Yanlış Hesaba Gönderilen Para Nasıl Geri Alınır?

Bankalar arası para transferi işlemlerinde bazen farklı bir hesaba gönderim sağlanabilmektedir. Bu tür durumlarda yanlış hesaba gönderilen parayı geri almak için başvurulacak yöntemler vardır. Bununla beraber yanlış hesaba para gönderildiği zaman tüketiciler farklı uygulamalara başvurabilir. Ancak sizlerle paylaşacağımız işlemler sonucunda rahatlıkla paranızı geri alabilirsiniz.

Yanlış Hesaba Gönderilen Para Nasıl Geri Alınır?

Genel olarak para transferi yaparken dikkatli olunmalıdır. En çok da para gönderilen kişinin hesap numarasını veya İBAN numarasını yanlış yazıldığında bu tür sorunlarla karşılaşılabilir. Öyle ki isim ve soy isim bilgilerinin hatalı yazılması durumunda da para farklı hesaba gönderilebilir. Her iki işlemden yararlanırken bilgileri yeniden kontrol edebilir ve daha kolay bir şekilde EFT veya havale yapabilirsiniz.

Para gönderimi için ATM’leri kullanan tüketiciler de bazı durumlara dikkat etmelidir. ATM’den para gönderildiği zaman cep telefonu ya da TC. kimlik numarası gibi bilgilerin hatalı girilmesi yine hatalı bir gönderime neden olur. Öte yandan şube kodunun yanlış girilmesi de bu tür mağduriyetler yaşatabilir. Bazen de herhangi bir hesap numarasının olmaması halinde para askıda kalabilmektedir.

Bankalar, tüketicilerin para transferi işlemlerinde şubeler, müşteri hizmetleri ve ATM gibi farklı kanalları sunmaktadır. Çok kısa sürede para transferini tamamlayan bankaların internet şubelerinde de bilgilerin hatalı girilmesi durumunda farklı bir hesaba para gönderimi sağlanabilir. O halde yanlış hesaba gönderilen parayı geri almak için yapılması gereken ilk şey, bankanın müşteri hizmetlerini aramak olacaktır. Bu tür durumlarda işlemin iptali sağlanabilir. Ayrıca hatalı gönderim yaptığınız kişiyle aynı bankanın müşterisi iseniz, banka bu kişiye ulaşarak gerekli bilgiyi verip paranızı kurtarabilir.

Yanlış Hesaba Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

Farklı bankalar arasında yapılan para transferine EFT adı verilir. Bu tür durumlarda yanlış hesaba gönderilen parayı geri almak biraz zor olabilir. Çünkü farklı bankalar arasında iletişim kurmak zordur. Buna ek olarak hatalı gönderim yaptığınız kişinin inisiyatifine de kalmış bir durumdur. Yaşanabilecek bu tür sorunlarda karşı taraf paranın iadesini sağlamıyorsa bir avukattan destek alabilir ve dava açma yoluna gidebilirsiniz. Kanıtları detaylı bir şekilde hazırladıktan sonra herhangi bir sorun yaşamadan parayı iade alabilirsiniz.

Yanlış Hesaba Para Yatırmada İstenen Belgeler

Yanlış bir hesaba para yatırıldığı zaman öncelikle dekontu hazır bulundurmalısınız. Banka yetkilileri bu süreçte banka dekontu olmadan tüketicilere yardımcı olmamaktadır. Ayrıca yanlış hesaba gönderilen parayı geri almak için işlem yapılır yapılmaz banka ile görüşmeniz gerekmektedir. ATM’den yapılan hatalı para gönderim işlemlerinde yine bankaya durumu belirtmeniz gerekmektedir. Bu süreçte hatalı gönderimin yapıldığı saat ve ATM şubesi mutlaka bildirilmelidir. Geri kalan sürecin tamamını banka yetkilileri yönetecektir.

Hatalı para yatırma işlemi yapılan hesap numarasını bulmak için de aynı yöntemi takip edebilirsiniz. Bankaların bu koda ATM operasyon ekipleri bulunmaktadır. TC. kimlik numaranızı yetkililere sunarak sorunun aciliyetini belirtebilirsiniz. Hesap bilgilerinizi üçüncü şahıslara iletilmesi nedeniyle hatalı işlem yapılan hesabın sahibine ulaşacak ATM operasyon ekipleri, süreç hakkında tarafınıza bilgi aktarmaktadır.

Son olarak yanlış hesaba gönderilen parayı geri almak için hesap sahibine bir ihtarname gönderebilirsiniz. Bu ihtarnamede paranın gönderilmemesi halinde yaşanacak tüm süreçler belirtilmelidir. Genelde hesap sahiplerine ulaşılamasa da avukatlar aracılığı ile bu tür işlemlerden yararlanmak mümkündür. Günümüzde pek çok tüketici hatalı hesap bilgisi nedeniyle farklı hesaplara para gönderebilmektedir. Sizlerle paylaştığımız bu bilgilere istinaden çok kısa bir sürede para iadesi alabilirsiniz. Ancak bundan sonraki süreçte çok daha dikkatli olarak hatalı para transferi konusunda gerekli aksiyonları almanız gerekecektir.