Yapılandırma Kredisi Veren Bankalar

Kredi ödemelerinde sıkıntıya düşen borçlular için hayata geçirilen borç kapatma kredisi, yapılandırma kredisi veren bankalar tarafından uygun şartlarda sunulmaktadır. Devletin başlattığı 60 ay vadeli yapılandırma kredisi ile tüm bankadaki borçlar tek bir bankadan toplanmaktadır. Yapılandırma kredisi borç transfer kredisi olarak nitelendirilmektedir ve her banka bu krediyi farklı isim altında vermektedir. Bu kredi türünden yararlanmak için kredi borcunun yasal takibe düşmemiş olması şarttır. Bu kredi, farklı bankalarda olan kredi ve kredi kartları borçlarının tek bir bankada toplanması sağlanmakta, krediler yasal takibe düşmeden ödenebilmektedir. Ödenemeyecek durumda olan borçların bir bankaya nakledilmesinden sonra ödemeler çok daha uygun şartlarda yapılabilmektedir. Ancak kredi kartı borçları için yeniden yapılandırma kredisi alındığında, kartın iptal edileceği bilinmelidir. Yapılandırma kredisi veren bankalar ile irtibat kurarak birden fazla bankaya olan borcun tek bir bankada toplanması, çok daha mantıklı bir adımdır. Çünkü bankaların tek tek dolaşılarak borcun ödenmesi zaman kaybıdır. Aynı şekilde internet bankacılığından da kredi ve kredi kartı borçlarının teker teker ödenmesi de yine boşa kaybedilen zamandır. Yapılandırma kredisi kullanılarak hem zamandan tasarruf sağlanmakta, hem de borçlar çok daha uygun şartlarda ödenebilmektedir.

Yapılandırma Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Günümüzde hemen hemen tüm bankalar yapılandırma kredisi vermektedir. Reel sektöre borçlu olanların Yapılandırma kredisi veren bankalar ile ilgili detaylı bir inceleme yapılmalı ve tüm bankalar değerlendirilmelidir. Bu sayede yapılandırma kredisi veren bankalar ile ilgili çok daha net sonuçların elde edilmesi söz konusu olabilmektedir. Yapılandırma kredisi için başvuru yapmadan önce vadenin, geri ödeme şartlarının ve taksit tutarlarının öğrenilmesinde yarar vardır. Yapılandırma kredisinin 60 aya kadar vadelendirildiği unutulmamalıdır.

Yapılandırma Kredilerindeki Süreç Nasıl İlerler?

Yapılandırma kredisinin kullanıldığı banka, borçlu olunan tüm bankalara toplam borcu ödemektedir. Ancak bunun için öncelikle yapılandırma kredisine başvurulmalıdır. Sonrasında başvuru yapılan banka, diğer bankalardaki tüm kredileri kapatmaktadır. Yapılandırma kredisi sayesinde tek bir bankaya ödeme yapılmaktadır. Burada unutulmaması gereken husus, yeni kredi için yeni faiz oranlarının olacağıdır. Yapılandırma kredisi veren bankalar, öncelikle bazı belgeler istemektedir. Bu belgelerin arasında nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi standarttır. Yapılandırma kredisine başvurulurken borç dökümünün de sunulması gereklidir. Bu sayede banka, diğer bankalardaki tüm kredileri detaylı olarak görebilmekte ve ödemesini gerçekleştirebilmektedir.

Yapılandırma Kredisi Nasıl Kullanılır?

Yapılandırma kredisini hemen her banka verirken Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank, QNB Finansbank ve Denizbank  en öne çıkan bankaların arasında yer almaktadır. Yapılandırma kredisi veren bankalara öncelikle başvuru yapılmalıdır. Başvuru sırasında yapılandırma kredisi veren bankalar ile yeni bir sözleşme imzalanmaktadır. İmzalanan sözleşmenin ardından diğer bankalara olan borç ödenmektedir. Bu işlemin ardından kredi borcu yapılandırma yapan bankaya ödenmeye başlanmaktadır. Yapılandırma kredisinde tüm bankaların şartları incelenip en uygun olan seçilmelidir. Seçimin yapılmasının ardından bankaya başvurularak yapılandırma kredisinin kullanılmak istendiği belirtilmelidir. Sonrasında yapılan sözleşme ile yapılandırma kredi başvurusu tamamlanmaktadır. Türkiye’de çok sayıda banka, 60 ay vadeli yeniden yapılandırma kredisi vermektedir. Yapılandırma kredisi, 31 Ocak 2019 tarihine kadar olan borçları kapsamaktadır.

Hangi Bankalar Yapılandırma Kredisi Veriyor?

Akbank, kredi kartı borçlarının transfer edilmesine imkan sağlarken, Burganbank kredi ve kredi kartı borçları için yapılandırma kredisi imkanı sunmaktadır. Denizbank emeklilere özel yapılandırma kredisi sunarken, Halkbank tüm kredi ve kredi kartı borçlarının tek bir bankada toplanmasını sağlamaktadır. Odeabank da kredi ve kredi kartı borçlarının tamamını tek bir bankada toplayarak kolay ödeme avantajı sunmaktadır. QNB Finansbank da diğer bankalar gibi bütün kredi ve kredi kartı borçları için kredi ermektedir. Vakıfbank ve Ziraat Bankası da kredi ve kredi kartı borçları için avantaj sunan yapılandırma kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır.