Türkiye’de Yatırım Yapılabilecek Sektörler

Türkiye’nin yatırım yapmak için en uygun ülkeler arasında yer almaktadır ve Türkiye’de yatırım yapılabilecek sektörler cazip bir konumdadır. Yerli ve yabancı yatırımcılara verilen teşviklerin yanı sıra uygulanan vergi indirimleri, bedelsiz arazi tahsisleri gibi avantajlar da yatırımı kolaylaştırmaktadır. Türkiye’de yatırım yapılacak sektörler arasında bilişim ve teknoloji öne çıkmaktadır. Üniversiteler teknoloji merkezleri kurmuştur ve yatırımcılara büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. Yazılım geliştirmenin yanı sıra biyoteknoloji ve nanoteknoloji ile elektronik alanlarında yatırım planlayanlar için Türkiye önemli bir konumdadır. Bu alanda çok sayıda firma olmasına karşın bilişim ve teknoloji alanında halen büyük fırsatlar vardır. Sektör gün geçtikçe ivme kazanmakta, özellikle yerli üreticiler desteklenmektedir.

Türkiye’de Yatırım Yapılabilecek Sektörler Hangileri?

Türkiye’de inşaat sektörü de önemli bir sektördür. Kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle inşaat sektörü canlıdır. Türkiye’de yatırım yapılabilecek sektörler arasında yer alan inşaat ve emlak sektörünün uzun bir süre daha cazibesini koruyacağı düşünülmektedir. Özellikle yabancıların konut projelerine ilgisi, genel olarak da Arap yatırımcıların Türkiye’de konut sahibi olmak istemesi, inşaat sektörünün sıçrama yapmasını sağlamaktadır. Tekstil ve hazır giyim sektörü de önemli bir yatırım fırsatı sunmaktadır. Kaliteli üretim ve ham madde kaynakları ile her tür özel taleplere cevap verebilme imkanı olan bu Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu’ya coğrafi yakınlığı nedeniyle önemli bir konumdadır. Bu nedenle tekstil ve hazır giyim sektörü önemli bir yatırım fırsatı sunmaktadır. Bunun yanı sıra sektöre yatırım yapacaklara önemli teşvikler sunulmaktadır.

Türkiye’de Hangi Sektöre Yatırım Yapılmalı?

Enerji ve doğal kaynaklar da önemli bir sektördür. Türkiye’de 130 milyar dolarlık yatırım planlanmaktadır. Bu nedenle önemli oranlarda teşvik avantajı sunulmaktadır. Başta hidroelektrik olmak üzere rüzgar, güneş, doğalgaz, biyoenerji ve jeotermal enerjide teşvik verilmektedir. Enerji ve doğal kaynaklarda yatırım yapacaklara KDV istisnası, gümrük muafiyeti, yüzde 40’lık vergi indirimi, 7 yıl boyunca SGK primi işveren payı, maksimum 700 bin TL’lik faiz desteği verilmektedir. Çevre ve geri dönüşüm de Türkiye’de yatırım yapılabilecek sektörler arasında yerini almaktadır. Türkiye’nin geri dönüşüme önem verdiği bilinen bir gerçektir. Kyoto Protokolünü kabul eden Türkiye’de geri dönüşüm sektörüne yatırım yapanların kazançlı çıkacağı ifade edilmektedir.

Türkiye’de En Hızlı Büyüyen Sektörler

Son yıllarda ülke ekonomisinin gelişmesi aynı zamanda sektörlerin büyümesini sağlamıştır. Bu nedenle birbirinden farklı sektörler arasında araştırma yapan yatırımcılar hangi sektöre yatırım yapmak istediğine karar vermektedir. Farklı sektörleri inceleyecek olursak 3D baskı işi son zamanların popüler yatırım fırsatları arasındadır. Aynı zamanda Türkiye’de yatırım yapılabilecek sektörler arasında yerini alan 3D baskı işinde üretim potansiyeli oldukça fazladır. Bu durum risk ve maliyetleri azaltabiliyor.

3D üretim işinden farklı olarak sos üretimine yönelebilirsiniz. Gıdaların tatlandırılmasını sağlayan soslar aslında halk arasında ciddi anlamda kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle yeteri kadar araştırma yaptıktan sonra bu sektörde güzel yatırımlar gerçekleştirilebilir. Diğer sektörler ile ilgili detaylar yazımızın devamında alt başlıklar halinde paylaşılmıştır.

Online Lens ve Gözlük Satışı

Bulunduğunuz bölgedeki optik dükkanlarına baktığınızda sayı olarak her geçen gün arttığını anlayabilirsiniz. Online dükkan açarak maliyeti düşürebilir ve çok daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Online alışverişin ciddi anlamda artış gösterdiği günümüzde Türkiye’de yatırım yapılabilecek sektörler arasında gözlük sektörünün olduğu unutulmamalıdır.

Güneş Panelleri

Biraz yüksek maliyetli olsa da güneş panelleri üretimiyle ilgili ciddi bir yatırım olanağı Türkiye’de mevcuttur. Küresel olarak güneş enerjisinin talebi arttığı için değerlendirilebilir yatırım seçeneği olarak gösterilebilir. Buna alternatif olarak internetten yatırım yapabileceğiniz farklı alanların olduğu da unutulmamalıdır.