma şansını sağlayan TOKİ 50 bin konut projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonuyla uygulanmaktadır. Bu nedenle başvuru tarihine kadar müracaat eden kişi sayısının çok daha fazla olacağı tahmin edilmektedir.